Dlaczego implanty zębowe są najlepszą metodą odbudowy uzębienia?

Każdy marzy o zdrowym, śnieżnobiałym uśmiechu, ale w rzeczywistości niewielki procent ludzi może się nim pochwalić. Za ten stan odpowiedzialne są różne czynniki, poczynając od nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, przez problemy zdrowotne (np. paradontoza), a na urazach mechanicznych kończąc.
Zęby

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Czym są tak naprawdę implanty?

To sztuczne korzenie zębowe zbudowane najczęściej na bazie tytanu, materiału bezpiecznego dla zdrowia i bardzo trwałego. Kiedy zaadaptują się w dziąśle, za pomocą łącznika zakłada się na nie porcelanowe korony zębowe. Efekt? Rewelacyjny! Ostatnie lata przyniosły jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie, czyli implanty cyrkonowe, zwane także ceramicznymi. Odróżniają się od swoich poprzedników jedynie tym, że są kolorystycznie bardziej zbliżone do tkanki zęba. Rodzi się więc pytanie, które z nich wybrać? To już kwestia indywidualna i zależna także od zawartości portfela.

Mikroimplanty – czym są i kiedy się je zakłada?

Czym są implanty, wie chyba każdy, ale mikroimplanty to mają całkiem inne przeznaczenie. Jak czytamy na blogu kliniki orto-magic.eu, zakłada się je w kilku przypadkach przy korygowaniu nieprawidłowości wad zgryzu. Mają postać małej śrubki o różnej długości i średnicy, a zrobione są na bazie stali nierdzewnej, bądź tytanu. Umieszcza się je w kości szczęki po to ,aby stały się miejscem zaczepienia do założenia wyciągów, które będą korygować uzębienie. Dzięki nim lekarz może lepiej kontrolować przebieg leczenia ortodontycznego, m.in.: przesuwanie się zębów. Mikroimplanty chronią również przed przebarwieniami, które czasami pojawiają się przy leczeniu za pomocą tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Używa się ich jednak tylko do drobnych korekt, czyli tam, gdzie nie jest koniczne zakładanie całego aparatu. Oprócz tego, mikropimplanty stosuje się w protetyce, jako podpórki dla protezy. Stanowią stabilne jej podparcie i nie kosztują tyle, co komplet implantów. Czasami też za ich pomocą prostuje się korzenie zębów oraz wykorzystuje przy intruzji uzębienia. We wszystkich ww. przypadkach zakładanie mikroimplantów jest bezbolesne, ponieważ zakłada się je przy znieczuleniu miejscowym. A co najważniejsze czas leczenia może skrócić się aż do 30% przy prostowaniu zębów.

Reklama

Nowoczesna implantologia, czyli jaka?

Protetyka estetyczna wciąż się rozwija. Profesjonaliści w tej branży poszerzają nieustannie swoją wiedzę i wymieniają między sobą doświadczenia. Śledzenie nowych trendów z zakresu implantologii i wykorzystywanie ich w swojej pracy procentuje coraz lepszą techniką wykonywanych. Oprócz uzupełnienia ubytków w uzębieniu pacjent może liczyć także na umieszczenie implantów w nawet trudno dostępnych miejscach i odbudowę okostnej. Jeszcze do niedawna ogromną przeszkodą był duży zanik kości szczęki, natomiast obecnie nie ma z tym najmniejszego problemu. W takich przypadkach wykonuje się zabiegi sterowanej regeneracji kości, a także podnoszenia dna zatoki zębowej.

Jak to wygląda krok po kroku?

Kiedy pacjenta zgłasza się do kliniki stomatologicznej lekarz ocenia stan kości pacjenta, ustala w porozumieniu z nim rodzaj procedury zabiegu. Podczas wstępnego wywiadu, a potem rozmowy, lekarz dowiaduje się o ogólnym stanie zdrowia pacjenta, a szczególnie jamy ustnej. Następnym krokiem jest nacięcie dziąsła i umieszczenie w nim śruby z implantem poprzez wkręcanie jej w kość. W większości przypadków implant przyjmuje się, zrastając z otaczającymi go tkankami. Potrzeba ok. 3-6 miesięcy na zrośnięcie się implanta z dziąsłem, które jest zamykane. Na tym etapie możliwe już jest założenie korony na umieszczoną pod dziąsłem śrubę.

Reklama

Zalety implantów

Ponad 1000 wszczepionych implantów rocznie w samej Polsce, te liczby mówią same za siebie! Co staje się tym wabikiem dla tysięcy ludzi na świecie? Przede wszystkim to, że implanty mają ogromne walory estetyczne, bo są nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Co więcej, odznaczają się wysoką trwałością i nie trzeba ich co jakiś czas wymieniać. Dzięki stabilnemu osadzeniu w żuchwie zapewniają komfort jedzenia i płynnej mowy, którego nigdy nie zagwarantuje żadna, nawet najlepsza proteza. Nie ma też potrzeby ingerencji w sąsiednie zęby – ich piłowanie, czy wyrywanie, w celu założenia mostów lub koronek. Bardzo ważne jest także to, że narząd żucia odzyskuje całkowitą funkcjonalność i nie dochodzi do zaniku kości. Utrzymanie higieny jamy ustnej jest również o wiele prostsze niż w przypadku posiadania protezy.

Inwestycja w implanty to tak naprawdę inwestycja w swoje zdrowie. Piękny uśmiech jest najlepszą, naturalną wizytówką, nie tylko w relacjach międzyludzkich, ale też w kwestiach zawodowych. Dodaje uroku, pewności siebie i jest kluczem do serca drugiego człowieka.

Reasumując, implanty to gwarancja wysokiej estetyki, trwałości i komfortu. Dzięki nim można uzyskać naturalny efekt i przywrócić sobie śnieżnobiały uśmiech.

Źródło:

https://www.orto-magic.eu/blog/stosowanie-implantow-ortodontycznych-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-mikroimplantach/

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!