Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Dermokosmetyki - do twarzy i na trądzik. Czym są i jakie wybrać?

Dermokosmetyki
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Reklama

Czym są dermokosmetyki?

W ostatnich latach określenie dermokosmetyki stało się bardzo popularne. Kojarzą się one z aptekami, wysoką jakością i przeznaczeniem dla każdego, kto ma skórę problematyczną. Farmaceuci chętnie doradzają konkretne produkty na określony problem. Szczególnie polecane są malutkim dzieciom, już od 1. dnia życia, kobietom w ciąży, mamom karmiącym oraz każdemu, kto boryka się z dolegliwościami skórnymi. Warto jednak wiedzieć, że choć ich nazwa brzmi poważnie, to nie ma przepisów regulujących dermokosmetyki. W prawie nie istnieje pojęcie dermokosmetyku. Podlega on tym samym regulacjom co pozostałe kosmetyki. Zatem w świetle prawa nie zajmuje wyższej pozycji. Co warto też wiedzieć, nie ma on działania leczniczego. Natomiast często jest skutecznym wsparciem dla terapii farmakologicznej.

Dermokosmetyki to całkiem pokaźny kawałek rynku kosmetycznego w Polsce. Produkty tego typu są dostępne już nie tylko w aptekach, ale i na drogeryjnych półkach. Dlaczego i kiedy po nie sięgnąć?

Reklama

Kosmeceutyki albo kosmetyki z apteki

Również tak są określane dermokosmetyki. Choć nie reguluje ich prawo, to można je umieścić pomiędzy kosmetykami, a wyrobami leczniczymi. Dermokosmetyki różnią się od kosmetyków pod kilkoma względami.

  • Nad dermokosmetykami pracuje cały sztab specjalistów. Są to lekarze (najczęściej dermatolodzy), kosmetolodzy, chemicy oraz specjaliści z innych dziedzin.
  • Dermokosmetyki mają więcej składników aktywnych, a mniej konserwantów. Pozbawione są SLS i SLES. Nie zawierają substancji zapachowych oraz sztucznych barwników. Dzięki temu, że ich skład jest bogatszy w substancje aktywne, wspomagają leczenie farmakologiczne.
  • Czysty skład dermokosmetyków sprawia, że są przeznaczone dla dzieci od 1. dnia życia, dla kobiet w ciąży, karmiących, dla osób starszych oraz osób ze skórą problematyczną, alergiczną, wrażliwą.
  • Zanim wejdą na rynek, przechodzą teksty, które potwierdzają skuteczność ich działania.

Reklama

Przy jakich problemach skórnych pomagają dermokosmetyki?

Kosmeceutyki nie zastępują leczenia farmakologicznego. Działanie na własną rękę może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeśli występują problemy skórne, które nabierają na sile, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem. Lekarze, oprócz wypisania recepty, podpowiadają, które dermokosmetyki są najskuteczniejsze przy określonych problemach skórnych. Włączenie dermokosmetyków do terapii właściwej, przynosi zazwyczaj dobre efekty.

Dermokosmetyki stosuje się przy:

  • atopii (AZS),
  • trądziku pospolitym i różowatym,
  • łuszczycy,
  • cerze naczynkowej,
  • skórze wrażliwej, zaczerwienionej
  • skórze szorstkiej, suchej.

W ofercie aptek są również dermokosmetyki na inne problemy, jak łupież czy rozstępy. Oferowane są dermokosmetyki do pielęgnacji całego ciała, do kąpieli, do natłuszczania, na konkretne problemy skórne.

Choć kosmetyki apteczne były sprzedawane głównie w nich, to dziś są dostępne również w drogeriach. Najczęściej są to produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry najmłodszych.

Reklama

Ile kosztują dermokosmetyki?

Są one droższe od „standardowych” kosmetyków do pielęgnacji ciała, ale mają o wiele lepszy skład. Płacimy za czysty kosmetyk, bez wypełniaczy, sztucznych barwników i zapachów. Dlatego dermokosmetyki są droższe, czasem nawet kilkakrotnie od zwykłych kosmetyków.

Wpływ na cenę ma nie tylko skład, ale i ich produkcja. Firmy, które je produkują, często spełniają znacznie wyższe niż wymagane standardy. Nakładów wymagają również testy, by kosmetyk trafił na rynek. To też ma wpływ na cenę.

Dużą zaletą dermokosmetyków jest ich wydajność. Wystarczy niewielka ilość, by rozprowadzić kosmetyk na skórze twarzy czy innych częściach ciała. Są wydajne i skuteczne, a przy tym bezpieczne dla alergików. Oczywiście każdy alergik musi mieć na uwadze, że również jeden ze składników bądź też konkretna kompozycja składników mogą powodować uczulenie. Natomiast ryzyko jest znacznie niższe niż przy zwykłych kosmetykach.

Reklama

Co zawierają dermokosmetyki?

W kosmetykach z apteki najczęściej znajdziesz:

  • witaminy: E, C, z gruby B, poza tym pochodne witaminy A,
  • jony cynku - działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne,
  • ceramidy - funkcja ochronna skóry,
  • pantenol - regeneruje naskórek,
  • gliceryna - zatrzymuje wilgoć,
  • kwas hialuronowy - nawilża, chroni przed suchością,
  • mocznik - nawilża i wygładza,
  • alantoina - łagodzi podrażnienia,
  • oleje - np. parafinowy, konopny, canola.

Wśród dermokosmetyków popularne są emolienty, które działają na różne dolegliwości skórne. Pomagają w uporczywym swędzeniu skóry, wynikającym z różnych problemów skórnych. Emolienty tworzą też na skórze warstwę ochronną, dzięki czemu jest ona bardziej chroniona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Sam dermokosmetyk nie wyleczy problemu. Nie jest antidotum na trądzik czy AZS u dziecka, natomiast może poprawić komfort funkcjonowania. Konieczne jest często przetestowanie różnych dermokosmetyków, by trafić na ten właściwy dla siebie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kosmetyki
Jak używać perfum? Gdzie aplikować męskie, a gdzie damskie?
Kobieta spryskuje szyję perfumami
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Podobne artykuły
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Kobieta testuje wodę toaletową w perfumerii
Woda toaletowa a perfumowana – czym się różnią? Co lepsze?
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Mężczyzna psika się perfumami
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?

Reklama


Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!