Dlaczego należy badać dzieci?

Starszy niż rok
Tylko 28% maluchów przechodzi niezbędne badania bilansowe w podstawowej opiece zdrowotnej, donosi NFZ. Z czego wynikają zaniedbania rodziców? Kontrola zdrowia dzieci, szczególnie tych do pierwszego roku życia jest bardzo istotna, również dla jego późniejszego zdrowia.

Badania bilansowe powinny zostać wykonane kilkutkrotnie przed 18. urodzinami dziecka. U młodszych dzieci słuzy to wykryciu ewentualnych wad wrodzonych, u starszych- kontroli rozwoju, funkcjonowaniu układu krążenia, czy postawy.

Zobacz: Chcesz wyprzedzić chorobę? Badaj się!

Kiedy należy badać dziecko

– Pierwszy bilans jest wykonywany zaraz po urodzeniu, a kolejne odpowiednio w wieku 2, 4, 6, 10, 14 i 18 lat. Kluczowe są jednak badania zlecane do 1 roku życia dziecka, które mają na celu ogólną ocenę noworodka w okresie adaptacji do życia pozałonowego. Zgodnie z wyliczeniem NFZ liczba świadczeń, które powinny być przeprowadzone w tym czasie jest czterokrotnie wyższa niż u maluchów w wieku przedszkolnym – mówi dr Izabela Rogozińska, specjalista pediatra.

Czytaj też: Spodziectwo

Jest ono wykonywane przez lekarza pediatrę, który po wywiadzie z opiekunem dziecka i analizie dokumentacji medycznej, przechodzi do kontaktym z samym maluchem. Po sprawdzeniu reakcji na bodźce i polecenia, wykonuje się testy: pomiar wzrorstu i masy ciała, badanie wzroku i słuchu, pomiar ciśnienia. Jeśli lekarza coś zaniepokoi, zleca wizytę u specjalisty.

Czy wiesz, że: Słodkie napoje gazowane wpływają na poziom agresji dzieci

Zobacz: Depresja u dzieci - choroba, której nie ma?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA