Dermatologiczne potyczki sportowców

Starszy niż rok
Stopa atlety, grzybica gladiatorów – poetyckie, acz mało estetyczne choroby
 

W przypadku wyczynowców hasło “sport to zdrowie” jest tylko pustym frazesem. Nadmierna eksploatacja, przeciążenia czy kontuzje niejedną gwiazdę wykluczyły z profesjonalnych treningów i startów. Jest także grupa chorób, które choć nie wpływają na wynik, wielu sportowcom uprzykrzają życie. Co to takiego?

Dermatozy = temperatura +wilgoć

Trening sportowy obciąża nie tylko mięśnie, serce czy płuca. Skóra sportowca jest narażona na urazy, otarcia, skaleczenia - wrota ewentualnych zakażeń. Ciągłe mycie dodatkowo ją wysusza, a w rezultacie zmniejsza się naturalna odporność na infekcje.
Zakażeniom sprzyjają bezpośrednie kontakty z innymi zawodnikami (np. w sportach walki), korzystanie z ogólnodostępnych szatni i pryszniców, basenów, wspólnego sprzętu treningowego. Zwiększona temperatura i wilgoć spoconego ciała pod obcisłym ubraniem to idealne warunki do wzrostu grzybów.

Brodawki

Popularnie zwane są kurzajkami. Na stopach występują dwa rodzaje: brodawki typu myrmecia i brodawki mozaikowe. Myrmecia są zwykle pojedyncze, głębiej zakorzenione, czasami bolesne. Brodawki mozaikowe występują w skupiskach i są zlokalizowane płytko.

Oba typy brodawek stóp leczy się podobnie: łyżeczkowanie brodawki przez dermatologa, elektrokoagulacja (wypalanie) lub wymrażanie płynnym azotem.

Skuteczność postepowania zależy od ilości brodawek i ich wielkości. Im głębiej są usytuowane zmiany tym trudniej je zwalczyć. Na rynku istnieją także preparaty dostępne bez recepty (OTC), za pomocą, których samemu można wymrozić brodawkę.

Inną metodą jest zastosowanie preparatów zawierających stężony (15-20%) kwas salicylowy w postaci maści. Taka terapia trwa kilka tygodni a nawet miesięcy. Preparaty dostępne na receptę i wykazują większą skuteczność niż te dostępne bez recepty.

Nie zawsze od razu trzeba walczyć ze wszystkimi brodawkami. Zniszczenie jednej z nich może spowodować, że cząsteczki wirusa dostaną się do krwiobiegu i nasz układ immunologiczny zostanie na tyle pobudzony, że sam zlikwiduje pozostałe zmiany.

Stopa atlety

Określenie to odnosi się do niezwykle częstej przypadłości sportowców, szczególnie biegaczy, mianowicie grzybicy stóp. Uważa się, że u biegaczy długodystansowych grzybica międzypalcowa występuje dwukrotnie częściej niż w populacji ogólnej. Postać międzypalcowa najczęściej charakteryzuje się występowaniem białawego, zmacerowanego naskórka. Często towarzyszy jej uczucie świądu. Grzybicy stóp zwykle towarzyszy grzybica paznokci.

Nie wstydź się swoich stóp! Jak dbać o stopy latem?

Grzybicę stóp można leczyć preparatami o działaniu miejscowym (pudry, kremy), grzybicę paznokci leczymy podając preparaty ogólne. Lakiery są skuteczne jedynie w przypadku zmian mało zaawansowanych. Istotna jest wtórna profilaktyka (zapobieganie nawrotom zakażenia) - zdejmowanie butów natychmiast po zawodach/ treningu, dokładne mycie i wycieranie przestrzeni międzypalcowych, dezynfekcja obuwia i skarpet po leczeniu.

Grzybica gladiatorów

Jest to zakażenie rozwijające się na odsłoniętych częściach ciała. Jak sugeruje nazwa, jest to schorzenie często występujące u zapaśników i innych osób uprawiających sporty kontaktowe. Najczęściej grzyby atakują kończyny górne, twarz i tułów.

Zmiany często przyjmują kształt charakterystycznych obrączek z nasilonymi zmianami rumieniowo- grudkowymi na obwodzie. Leczenie miejscowe (kremami, maściami) powinno pomóc, jeśli nie włącza się terapię łączoną – ogólną (doustną) i miejscową.

Ponieważ choroby skóry leczy się długo i uciążliwie, lepiej starać się ich uniknąć. Najważniejsze to przestrzeganie podstawowych zasad higieny (mycie, dokładne suszenie), ograniczenie kontaktu z materiałem zakaźnym (używanie własnego ręcznika, noszenie klapek na basenie), właściwie dobrane ubranie i buty oraz zdrowa dieta.
Ek

Zobacz: Jak leczyć grzybicę stóp i paznokci

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jaki jest Twój niezawodny sposób na lekkie oparzenie?

  aloes

  jogurt

  maść na oparzenia

  napary z ziół

  ogórek

  chłodna woda

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA