Dieta na drażliwe jelita - co jeść, a czego unikać?

Zespół jelita drażliwego to coraz częstsza przypadłość, która wielu z nas wyklucza z codziennej aktywności. Nieprzyjemne objawy i dolegliwości takie jak biegunki, bóle brzucha, zaparcia czy trudności z trawieniem są bowiem bardzo uciążliwe.
Dieta na drażliwe jelita

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Na szczęście z dolegliwościami tymi można skutecznie walczyć. Podstawą jest odpowiednia dieta. Sprawdźmy więc, co jeść, a czego warto unikać.

Czym jest zespół jelita drażliwego i jak się objawia?

Zespół jelita drażliwego to choroba, która zaburza ich prawidłowe funkcjonowanie. Osoby chore często narzekają na różnego rodzaju dolegliwości – od biegunek po zaparcia, a także wzdęcia, nudności i bóle brzucha. Dolegliwości te nasilają się po zjedzeniu ciężkostrawnych, pikantnych lub drażniących potraw. Właśnie dlatego dieta ma tak ogromne znaczenie.

Co warto jeść?

Choć dieta na drażliwe jelita wymaga od nas rezygnacji z wielu różnych pokarmów i składników, tak naprawdę nie jest tak restrykcyjna, jak może się wydawać. Z powodzeniem możemy sięgać po chude mięso i ryby, warzywa, jakie zawierają błonnik rozpuszczalny oraz drobne kasze i jasne pieczywo.

Nie zaszkodzą nam także:

 • chuda wołowina,
 • sucharki,
 • wafle,
 • potrawy z ryżem,
 • galaretki.

Zasada jest taka, że osoba, która zmaga się z zespołem jelita drażliwego, powinna jeść potrawy zawierające w swoim składzie żelatynę oraz rozpuszczalny błonnik, ponieważ składniki te pozytywnie wpływają na perystaltykę jelit.

Reklama

Duże ilości płynów

W przypadku drażliwych jelit warto robić wszystko, co ułatwia nam trawienie pokarmów, a więc również musimy dbać o to, by pić dziennie duże ilości płynów. Lekarze polecają nawet trzy litry płynów dziennie. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie z nich służyć będą naszemu zdrowiu.

Nie wolno pić więc:

 • gazowanej wody,
 • kwaśnych soków owocowych.

Wskazówka! O wiele lepszym pomysłem jest postawienie na wodę niegazowaną, lekkie herbatki ziołowe czy soki warzywne.

Tego trzeba unikać:

 1. W przypadku drażliwych jelit dobrze unikać napojów gazowanych, alkoholu oraz mocnej kawy i herbaty.
 2. Nie warto sięgać również po potrawy smażone w głębokim tłuszczu oraz mocno doprawione.
 3. Dobrze zrezygnować ze spożywania produktów, które działają wzdymająco, takich jak kapusta i cebula.

Na liście zabronionych produktów znajdują się również:

 • tłusty żółty ser,
 • tłuste wędliny,
 • produkty z dużą ilością nierozpuszczalnego błonnika, czyli kasze, surowe owoce i warzywa z pestkami, razowe pieczywo.
 • specjaliści polecają również wystrzegać się spożywania kwaśnych owoców i warzyw, świeżych i suszonych śliwek oraz słodzików, czekolad.

Jak jeszcze możesz zadbać o jelita?

Nie od dziś wiadomo, że bakterie znajdujące się w naszym układzie pokarmowym mają ogromny wpływ na procesy trawienne. Dlatego też w przypadku zaburzeń trawienia, a do takich można zaliczyć drażliwe jelita, trzeba dbać o prawidłową florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Możemy to zrobić poprzez przyjmowanie probiotyków.

To preparaty, w których znajdziemy mające pozytywny wpływ na nasz organizm bakterie. Spora część nieprzyjemnych dolegliwości minie. Koszt zakupu probiotyku nie jest wysoki, a efekty jego przyjmowania z pewnością pozytywnie zaskakują.

Podsumowując, dieta w przypadku zespołu jelita drażliwego odgrywa ogromną rolę. Dlatego też nie warto jej lekceważyć. Jeśli zastanawiasz się, co jeszcze możesz jeść, a czego nie, odwiedź koniecznie stronę internetową http://wiem-co-jem.pl/dieta-zespol-jelita-drazliwego/ Znajdziesz tu wiele cennych informacji, porad i wskazówek dla osób, które chcą dbać o zdrowie swoich jelit.

Oceń artykuł

(liczba ocen 20)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->