Dlaczego musisz często odwiedzać ginekologa

Wizyta u ginekologa nie należy do przyjemnych, a zwłaszcza dla młodych pacjentek bywa krępująca i wstydliwa. Jednak wynikające z niej korzyści są tak wielkie, że w tej sytuacji nad wstydem warto zapanować. Bo przecież najważniejsze jest zdrowie.
 

Nowotwory narządów kobiecych zajmują jedno z pierwszych miejsc w rankingach zgonów. Dlatego kobiety powinny jak najczęściej, a minimalnie raz do roku, odwiedzać ginekologa. Ważne jest też regularne wykonywanie badań diagnostycznych, takich jak cytologia czy USG dopochwowe.

Czytaj także: Jak często powinnaś chodzić do ginekologa

Zobacz wideo: Wizyta u ginekologa: jak często chodzić?

Cytologia

Obejrzenie i zbadanie szyjki macicy przez ginekologa to badanie podstawowe. Samo w sobie nie gwarantuje rozpoznania choroby, bowiem wiele jej objawów może znajdować się w kanale, poza zasięgiem wzroku. Ale dla wprawnego lekarza już sam wygląd śluzu, sam zapach, upławy bądź ich brak mogą zapalić czerwone ostrzegawcze światełko. Badaniem, które pozwala wykryć stany przednowotworowe raka szyjki macicy, ale również nadżerki czy stany zapalne, jest cytologia. Polega ona na pobraniu rozmazu z szyjki macicy i zbadaniu go pod mikroskopem. Badanie bywa nieprzyjemne, ale jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Cytologia z ramienia FNZ jest bezpłatna co 3 lata. Jednak wielu lekarzy uważa, że jest to zbyt rzadko. Kobiety należące do grupy zwiększonego ryzyka - np. choroby w rodzinie, nosicielki wirusa HPV - powinny wykonywać to badanie co rok, płacąc wtedy z własnego budżetu.

Czytaj również: Grzybica pochwy - objawy, leczenie. Domowe sposoby

USG dopochwowe

Świetną metodą diagnostyczną dająca obraz macicy i przydatków jest USG dopochwowe. Polega ono na wprowadzeniu do pochwy sondy ultrasonograficznej, dzięki której można ocenić budowę i stan narządów kobiety oraz zachodzące w nich zmiany. Choć wskazaniami do tego badania bywają m.in. zaburzenia cyklu miesiączkowego, podejrzenia o niepłodność czy nieprawidłową budowę narządów układu płciowego, obecnie wielu lekarzy zaleca przeprowadzenie USG dopochwowego jako kontrolnego badania ginekologicznego, któremu każda kobieta powinna poddawać się co dwa lata. Badanie może powodować dyskomfort, ale jest bezbolesne. Nie wymaga też, jak w przypadku USG przez powłoki brzuszne, aby kobiety musiały dużo pić i mieć wypełniony pęcherz, co umożliwia dostęp ultrdźwięków do diagnozowanych narządów.

Zobacz też: Badania w ciąży
 

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA