Nowy sklep

już ON-LINE

Dieta seniora – 10 przydatnych wskazówek

Z wiekiem zwalnia metabolizm, a dzienne zapotrzebowanie kaloryczne organizmu osób starszych jest mniejsze niż u pracujących osób dorosłych. Mówiąc prościej – organizm potrzebuje mniej kalorii, jednak należy pamiętać, że zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne nie zmienia się. Wręcz przeciwnie – należy tak komponować posiłki, aby pokrywać niedobory związane ze starzeniem się organizmu i stymulować go do lepszego działania. Najlepsza dieta dla starszej osoby to taka, która uwzględnia potrzeby jej organizmu, stan zdrowia oraz choroby towarzyszące. Oto kilka prostych zasad, o których należy pamiętać, planując jadłospis dla seniora.

Spis treściZ wiekiem zwalnia metabolizm, a dzienne zapotrzebowanie kaloryczne organizmu osób starszych jest mniejsze niż u pracujących osób dorosłych. Mówiąc prościej – organizm potrzebuje mniej kalorii, jednak należy pamiętać, że zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne nie zmienia się. Wręcz przeciwnie – należy tak komponować posiłki, aby pokrywać niedobory związane ze starzeniem się organizmu i stymulować go do lepszego działania. Najlepsza dieta dla starszej osoby to taka, która uwzględnia potrzeby jej organizmu, stan zdrowia oraz choroby towarzyszące. Oto kilka prostych zasad, o których należy pamiętać, planując jadłospis dla seniora.Należy zwracać uwagę, aby nie pomijać posiłków, gdyż niedożywienie i brak istotnych składników odżywczych mają wpływ na stan zdrowia i ogólne samopoczucie starszej osoby.Małe posiłki

W przypadku starszych osób zalecane jest spożywanie 4-5 lub nawet 6-7 małych różnorodnych posiłków, regularnie przyjmowanych w ciągu dnia. Organizm łatwiej strawi i przyswoi małe porcje jedzenia, co pozwoli na utrzymanie stałego poziomu energii i zmniejszy dolegliwości pokarmowe. Bezwzględnie należy unikać przejadania się i spożywania dużych ciężkostrawnych potraw.

Zobacz też: Zdrowe sposoby na odchudzanie – porady dietetyka.Do przygotowywania posiłków należy wykorzystywać jedynie świeże, jak najmniej przetworzone składniki, takie jak: nabiał, chude mięso, ryby, ciemne pieczywo, kasze, warzywa. Dbajmy o różnorodność i lekkostrawność posiłków. Dieta lekkostrawna jest zalecana, zwłaszcza u osób starszych.Do takich zaliczają się potrawy tłuste, smażone, na bazie kapusty, grzybów czy roślin strączkowych (groch, fasola). Ich strawienie wymaga od przewodu pokarmowego wiele pracy, dlatego mogą długo zalegać w żołądku.

Zobacz też: Jak przebiega trawienie?Przyprawy lepiej zastąpić ziołami, które są łagodniejsze, a ich umiejętne stosowanie znacznie poprawi smak przygotowanych potraw. Warto także ograniczyć ilość soli, która podnosi ciśnienie krwi. Ograniczenie soli obniży ciśnienie krwi oraz uchroni przed rozwojem nadciśnienia tętniczego.W przypadku pojawienia się zaparć należy pić dużo płynów oraz spożywać produkty bogate w błonnik, takie jak: soki warzywne, przeciery, suszone owoce. Aby na stałe usprawnić działanie jelit, warto wkomponować je w codzienny jadłospis. 

Reklama

Dieta w chorobie

Jeśli starsza osoba zmaga się z cukrzycą, chorobą układu pokarmowego lub układu krążenia, niewydolnością nerek, schorzeniem wątroby lub innymi poważnymi chorobami, to o rodzaju diety i sposobie żywienia warto najpierw porozmawiać z lekarzem prowadzącym leczenie, a następnie z dietetykiem.Rozdrabnianie, przecieranie lub miksowanie posiłków jest wskazane, jeśli starsza osoba ma problemy z gryzieniem, lub takich postaci pokarmów wymaga jej stan zdrowia, np. w przypadku karmienia przez sondę. Warto postarać się, aby i takie posiłki były ciepłe, urozmaicone i wizualnie atrakcyjne.Dietę warto uzupełnić dostępnymi w aptece płynnymi preparatami odżywczymi. Stosuje się je między posiłkami lub zamiast mniejszych posiłków, gdyż dostarczają odpowiedniej liczby kalorii, witamin i minerałów.Osoby starsze często nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Ma to wiele przyczyn: osłabienie pragnienia, nietrzymanie moczu, częste wizyty w toalecie. Wodę i inne płyny należy przyjmować w ciągu całego dnia, często, małymi porcjami. To sprawi, że organizm będzie stale nawodniony. Picie dużych ilości płynów w znacznych odstępach czasu skutkuje chęcią częstego opróżniania pęcherza.

Zobacz: Dieta dla osób pracujących przy komputerze

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)