Dłużej nie znaczy lepiej

Starszy niż rok
Prestiżowe pismo „Lancet” opublikowało wyniki badań na temat stanu zdrowia ludzi na świecie. – Żyjemy dłużej, ale jesteśmy bardziej schorowani – donoszą naukowcy.

Projekt badawczy trwał 5 lat. Wzięło w nim udział około 500 naukowców, a badania zostały przeprowadzone w 50 krajach świata. Głównym celem był monitoring zdrowia ludzi.

Z badań wynika, że największym zagrożeniem dla zdrowia są obecnie nadciśnienie, palenie i alkohol. Najczęstszymi problemami zdrowotnym w krajach rozwiniętych są choroby przewlekłe, choroby kości i stawów, problemy zdrowia psychicznego. Głównymi przyczynami zgonów (niemal 13 mln ludzi) w 2010 roku były choroby serca i wylewy.

Wszystkie problemy narastają wraz ze starzeniem się populacji. Chociaż żyjemy o 10 lat dłużej niż w 1970 roku, częściej zapadamy na raka. – Nastąpiło stopniowe przesunięcie punktu ciężkości z przedwczesnej śmierci do chronicznej utraty zdrowia i sprawności – powiedział kierujący badaniem prof. Christopher Murray z Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

Zobacz też: Ruszaj po zdrowie, czyli 7 zalet biegania.

Czytaj także: Co się dzieje w naszym mózgu podczas snu?

Czytaj także: Bezsenność i depresja często idą w parze

Jak twierdzą naukowcy, żyjemy dłużej, ale wcale nie lepiej. W dalszym ciągu nie dbamy o wywalczone lata i zdrowie. Choć lekarze informują o problemach, nie stosujemy się do ich wskazówek: wciąż źle się odżywiamy, stosujemy używki, pogrąża nas nieregularny i stresujący tryb życia. Jedynym wyjściem z sytuacji jest – zdaniem lekarzy – założenie „lokaty na zdrową starość”, czyli zwolnienie tempa i zadbanie o siebie.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Przy zakupie których produktów wybierasz opcję dostawy do domu?

  Produkty spożywcze (zdrową żywność, codzienne zakupy)

  Ubrania (ze sklepów internetowych lub aukcji)

  Kosmetyki (z internetowych drogerii)

  Książki, płyty, bilety (związane z życiem kulturalnym)

  Produkty, o które wstydzę się poprosić będąc w sklepie (np. środki chłonne)

Patronem sondy jest HARTMANN

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA