Dlaczego trzeba robić badania w ciąży

Starszy niż rok
Zdrowie dziecka, a becikowe rodziców. Dyskusyjna kwestia przyznania zasiłku na pdst. wykonanych badań
 

Do 12 tygodnia ciąży kształtuje się całkowicie płód, kończy się okres organogenezy. Organogeneza to ostateczne ukształtowanie się układów i narządów człowieka. Dlatego okres do trzeciego miesiąca ciąży to czas szczególnej opieki kobiety w ciąży.

Wpływ czynników zewnętrznych, pokarmu, warunków pracy ma niebagatelny wpływ na ciążę i rozwój płodu.

Diagnostyka do 12 tygodnia trwania ciąży, była do tej pory trochę bagatelizowana. Obecnie częściej mówi się o wczesnej diagnostyce genetycznej płodu do 13 tygodnia trwania ciąży, niż o monitoringu stanu ciąży.

Czytaj też: Seks a ciąża

Diagnostyka usg w pierwszych trzech miesiącach ciąży pozwala ocenić płód: jego wczesny rozwój, serce i jego czynność, kręgosłup, głowę, brzuch i kończyny górne i dolne, pęcherz płodowy i ilość wód płodowych, łożysko i pępowinę. W ośrodkach genetycznych wysokospecjalistycznych do 12-13 tygodnia ciąży sprawdza się fałd karkowy oraz długość kości nosowej, które korelują z wadami genetycznymi płodów.

Zobacz wideo: Ciąża - objawy i badaniaMonitoring stanu kobiety w ciąży ma na celu wychwycenie wszelkich chorób wirusowych i bakteryjnych. Pamiętać należy, że szczególnie w takim stanie ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie infekcji. Ostre choroby bakteryjne pochwy, migdałków i zębów mogą być przyczyną poronień wczesnych. Trzeba zaznaczyć, że wirusy grypy, paragrypy i opryszczki, a także wirus cytomegalii czy brodawczaka mogą być również przyczyną poronień oraz zaburzeń rozwój płodu.

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Choroby, na które trzeba uważać

W początkowym okresie rozwoju ciąży, u kobiet z chorobami przewlekłymi zaczynają nasilać się objawy tych chorób, które do tej pory były w pewnym uśpieniu. Dotyczy to chorób zapalnych nerek, jelit, stawów, wątroby i zębów. Stały monitoring stanu kobiet w ciąży to również wychwytywanie i rozpoznawanie okresów remisji i zaostrzeń.

Choroby krążenia, nadciśnienie, cukrzyca, choroby tarczycy ujawniają się we wczesnej ciąży dość skrycie i w późniejszym okresie ciąży mogą być przyczyną poważnych powikłań ciążowych.

Nadciśnienie w ciąży utrudnia ukrwienie łożyska i może być w początkowym okresie rozwoju ciąży przyczyną poronienia. Podobnie zresztą sytuacja wygląda przy niedoczynności i nadczynności tarczycy, czy chorobach nerek. W ciąży zwiększa się pojemność wyrzutowa serca i pojawiają się wcześniej niewykryte choroby serca.

Zobacz wideo: Badania krwi i moczu w ciąży

Co mają badania w ciąży do becikowego?

Wydaje mi się słuszne, że przyznanie becikowego powinno odbywać się na podstawie karty ciąży od początku jej trwania. Matka, a kobieta w ciąży to dwa różne stany i warto je rozdzielać. Becikowe nie jest przyznawane kobietom za urodzenie dziecka, a to forma świadczenia wyłącznie na rzecz dziecka. Wydawanie, więc takiego „zasiłku pielęgnacyjnego” po uprzednim stwierdzeniu wykonania podstawowych badań, świadczy o dbałości przyszłej matki o własne dziecko.

Ek

Czytaj też: Ciąża i poród – NFZ czy prywatnie?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Ile przeznaczył/abyś na bankowanie krwi pępowinowej w ciągu roku?

  0 zł

  do 1500 zł

  do 2500 zł

  do 4000 zł

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA