Diagnostyka raka jelita grubego

Wczesne wykrycie raka jelita grubego daje szansę skutecznego i mniej uciążliwego leczenia. Ważną role odgrywa tu diagnostyka: ten rodzaj nowotworu często długo rozwija się bezobjawowo, a pierwsze jego objawy można łatwo przeoczyć.
 

Podstawą postawienia diagnozy oraz prawidłowego zaplanowania badań i ewentualnego leczenia jest dokładny wywiad lekarski. W trakcie wizyty lekarz przeprowadzi również badanie fizykalne, a następnie może skierować na dalsze, bardziej szczegółowe badania.

Zobacz też: Przyczyny zachorowań na raka jelita grubego.

Przed wizytą u lekarza

Przed wizytą lekarska związaną z podejrzeniem raka jelita grubego należy przygotować się na intymne pytania, warto także przypomnieć sobie okoliczności, w jakich występowały objawy, długość ich występowania, nasilenie itp. W trakcie wizyty lekarz będzie się chciał jak najwięcej dowiedzieć o występujących bólach. Zada pytania o:

 • lokalizację bólu,
 • charakter bólu (stały, kolkowy, piekący, ostry, tępy),
 • promieniowanie (gdzie jeszcze jest odczuwany),
 • kiedy się nasila, kiedy maleje,
 • zależność występowania bólu od posiłków, wypróżnień, ruchów ciała,
 • od kiedy trwa,
 • czy wcześniej też były takie lub podobne dolegliwości.

Istotną częścią wywiadu lekarskiego będą też pytania o wypróżnienia. Lekarz będzie chciał wiedzieć:

 • od kiedy są problemy z wypróżnieniami,
 • na czym polegają dolegliwości (czy są to zaparcia, biegunki, uczucie niepełnego wypróżnienia, stolce główkowate, wstążkowate),
 • czy wcześniej występowały podobne problemy, o jakim charakterze,
 • czy w stolcu są obecne domieszki krwi, ropy, śluzu,
 • jaka jest barwa stolca.

Wielu pacjentów twierdzi, że ogrom pytań zadawanych przez lekarza wydaje się zbędna, jednak całościowe spojrzenie na pacjenta, a nie tylko na jego chory narząd czy układ, może dać wiele wskazówek, pomocnych przy właściwym postawieniu diagnozy i zaplanowaniu dalszych badań.

Zobacz wideo: Czy każdy nowotwór powoduje ból?

Postawienie pełnej diagnozy wymaga także wzięcia pod uwagę czynników nasilających dolegliwości (np. pokarmy, tryb życia, stres). Lekarz zapyta również o inne choroby, zażywane leki, przeprowadzi też wywiad rodzinny dotyczący chorób występujących w rodzinie.

Zobacz: Objawy raka jelita.

Podczas wizyty lekarz przeprowadzi też badanie fizykalne: określi wygląd brzucha, bolesność brzucha podczas palpacji, opukiwania, obecność oporów w jamie brzusznej, osłucha ruchy jelita.

Badanie jelit

Przy wszelkich objawach z dolnego odcinka przewodu pokarmowego czy podejrzeniu krwawień z przewodu pokarmowego konieczne jest badanie per rectum, czyli badanie przez odbyt. Najważniejszym jednak badaniem w diagnostyce raka jelita grubego jest badanie endoskopowe, które pozwala na obejrzenie zmiany i pobranie wycinków, jak również na drobne interwencje, jak np. tamowanie krwawienia. Badania tego najbardziej obawiają się pacjenci. Przeprowadza się je bez znieczulenia, bardzo często stosuje się jednak dożylne leki przeciwbólowe. Endoskop jest pokrywany żelem ze środkiem znieczulającym. Endoskopia może być wykonywana także w tzw. płytkiej sedacji, przy użyciu leków przeciwbólowych i uspokajających: pacjent w trakcie badania jest lekko oszołomiony i śpiący, ale nie na tyle, by współpraca z lekarzem podczas badania była niemożliwa. Można przed badaniem poinformować lekarza np. o niskim progu odczuwania bólu, by właściwie dobrał on sposób jego przeprowadzenia.
Badanie endoskopowe dzieli się, w zależności od badanego odcinka jelita grubego, na:

 • kolonoskopię (całe jelito grube),
 • sigmoidoskopię (esica),
 • rektoskopię (odbytnica).

Przed kolonoskopią konieczne jest oczyszczenie jelit. W tym celu stosuje się przez 1-2 dni dietę płynną oraz środki przeczyszczające. Przed rektoskopią niezbędne jest natomiast wykonanie wlewek przeczyszczających.

Zobacz też: Oddech zdradzi, czy chorujesz na raka jelita.

Przed każdym badaniem endoskopowym jelita lekarz ogląda okolice okołoodbytnicze oraz bada odbyt palcem (badanie per rectum) w poszukiwaniu zmian. Kolonoskopię wykonuje się na lewym boku, czasami w pozycji leżącej, zaś rektoskopię najczęściej w pozycji kolankowo-łokciowej.

Zobacz wideo: Znaczenie odpowiedniego żywienia

Żywienie jest ważne dla osób zdrowych, ale jeszcze ważniejsze dla chorych - mówi dietetyk Ewalina Bancerz-Poźniak.

Rozpoznanie raka jelita grubego zostanie potwierdzone badaniem mikroskopowym pobranego w czasie endoskopii wycinka. Lekarz może także skierować pacjenta na dalsze badania (obrazowe i laboratoryjne), które pozwolą mu na dokładną diagnozę, ocenę ryzyka i zaplanowanie leczenia.

Zobacz: Choroby jelita grubego w pytaniach i odpowiedziach.

Czytaj też: Sigmoidoskopia - badanie jelita grubego - przygotowanie i przebieg

Czytaj też: Dieta oczyszczająca jelita ze złogów i toksyn

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA