Dieta pomocna na drobne ubytki w zębach

Zbyt rzadka pielęgnacja jamy ustnej, niemycie zębów po każdym posiłku oraz zbyt częste spożywanie słodyczy, napojów gazowanych i kwaśnych owoców cytrusowych mogą spowodować, iż w zębach zaczną pojawiać się mikroubytki w szkliwie czyli pierwsze oznaki próchnicy.

Przyczyny próchnicy zębów mogą także być spowodowane przez inne czynniki, jak dieta uboga w cenne minerały oraz witaminy typu A, D, E i K a także przez niską przyswajalność cennych substancji przez organizm. Na szczęście można temu przeciwdziałać i stomatologa odwiedzać tylko w celu kontroli uzębienia, a nie z powodu borowania i innych mało przyjemnych zabiegów. Bardzo pomocna będzie zdrowa dieta. Oto kilka produktów, które powinny być codziennie spożywane właśnie ze względu na poprawę stanu zdrowia oraz wyglądu uzębienia.

1. Olej kokosowy, który w składzie zawiera związki działające  przeciwbakteryjnie. Stosuje się go także w kosmetyce z uwagi na wybielające właściwości.
2. Mięso zwierząt z ekologicznych hodowli, głównie ze względu na wartości odżywcze oraz nie używanie w gospodarstwach ekologicznych dioksan, pestycydów i antybiotyków.
3. Warzywa organiczne.
4. Produkty pełnoziarniste.
5. Buliony z kości – podczas gotowania uwalniają się z nich cenne dla zdrowia składniki, jak fosforan wapnia oraz kolagen.

Osobom podatnym na próchnicę, zaleca się także stosowanie suplementów diety, które w swym składzie mają wysokość zawartość oleju z wątroby dorsza – z uwagi na witaminę D wspomagającą gospodarkę wapniowo-fosforową w organizmie.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA