Dlaczego warto stosować białka roślinne?

Odżywki białkowe są dostępne w różnych formach. Do najpopularniejszych należą produkty bazujące na proteinach pozyskiwanych z serwatki, jednak coraz więcej osób decyduje się na zakup w pełni roślinnych preparatów, które nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego. Dlaczego warto je stosować i jakie korzyści przynosi ich spożywanie? Tego dowiesz się z lektury artykułu.
Białka roślinne

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Przeznaczone dla alergików

Niektóre produkty spożywcze mogą u części osób wywoływać reakcje alergiczne. Stosunkowo często dzieje się tak w przypadku mleka krowiego, na którego białko bywają uczulone zarówno dzieci, jak dorośli. Alergia oznacza brak możliwości spożywania najpopularniejszej na rynku odżywki serwatkowej, jednak nie wyklucza zastąpienia jej produktami roślinnymi.

W odróżnieniu od białka serwatkowego preparaty roślinne nie powodują reakcji uczuleniowych, ponieważ są w pełni bezpieczne dla alergików z nietolerancją na proteiny pochodzenia krowiego. Ma to szczególnie istotne znaczenie dla osób starszych, ponieważ wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność organizmu do trawienia białka krowiego.

Niska zawartość tłuszczów i cukrów

Większość białkowych odżywek roślinnych zawiera bardzo niewielką ilość niepożądanych składników, czyli przede wszystkim cukrów i tłuszczów. Pod tym względem mają zdecydowaną przewagę nad produktami serwatkowymi, w szczególności nad koncentratami WPC. W składzie odżywek roślinnych jest więcej „białka w białko” i – co najważniejsze – cechuje się ono bardzo dobrą dostępnością biologiczną i zawiera dużą ilość aminokwasów zarówno egzogennych, jak i endogennych. Roślinne odżywki białkowe to w pełni wartościowe produkty, które opłaca się kupować.

Nadają się dla wegan

Podczas gdy odżywki serwatkowe przygotowuje się na bazie produktu ubocznego powstającego przy wytwarzaniu sera, albuminowe przy użyciu białek jaj, a zwierzęce z wykorzystaniem protein wołowych, suplementy roślinne zawierają skład akceptowalny zarówno dla wegetarian, jak i wegan. W przypadku osób niespożywających produktów odzwierzęcych zapewnienie odpowiedniej podaży białka jest bardzo istotne, dlatego warto im polecić roślinne odżywki proteinowe. Dzięki nim łatwo i szybko można dostarczyć organizmowi porcję białka niezbędnego do codziennego funkcjonowania.

Wspomaga odchudzanie

Niska kaloryczność oraz śladowa zawartość tłuszczów i cukrów powoduje, że roślinne odżywki białkowe świetnie nadają się na redukcji. Jeżeli się odchudzasz, są zdecydowanie lepszym wyborem niż produkty bazujące na serwatce, w których znajduje się relatywnie dużo nieporządnych składników – cukrów i tłuszczów – co podwyższa ich kaloryczność.

Korzyści zdrowotne

Rośliny stosowane do produkcji odżywek białkowych zawierają mnóstwo witamin i mikroelementów o pozytywnym wpływie na cały organizm oraz poszczególne układy. Warto je spożywać dla zdrowia, wzmacniając odporność i ciesząc się dobrą kondycją niezależnie od wieku.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z odżywkami - SFD.

Oceń artykuł

(liczba ocen 4)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij