Najzdrowsze miejsce w internecie

Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Odżywianie w XXI wieku kojarzy się z dietą w biegu, w której często nie ma czasu na spożywanie wystarczającej ilości zdrowych aminokwasów czy minerałów. Dla kobiet karmiących piersią czy będących jeszcze w ciąży odpowiednia ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) oraz witamin jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka oraz zdrowego samopoczucia mamy. Warto pomyśleć o bazowych składnikach żywienia, których używamy do przygotowywania potraw. Ważnym elementem diety są oleje, gdzie dużą przewagę ma olej rzepakowy, który ma w sobie dziesięciokrotnie większa ilość kwasów omega-3 niż np. oliwa z oliwek. Młoda mama musi zwrócić uwagę na odpowiedni dobór produktów, zapewniających najlepsze składniki odżywcze dla dziecka i dla swojego zdrowia.
Olej rzepakowy
Spis treści

Reklama

Dlaczego akurat rzepakowy?

Ano dlatego, że nieprzypadkowo został nazwany „oliwą północy”. W swoim składzie zawiera on aż 10 razy więcej kwasów omega-3 niż jego włoska konkurencja, a dodatkowo kwasy te występują w nim w idealnej dla naszego organizmu proporcji w stosunku do kwasów omega-6 tj. 1:2, co pozwala na ich lepsze przyswajanie.

Olej rzepakowy uznawany jest za bogate źródło tych kwasów. To jeden z najlepszych olejów dla zdrowia serca, olej rzepakowy zajmuje ważną rolę w diecie kobiety w ciąży, karmiącej i małych dzieci. Kobiety w ciąży i matki karmiące piersią powinny spożywać kwasy omega-3, aby zapewnić odpowiedni ich poziom w mleku matki i odpowiedni rozwój mózgu u ich dzieci.

Badania wykazują, że olej rzepakowy pobudza produkcję brązowego tłuszczu u matek karmiących piersią, który rozkłada się, wytwarzając ciepło i pomaga regulować stężenie glukozy we krwi niemowląt. Tłuszcz brunatny pomaga również w utrzymaniu ciepła noworodków – mówi dr nauk o zdrowiu Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.

Warto też nadmienić, że „skarb Europy” poddany procesowi rafinacji nie traci swoich wartości, a wręcz można powiedzieć, że zyskuje. Co może zyskać olej poddany temu procesowi? To właśnie rafinacja sprawia, że olej rzepakowy idealnie nadaje się do obróbki termicznej, ponieważ zyskuje wysoką temperaturę dymienia.

Ale skupmy się na NNKT - dlaczego są takie ważne?

Po kolei. Kwas linolowy (LA, z grupy kwasów Omega-6) i kwas alfa-linolenowy (ALA, z grupy kwasów Omega-3) należące do NNKT, to kwasy tłuszczowe, które są niezwykle istotne dla zdrowia człowieka. Ale niestety ludzki organizm nie jest ich w stanie sam wyprodukować i musimy je dostarczać z pożywieniem.

Dlaczego? Ponieważ kwasy ALA i LA zawarte w oleju rzepakowym wspierają prawidłowy rozwój i wzrost poprzez wpływ na rozwój komórek nerwowych i mózgu. Co bardzo istotne zabawnie brzmiący kwas ALA jest w naszym organizmie prekursorem kwasu DHA, a ten odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu mózgu – najważniejszego narządu ośrodkowego układu nerwowego, dlatego olej rzepakowy to wartościowy element diety kobiet ciężarnych i małych dzieci.

Reklama

Bogaty w witaminy

Olej rzepakowy może pochwalić się również innymi zaletami. Ma wysoką zawartością witamin E i K, które nie tylko odżywiają nasze komórki, ale wpływają również korzystnie na całe nasze ciało. Zdrowe tłuszcze zawarte w oleju rzepakowym pomagają organizmowi przyswajać rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E i K. Twoje dziecko potrzebuje tych witamin, aby zapewnić zdrowy wzrok, kości, skórę i krzepliwość krwi. Podnoszą również odporność u noworodków, czyniąc je zdrowszymi – dodaje Stolińska.

Witamina E wpływa na ochronę DNA, białek i lipidów przed uszkodzeniami na tle oksydacyjnym. Jest naturalnym przeciwutleniaczem wpływającym regenerująco na komórki organizmu. Już jedna łyżka oleju rzepakowego pokrywa ok. 50% zapotrzebowania organizmu na witaminę E. Z kolei witamina K przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi i pomaga w utrzymaniu zdrowych kości – co jest niezwykle istotne dla maluszków, których układ kostny tak intensywnie się rozwija.

Warto wspomnieć także o innej prozdrowotnej właściwości oleju rzepakowego. Należy pamiętać, że  witamina E i K to witaminy tłuszczorozpuszczalne. Tak więc olej rzepakowy jest nie tylko ich źródłem, ale także pomaga w transporcie i wchłanianiu tych witamin.

Dlatego tak ważne jest, aby wszelkiego rodzaju surowe warzywa spożywać właśnie w towarzystwie tłuszczu – dzięki temu mamy pewność, że to, co najważniejsze w posiłku, zostanie wchłonięte przez nasz organizm. Wystarczy dodać łyżkę oleju do sałatki lub warzywnego smoothie. Takie koktajle są szczególnie korzystne dla kobiet, które spodziewają się dziecka i które cierpią na dolegliwości spowodowane stanem ciąży.

Koktajl ze szpinaku, natki pietruszki, selera, kiwi i banana z odrobiną oleju to istna bomba witaminowa!

Treść niniejszej kampanii promocyjnej wyraża poglądy wyłącznie jej autora, za którą ponosi on bezwzględną odpowiedzialność. Komisja Europejska ani Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA) nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za potencjalne wykorzystanie zawartych w niej informacji.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
Kobieta w ciąży pijąca czystek
Czystek w ciąży - czy można go pić?
Pokrojony melon na białym talerzu
Melon - właściwości i kalorie. Jak go obrać i jak jeść?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama