Dlaczego właściwa higiena intymna jest ważna?

Kobieta z piórkiem, które symbolizuje właściwą higienę intymną

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF
Artykuł sponsorowany
Od niej zależy nie tylko dobre samopoczucie, ale też profilaktyka infekcji intymnych, również tych ze strony układu moczowego. Dobre nawyki i odpowiedni płyn do higieny intymnej to podstawa zachowania zdrowia.

Spis treści

Organizm zdrowej kobiety ma system naturalnej ochrony zabezpieczający go przed infekcjami. Higiena intymnych części ciała powinna jedynie podtrzymywać ten stan i niwelować ewentualne zagrożenie zewnętrznymi czynnikami chorobotwórczymi.

Wydzielina z dróg rodnych jest zwyczajnym przejawem fizjologii kobiety – nawilża i utrzymuje pochwę w czystości. Upławy mogą być zmienne – od rzadkich i skąpych do obfitych i gęstych, zależnie od fazy cyklu miesiączkowego. Normalnie upławy są bezbarwne, bezwonne, śliskie w dotyku, a po wyschnięciu mają żółtą barwę i konsystencję krochmalu. Upławy jako pierwsze sygnalizują rozpoczęcie dojrzewania – na kilka miesięcy przed pierwszą menstruacją z dróg rodnych zaczyna wydobywać się przejrzysta lub mleczna wydzielina. Jeśli już regularnie miesiączkujemy, obficiej pojawiają się w połowie cyklu, przed owulacją. Również podczas pokwitania, gdy pod wpływem hormonów nasz organizm zmienia się, zwiększa się ilość wydzieliny. Upławy mogą również nasilić się w czasie ciąży.

Odpowiednia higiena

O tym, że coś jest nie porządku mogą sygnalizować kolor i zapach wydzieliny. Gdy zmienia ona barwę na żółtawą, zielonkawą lub brązową, staje się wodnista, ropna lub lekko zabarwiona krwią, a do tego ma przykry zapach, oznacza to jakąś infekcję, z reguły zakażenie bakteryjne. Upławy chorobowe zwykle są bardziej obfite. Mogą im towarzyszyć jeszcze inne objawy, np. swędzenie, pieczenie miejsc intymnych, gorączka. Ze względu na swoją budowę anatomiczną, tzn. bliskość odbytu i cewki moczowej, jako kobiety jesteśmy na tego typu zakażenia bardzo podatne.

Zalecaną normą jest mycie okolic intymnych dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Istnieją jednak okoliczności, które wymuszają częstsze zabiegi higieniczne. Przykładowo: upały, częste pływanie w basenach, przebywanie w saunie, jacuzzi czy na siłowni, a także miesiączka. Zasad higieny intymnej powinny również skrupulatniej przestrzegać kobiety chorujące na cukrzycę lub cierpiące z powodu nietrzymania moczu.

Czytaj więcej: Rzęsistek pochwowy

Sposób mycia ma znaczenie

Przede wszystkim należy myć tylko zewnętrzne narządy płciowe, czyli wargi sromowe i przedsionek pochwy. Sama pochwa ma właściwości samooczyszczające się, dlatego wszelkiego rodzaju irygacje (poza tymi przepisanymi przez ginekologa) mogą zaburzyć ten mechanizm i przyczynić się do częstego „łapania” infekcji – bakteryjnych albo grzybiczych. Do higieny intymnej nie stosujemy gąbek ani myjek, ponieważ na nich w zdecydowanie większej liczbie niż na dłoniach osadzają się chorobotwórcze drobnoustroje. Najpierw myjemy okolice narządów płciowych, potem odbytu, rozprowadzając płyn myjący od przodu do tyłu i spłukując go w tym samym kierunku. Inaczej możemy przenieść bakterie, które naturalnie bytują w okolicach odbytu na obszar cewki moczowej i pochwy.

Liczy się płyn

Choć okolice intymne można myć zwykłym mydłem, lepiej jednak sięgnąć po wyspecjalizowany preparat, który bierze pod uwagę specyfikę bytujących w tym obszarze drobnoustrojów. Uwaga: jeśli jednak obstajemy przy pierwszym rozwiązaniu, pamiętajmy o skrupulatnym wypłukaniu kosmetyku ze wszystkich fałd skórnych, bo klasyczne mydła mają działanie alkalizujące i jeśli pozostaną gdzieś na błonie śluzowej mogą ją podrażnić, a także zaburzyć właściwe pH zewnętrznych narządów płciowych, co sprzyja zakażeniom. Dlatego właśnie kosmetyki przeznaczone specjalnie do higieny intymne są bezpieczniejsze i wygodniejsze w użyciu. Tego rodzaju preparaty zazwyczaj zawierają składniki nawilżające i łagodzące podrażnienia, czyli glicerynę, prowitaminę B5 oraz wyciągi roślinne, między innymi z szałwii, rumianku czy kory dębu. Kluczowym składnikiem preparatów do higieny intymnej jest jednak kwas mlekowy – lekko zakwaszający okolice intymne. W ten sposób stają się one nieprzyjazne dla potencjalnych patogenów.

Wśród wielu kosmetyków do higieny intymnej istnieją preparaty odpowiadające na konkretne potrzeby i sytuacje. Lactima Duo Forte+, czyli Terapeutyczny płyn do higieny intymnej Lirene stworzony specjalnie dla kobiet podatnych na podrażnienia i infekcje. Oprócz substancji klasycznych, a więc kwasu mlekowego i gliceryny, w jego składzie znajdziemy również naturalny prebiotyk, stymulujący odbudowę mikroflory bakteryjnej (to ona trzyma chorobotwórcze bakterie w ryzach), zmniejszający podrażnienia i łagodzący świąd. Preparat Lactima Duo Sensitive – Nawilżająco-ochronny żel do higieny intymnej Lirene przynosi natomiast ulgę kobietom odczuwającym dyskomfort z powodu suchości okolic intymnych, która może być związana ze zmianami hormonalnymi. Poza kwasem mlekowym znajdziemy w nim wyciąg z rumianku i betainę – składnik zmiękczający i nawilżający przesuszony naskórek.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy uważasz, że żywność ekologiczna jest smaczniejsza od tradycyjnej?

  Tak

  Nie

  Nie widzę różnicy

  Nie wiem

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA