Dlaczego trzeba robić badania w ciąży

Starszy niż rok
Zdrowie dziecka, a becikowe rodziców. Dyskusyjna kwestia przyznania zasiłku na pdst. wykonanych badań

Do 12 tygodnia ciąży kształtuje się całkowicie płód, kończy się okres organogenezy. Organogeneza to ostateczne ukształtowanie się układów i narządów człowieka. Dlatego okres do trzeciego miesiąca ciąży to czas szczególnej opieki kobiety w ciąży.

Wpływ czynników zewnętrznych, pokarmu, warunków pracy ma niebagatelny wpływ na ciążę i rozwój płodu.

Diagnostyka do 12 tygodnia trwania ciąży, była do tej pory trochę bagatelizowana. Obecnie częściej mówi się o wczesnej diagnostyce genetycznej płodu do 13 tygodnia trwania ciąży, niż o monitoringu stanu ciąży.

Czytaj też: Seks a ciąża

Diagnostyka usg w pierwszych trzech miesiącach ciąży pozwala ocenić płód: jego wczesny rozwój, serce i jego czynność, kręgosłup, głowę, brzuch i kończyny górne i dolne, pęcherz płodowy i ilość wód płodowych, łożysko i pępowinę. W ośrodkach genetycznych wysokospecjalistycznych do 12-13 tygodnia ciąży sprawdza się fałd karkowy oraz długość kości nosowej, które korelują z wadami genetycznymi płodów.

Zobacz wideo: Ciąża - objawy i badaniaMonitoring stanu kobiety w ciąży ma na celu wychwycenie wszelkich chorób wirusowych i bakteryjnych. Pamiętać należy, że szczególnie w takim stanie ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie infekcji. Ostre choroby bakteryjne pochwy, migdałków i zębów mogą być przyczyną poronień wczesnych. Trzeba zaznaczyć, że wirusy grypy, paragrypy i opryszczki, a także wirus cytomegalii czy brodawczaka mogą być również przyczyną poronień oraz zaburzeń rozwój płodu.

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Choroby, na które trzeba uważać

W początkowym okresie rozwoju ciąży, u kobiet z chorobami przewlekłymi zaczynają nasilać się objawy tych chorób, które do tej pory były w pewnym uśpieniu. Dotyczy to chorób zapalnych nerek, jelit, stawów, wątroby i zębów. Stały monitoring stanu kobiet w ciąży to również wychwytywanie i rozpoznawanie okresów remisji i zaostrzeń.

Choroby krążenia, nadciśnienie, cukrzyca, choroby tarczycy ujawniają się we wczesnej ciąży dość skrycie i w późniejszym okresie ciąży mogą być przyczyną poważnych powikłań ciążowych.

Nadciśnienie w ciąży utrudnia ukrwienie łożyska i może być w początkowym okresie rozwoju ciąży przyczyną poronienia. Podobnie zresztą sytuacja wygląda przy niedoczynności i nadczynności tarczycy, czy chorobach nerek. W ciąży zwiększa się pojemność wyrzutowa serca i pojawiają się wcześniej niewykryte choroby serca.

Zobacz wideo: Badania krwi i moczu w ciąży

Co mają badania w ciąży do becikowego?

Wydaje mi się słuszne, że przyznanie becikowego powinno odbywać się na podstawie karty ciąży od początku jej trwania. Matka, a kobieta w ciąży to dwa różne stany i warto je rozdzielać. Becikowe nie jest przyznawane kobietom za urodzenie dziecka, a to forma świadczenia wyłącznie na rzecz dziecka. Wydawanie, więc takiego „zasiłku pielęgnacyjnego” po uprzednim stwierdzeniu wykonania podstawowych badań, świadczy o dbałości przyszłej matki o własne dziecko.

Ek

Czytaj też: Ciąża i poród – NFZ czy prywatnie?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA