NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Dlaczego musimy robić RTG płuc?

RTG klatki piersiowej to wciąż jedno z najważniejszych badań kontrolnych, dzięki któremu możemy sprawdzić, czy mamy zdrowe płuca i serce. Nie zapominajmy o tym i, nawet jeśli czujemy się świetnie, przynajmniej raz na dwa lata wybierzmy się na "prześwietlenie płuc". Dzięki temu możemy wykryć nowotwór lub inne poważne schorzenia we wczesnym stadium.
Spis treści

RTG klatki piersiowej nie jest badaniem ani trudnym, ani bolesnym, ani kosztownym. Na wizytę u radiologa możemy umówić się na ściśle określoną godzinę, a samo wykonanie zdjęcia zajmuje tylko kilka minut, od nas wymagając jedynie rozebrania się do pasa i postania przez chwilę przy aparaturze. Za zdjęcie z opisem zapłacimy średnio kilkadziesiąt złotych. Osobom pracującym, które wykonują badania okresowe, koszty pokrywa pracodwca.

Zobacz też: Rozstrzenie oskrzeli

Jak pracują płuca i serce

RTG klatki piersiowej to nieocenione badanie diagnostyczne, które pozwala m.in. na sprawdzenie lub wykrycie:

- upowietrzenia płuc
- płynu w opłucnej
- zmian w miąższu płuc
- odmy, niedodmy
- układu sercowo-naczyniowego
- węzłów chłonnych

Zobacz wideo: Nowotwór płuc groźny dla palacza

Warto pamiętać, że RTG nie jest badaniem zbyt dokładnym i dzięki niemu nie tyle można wykryć konkretną chorobę, co raczej nieprawidłowidłości w obrazie narządów, które skłaniają lekarza do skierowania pacjenta na kolejne badania. Dotyczy to zwłaszcza tzw. badań małoobrazkowych, które mają mniejszą dawkę promieniowania, ale przez to dają mniej dokładny wynik. Pacjenci, u których wystąpi podejrzenie poważnych schorzeń, mogą zostać m.in. skierowani na bronchoskopię - endoskopowe badanie oskrzeli, lub/i tomografię komputerową, która również polega za zastosowaniu promieni rentgena, ale pozwala na zrobienie bardzo dokładnych, warstwowych i przestrzennych zdjęć badanego narządu.

Zobacz również: Zator tętnicy płucnej

Gdy męczy długi kaszel?

Badania kontrolne wykonujmy co dwa lata, lub, gdy należymy do grupy ryzyka - np. choroby płuc w rodzinie, palenie papierosów - częściej, jednak nie częściej niż dwa razy do roku. Trzeba pamiętać, że promienie rentgenowskie mają szkodliwy wpływ na nasz organizm i bez potrzeby nie ma sensu narażać się na ich działanie. Nie ma natomiast nad czym się zastanawiać, gdy pojawiają się objawy świadczące o jakiejś chorobie dolnych dróg oddechowych. Osoba, którą męczy długotrwały kaszel lub której zmienia się charakter kaszlu i odksztusza inną wydzieliną niż dotychczas, natychmiast powinna wykonać RTG klatki piersiowej. To samo dotyczy osób, u których pomimo zastosowania antybiotyku nadal utrzymuje się infekcja lub które mają podwyższoną temperaturę przez dłuższy czas, ale nie ma przy tym żadnych innych objawów – kataru, kaszlu. Wskazaniem jest także uraz klatki piersiowej, nawet jeśli nie zostawił szczególnie widocznych śladów i po którym ból w klatce piersiowej dość szybko minął.

Czytaj: Uporczywy, suchy, poranny – wszystko, co powinniśmy wiedzieć o kaszlu

Co widać na tym zdjęciu?

Musimy pamiętać, że zintrepretować wynik RTG potrafią tylko fachowcy, a więc radiolodzy i lekarze. W opisie zwykle zawarte są takie nazwy i zwroty - np. niesymetryczne wnęki czy poszerzony cień śródpiersia - które dla pacjenta bez wykształcenia medycznego będą całkowicie niezrozumiałe. Dlatego po wykonaniu zdjęcia należy jak najszybciej udać się do lekarza, który przystępnym językiem wytłumaczy pacjentowi, na jakie schorzenie może być narażony, skieruje go na kolejne badania lub zastosuje odpowiednie leczenie.

Czytaj też: Smog w Polsce - jak groźne może być zanieczyszczenie powietrza?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Sposób na zapalenie płuc - wywiad z dr. Piotrem Dąbrowieckim
Przeczytaj artykuł
Woda w płucach - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Przeczytaj artykuł
Płuca palacza - jak wyglądają po latach i jak oczyścić?
Podobne artykuły
Sposób na zapalenie płuc - wywiad z dr. Piotrem Dąbrowieckim
Woda w płucach - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Płuca palacza - jak wyglądają po latach i jak oczyścić?
Niewydolność oddechowa - ostra i przewlekła. Jakie ma objawy?
Plucie krwią (krwioplucie) – przyczyny. Co oznacza?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama