Diagnostyka niepłodności u mężczyzn

Niepłodność jest chorobą nie jednej osoby, ale pary. Dlatego diagnostyka obejmuje zarówno kobietę, jak i mężczyznę. Szukając przyczyn niepłodności, trudno mówić o standardowym zestawie badań czy uniwersalnym minimum diagnostycznym. Każdy przypadek analizuje się oddzielnie, dobierając odpowiednia badania i metody diagnostyczne, które pomogą znaleźć przyczynę niepowodzeń rozrodu u danej pary.

Badanie fizykalne mężczyzn obejmuje ocenę ogólnej budowy ciała (wzrost, masa ciała), owłosienia i gruczołów piersiowych. Ocenia się też budowę prącia, położenie, wielkość, konsystencję jąder, wielkość moszny (powiększenie w stanach zapalnych). Rozpoznanie męskiego czynnika niepłodności opiera się głownie na badaniu nasienia. Oddanie próbki nasienia powinno być poprzedzone kilkudniową (2-5 dni) abstynencją seksualną (chodzi tu zarówno o stosunki seksualne, jak i masturbację).

Zobacz też: Czym jest niepłodność?

Ocena nasienia

Nasienie powinno być zbadane w ciągu godziny od pobrania. Prawidłowa ocena nasienia obejmuje przynajmniej 2 badania ejakulatu w okresie 1-3 tygodni. W ocenie nasienia używa się następujących terminów: oligozoospermia (zbyt mała liczba plemników w 1 ml nasienia), astenozoospermia (nieprawidłowa ruchliwość plemników), teratozoospermia (zbyt duża liczba plemników o nieprawidłowej budowie), azoospermia (ejakulat pozbawiony plemników), aspermia (brak ejakulatu).

Poza oceną nasienia, stosowane są testy czynnościowe plemników. Ocenia się w nich zdolność plemników do penetracji śluzu szyjkowego, przeżywalność plemników, przebieg procesów umożliwiających połączenie z komórką jajową. Istnieje możliwość oceny męskich gamet w mikroskopie elektronowym, oceny ich materiału genetycznego i oceny wolnych rodników. Ocenia się także czynniki infekcyjne i immunologiczne (przeciwciała).

Zobacz też: Substancje chemiczne rozregulowują nasz układ hormonalny.

Wymienione badania nie należą do rutynowych. Stosuje się je w trudnych diagnostycznie przypadkach (np. w sytuacji kiedy na podstawie badań u kobiety i standardowego badania nasienia trudno określić przyczynę niepłodności).

Badania hormonalne (FSH, LH, prolaktyna, testosteron itp.) mają również znaczenie w diagnostyce niepłodności męskiej.

Zobacz też: Raport Specjalny: Jak leczyć niepłodność?

Zobacz: Priapizm - wstydliwy i bolesny problem mężczyzn

Sprawdź: Opryszczka narządów płciowych u mężczyzn. Najczęstsze objawy i sposoby leczenia

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA