Dlaczego właściwa higiena intymna jest ważna?

Od niej zależy nie tylko dobre samopoczucie, ale też profilaktyka infekcji intymnych, również tych ze strony układu moczowego. Dobre nawyki i odpowiedni płyn do higieny intymnej to podstawa zachowania zdrowia.
Kobieta z piórkiem, które symbolizuje właściwą higienę intymną

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Spis treści

Organizm zdrowej kobiety ma system naturalnej ochrony zabezpieczający go przed infekcjami. Higiena intymnych części ciała powinna jedynie podtrzymywać ten stan i niwelować ewentualne zagrożenie zewnętrznymi czynnikami chorobotwórczymi.

Wydzielina z dróg rodnych jest zwyczajnym przejawem fizjologii kobiety – nawilża i utrzymuje pochwę w czystości. Upławy mogą być zmienne – od rzadkich i skąpych do obfitych i gęstych, zależnie od fazy cyklu miesiączkowego. Normalnie upławy są bezbarwne, bezwonne, śliskie w dotyku, a po wyschnięciu mają żółtą barwę i konsystencję krochmalu. Upławy jako pierwsze sygnalizują rozpoczęcie dojrzewania – na kilka miesięcy przed pierwszą menstruacją z dróg rodnych zaczyna wydobywać się przejrzysta lub mleczna wydzielina. Jeśli już regularnie miesiączkujemy, obficiej pojawiają się w połowie cyklu, przed owulacją. Również podczas pokwitania, gdy pod wpływem hormonów nasz organizm zmienia się, zwiększa się ilość wydzieliny. Upławy mogą również nasilić się w czasie ciąży.

Odpowiednia higiena

O tym, że coś jest nie porządku mogą sygnalizować kolor i zapach wydzieliny. Gdy zmienia ona barwę na żółtawą, zielonkawą lub brązową, staje się wodnista, ropna lub lekko zabarwiona krwią, a do tego ma przykry zapach, oznacza to jakąś infekcję, z reguły zakażenie bakteryjne. Upławy chorobowe zwykle są bardziej obfite. Mogą im towarzyszyć jeszcze inne objawy, np. swędzenie, pieczenie miejsc intymnych, gorączka. Ze względu na swoją budowę anatomiczną, tzn. bliskość odbytu i cewki moczowej, jako kobiety jesteśmy na tego typu zakażenia bardzo podatne.

Zalecaną normą jest mycie okolic intymnych dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Istnieją jednak okoliczności, które wymuszają częstsze zabiegi higieniczne. Przykładowo: upały, częste pływanie w basenach, przebywanie w saunie, jacuzzi czy na siłowni, a także miesiączka. Zasad higieny intymnej powinny również skrupulatniej przestrzegać kobiety chorujące na cukrzycę lub cierpiące z powodu nietrzymania moczu.

Czytaj więcej: Rzęsistek pochwowy

Sposób mycia ma znaczenie

Przede wszystkim należy myć tylko zewnętrzne narządy płciowe, czyli wargi sromowe i przedsionek pochwy. Sama pochwa ma właściwości samooczyszczające się, dlatego wszelkiego rodzaju irygacje (poza tymi przepisanymi przez ginekologa) mogą zaburzyć ten mechanizm i przyczynić się do częstego „łapania” infekcji – bakteryjnych albo grzybiczych. Do higieny intymnej nie stosujemy gąbek ani myjek, ponieważ na nich w zdecydowanie większej liczbie niż na dłoniach osadzają się chorobotwórcze drobnoustroje. Najpierw myjemy okolice narządów płciowych, potem odbytu, rozprowadzając płyn myjący od przodu do tyłu i spłukując go w tym samym kierunku. Inaczej możemy przenieść bakterie, które naturalnie bytują w okolicach odbytu na obszar cewki moczowej i pochwy.

Reklama

Liczy się płyn

Choć okolice intymne można myć zwykłym mydłem, lepiej jednak sięgnąć po wyspecjalizowany preparat, który bierze pod uwagę specyfikę bytujących w tym obszarze drobnoustrojów. Uwaga: jeśli jednak obstajemy przy pierwszym rozwiązaniu, pamiętajmy o skrupulatnym wypłukaniu kosmetyku ze wszystkich fałd skórnych, bo klasyczne mydła mają działanie alkalizujące i jeśli pozostaną gdzieś na błonie śluzowej mogą ją podrażnić, a także zaburzyć właściwe pH zewnętrznych narządów płciowych, co sprzyja zakażeniom. Dlatego właśnie kosmetyki przeznaczone specjalnie do higieny intymne są bezpieczniejsze i wygodniejsze w użyciu. Tego rodzaju preparaty zazwyczaj zawierają składniki nawilżające i łagodzące podrażnienia, czyli glicerynę, prowitaminę B5 oraz wyciągi roślinne, między innymi z szałwii, rumianku czy kory dębu. Kluczowym składnikiem preparatów do higieny intymnej jest jednak kwas mlekowy – lekko zakwaszający okolice intymne. W ten sposób stają się one nieprzyjazne dla potencjalnych patogenów.

Wśród wielu kosmetyków do higieny intymnej istnieją preparaty odpowiadające na konkretne potrzeby i sytuacje. Lactima Duo Forte+, czyli Terapeutyczny płyn do higieny intymnej Lirene stworzony specjalnie dla kobiet podatnych na podrażnienia i infekcje. Oprócz substancji klasycznych, a więc kwasu mlekowego i gliceryny, w jego składzie znajdziemy również naturalny prebiotyk, stymulujący odbudowę mikroflory bakteryjnej (to ona trzyma chorobotwórcze bakterie w ryzach), zmniejszający podrażnienia i łagodzący świąd. Preparat Lactima Duo Sensitive – Nawilżająco-ochronny żel do higieny intymnej Lirene przynosi natomiast ulgę kobietom odczuwającym dyskomfort z powodu suchości okolic intymnych, która może być związana ze zmianami hormonalnymi. Poza kwasem mlekowym znajdziemy w nim wyciąg z rumianku i betainę – składnik zmiękczający i nawilżający przesuszony naskórek.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 20)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!