Nowy sklep

już ON-LINE

Dlaczego warto iść na basen?

Baseny to kompleksy sportowe, oferujące nie tylko relaks i wyciszenie po ciężkim dniu pracy, ale także świetną zabawę oraz dodatkowe atrakcje.
 

Basen to doskonałe miejsce na wypoczynek połączony z aktywnym sposobem spędzenia wolnego czasu. Można tutaj robić prawie wszystko – począwszy od pływania w basenie, poprzez świetną zabawę na zjeżdżalniach, kończąc zaś na relaksie podczas masażu wodnego. I nawet w najbardziej zimny, wietrzny jesienno – zimowy dzień możemy bez problemu korzystać z tej formy aktywnego wypoczynku.

Poznaj: Najszybszy sposób pływania

Dlaczego warto iść na basen?

Największą zaletą korzystania z basenu jest to, że nie jesteśmy uzależnieni od warunków panujących na zewnątrz. Większość basenów podwyższa temperaturę wody zimą w celu zmniejszenia dyskomfortu podczas zanurzania się.
Pływanie zbawiennie wpływa na nasz organizm:

  • modeluje sylwetkę
  • poprawia odporność organizmu i zwiększa jego wydolność
  • pozwala stracić nadmiar tkanki tłuszczowej i tym samym wspomaga odchudzanie
  • opóźnia oznaki starzenia się
  • dodaje ciału lekkości.

Zobacz: Pływanie - zdrowy sport ale czy dla każdego?

Pływanie w basenie znacznie poprawia układ krążenia, gdyż cały organizm zostaje równomiernie dotleniony, zaś serce pracuje miarowo. Jednak największą zaletą korzystania z basenu jest jego zbawienny wpływ na układ kostny. Pływanie angażuje najważniejsze mięśnie, które są odpowiedzialne za prawidłową postawę. Dodatkowo kąpiel zmniejsza bóle kręgosłupa, dlatego polecana jest osobom prowadzącym siedzący i bierny tryb życia. Pływanie kraulem lub żabką powoduje wyrobienie mięśni brzucha i grzbietu. Pływanie korzystnie wpływa także na układ oddechowy, ponieważ zwiększa pojemność życiową płuc i wzmacnia mięście oddechowe. Może także służyć zachowaniu zdrowia i urody. Jest to wspaniały sposób na rozluźnienie, odprężenie, relaks i oderwanie się od rzeczywistości.

Dla kogo basen?

Basen zalecany jest dla każdego, niezależnie od wieku czy kondycji. Pływanie ma zbawienny wpływ na każdy organizm oraz skutecznie pomaga w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji.

Dla niemowląt
Małe dzieci uwielbiają wodę. Dziecko, które od najwcześniejszych lat jest z nią oswajane, rozwija się proporcjonalnie, jest dużo zdrowsze, fizycznie sprawniejsze oraz bardziej uodpornione a tym samym mnie choruje. Dodatkowo woda jest świetną okazją do zabawy z rodzicami i pozytywnie wpływa na rozwój emocjonalny małego człowieka.

Przed pójściem na basen należy wybrać się ze swoją pociechą do lekarza, który ją dokładnie zbada i wyda zaświadczenie o braku przeciwwskazań do korzystania z basenu. Naukę pływania może rozpocząć już czteromiesięczne dziecko. Noworodek posiada wrodzoną zdolność do wstrzymania oddechu w wodzie na kilka sekund, potrafi także pływać i świetnie się w niej czuje. Dlatego też warto od najwcześniejszych chwil przyzwyczajać dziecko do wody i podtrzymywać w nim te naturalne zdolności.

Przy wyborze odpowiedniego basenu należy zwrócić szczególną uwagę na doświadczonych instruktorów i profesjonalnych ratowników. Także temperatura wody musi być odpowiednia. Dla maluchów powinna wynosić ok. 32 – 37° Celsjusza, dla dzieci powyżej roku życia ok. 30°. Co najważniejsze, woda musi być czysta i często kontrolowana przez stację sanitarno – epidemiologiczną. Po basenie skórę niemowlaka należy posmarować oliwką nawilżającą, ponieważ woda bardzo wysusza skórę.

Dla młodzieży
Pójście na basen to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu, łącząc tym samym przyjemne z pożytecznym. Pływanie to jeden z najważniejszych czynników w procesie wychowania fizycznego dzieci i młodzieży. Dla młodzieży zajęcia na basenie to świetna gimnastyka, która rozwija wszystkie grupy mięśniowe. Jednocześnie zapobiega wadom postawy oraz ogólnie podnosi sprawność ruchową. Jest to także doskonały i zarazem przyjemny sposób zwalczania nadwagi. Pływanie kształtuje także cechy motoryczne takie jak szybkość, koordynację ruchową, wytrzymałość i siłę.

Wpływa również na psychikę młodego człowieka, gdyż wyrabia takie cechy osobowości jak systematyczność, dyscyplinę, samodzielność, odwagę i siłę woli. Współczesne baseny to niejako kurorty sportowe, które posiadają także różnego rodzaju zjeżdżalnie, bicze i masaże wodne oraz inne urozmaicenia, co powoduje, że żaden młody człowiek nie będzie się nudził. Nad jego bezpieczeństwem czuwać zaś będą ratownicy.

Dla starszych i chorych
Basen jest odpowiednim miejscem dla osób po zawałach, operacjach kolan lub kręgosłupa. To właśnie woda sprawia, że chorzy szybciej powracają do zdrowia.

Czytaj też: Chcesz trenować pływanie? Zacznij od znalezienia dobrego trenera!

Zobacz też: Tampony na basen – jak stosować?

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Co jest najważniejsze w przygotowaniu do sezonu narciarskiego?

  Ćwiczenia fizyczne przed wyjazdem w góry

  Odpowiednia suplementacja preparatami m.in. z kolagenem

  Seria masaży przygotowujących mięśnie

  Wcześniejsze przygotowanie nie jest potrzebne