Dieta kontra starzenie 1:0?

Starszy niż rok
„The Lancet”, prestiżowe czasopismo medyczne, 17 września potwierdziło to, o czym wielu mówi i pisze od lat, spotykając się w najlepszym razie z pobłażliwością, a często wręcz z krytyką środowisk związanych z medycyną tradycyjną. Otóż: dieta i bardziej zrównoważony styl życia mogą spowolnić, a nawet odwrócić procesy starzenia!

Spis treści

Dr Dean Ornish i laureatka nagrody Nobla dr Elisabeth Blackburn, naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco i Instytutu Badawczego Medycyny Prewencyjnej z Sausalito, przez 5 lat przyglądali się grupie mężczyzn ze zdiagnozowanym rakiem prostaty na wczesnym jego etapie. Chcieli zbadać związek między kompleksową zmianą stylu życia – w tym przede wszystkim diety – a długością telomerów i aktywnością telomerazy.

Nowa dieta roślinna

Badani pacjenci radykalnie zmienili sposób odżywiania – przeszli na niskotłuszczową dietę roślinną (spożywali głównie owoce, warzywa i nierafinowane ziarna, mało tłuszczu i oczyszczonych cukrów). Do swojego trybu życia włączyli umiarkowany ruch (6 razy w tygodniu 30-minutowy spacer) i nauczyli się, jak odpowiednio zarządzać stresem. Uczęszczali na spotkania grupy wsparcia, medytowali, rozciągali się i ćwiczyli oddech…

Naukowcy zauważyli, że długość telomerów u 10 pacjentów z grupy interwencyjnej – czyli tych, którzy zmienili dietę i styl życia – wydłużyła się aż o blisko 10%. Ta niebagatelna zmiana zyskuje na znaczeniu w porównaniu do wyników mężczyzn z 25-osobowej grupy kontrolnej: ich telomery po 5-letnim okresie obserwacji skróciły się o niemal 3%.

Ornish i Blackburn oraz ich zespół badali telomery pochodzące z krwi, a nie z tkanki prostaty, dlatego są przekonani, że proces nie dotyczy wyłącznie chorych na raka stercza, lecz całej populacji.

Chcesz rzucić palenie i nie przytyć? To niemożliwe

Telomerynapomoc" class="art__hash-separator">

Telomery na pomoc

Telomery to ochronne sekwencje DNA na końcu naszych chromosomów, które zabezpieczają je przed skracaniem się w wyniku podziałów komórki. Z każdym kopiowaniem komórki telomery niszczeją – stają się coraz krótsze. Gdy ich zabraknie – komórka umiera.

Dlatego też długość telomerów bezpośrednio łączy się z procesami starzenia. Krótkie telomery wiązane są natomiast z szeregiem schorzeń: miażdżycowych, nowotworowych czy demencją.

Czytaj także: Genetyczna mutacja przyczyną anoreksji?

Jeżeli więc można wpłynąć na aktywność telomerazy (enzymu, który naprawia telomery) i długość samych telomerów – a co za tym idzie na procesy chorobowe i starzenia się – poprzez dietę wegetariańską, ćwiczenia i umiejętne radzenie sobie ze stresem, narzekanie na „słabe geny” traci na wiarygodności.

Zamieńmy więc schabowego na brokuły, wyłączmy komputer i pójdźmy na spacer, a kłopotami w pracy nie zamartwiajmy się po godzinach. W końcu mamy na to zielone światło od amerykańskich naukowców. 

Źródło: Thelancet.com

Zobacz: Dieta dla osób pracujących przy komputerze

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy zdecydujesz się na bankowanie krwi pępowinowej swojego dziecka?

  Tak. Uważam, ze to dobre zabezpieczenie jego zdrowia

  Nie wiem, muszę głębiej zapoznać się z tematem

  Nie. Sądzę, że nie będzie to konieczne

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA