Nowy sklep

już ON-LINE

Dna moczanowa niejedno ma imię

Skaza moczanowa, dna moczanowa, artretyzm lub po prostu podagra – to określenie tej samej choroby. Niegdyś zwana "chorobą królów" lub "chorobą bogaczy" - gdyż głównych jej przyczyn dopatrywano się w nadmiernym spożywaniu alkoholu i posiłków.
Artretyzm
Źródło: 123RF

Spis treści

Dna może zaatakować nagle i przysporzyć nam wiele cierpienia. Ważna jest szybka wizyta u lekarza, odpowiednie zdiagnozowanie choroby i leczenie. A w dalszej kolejności zmiana stylu życia, zwłaszcza odżywiania, oraz profilaktyka. Dna moczanowa należy do grupy chorób reumatycznych. Warto wiedzieć, że niegdyś nazywana była „chorobą królów” lub „chorobą bogaczy”.

Podagra – co to takiego?

Kwas moczanowy produkowany jest w wątrobie i wydalany z moczem. Kiedy jednak jest go w organizmie zbyt dużo, w płynie wypełniającym torebki stawowe tworzą się ostre jak igły kryształki. Dna moczanowa to choroba związana właśnie z odkładaniem się w stawach (ale też w innych tkankach organizmu) kwasu moczowego w postaci tych ostrych kryształków. Odkładające się kryształki powodują stan zapalny stawów. To bardzo bolesna przypadłość, która dotyka najczęściej mężczyzn po czterdziestym roku życia. Kryształki zazwyczaj odkładają się przez lata, by nagle dać o sobie znać.

Objawy dny moczanowej to:

- ból w okolicach zajętego stawu

- zaczerwienienie

- duży, gorący obrzęk

- sztywność

- tkliwość

- ograniczona ruchomość chorego stawu

- najczęściej zaatakowany jest duży paluch stopy, ale może też dotknąć innych stawów – łokciowych, nadgarstka, śródstopia, skokowych, kolana.

Zobacz także: Łuszczycowe zapalenie stawów

 

Inne objawy

Zapalenie dotyczy najczęściej jednego stawu (zazwyczaj dużego palca u stopy) , istnieją jednak pacjenci, u których zapalanie może wystąpić w kilku stawach  jednocześnie i moga to być stawy dłoni, stopy, łokcia. Kwas moczowy może odkładać się także w postaci guzków dnowych. Guzki takie pojawiają się w tkance podskórnej w okolicy stawów. Kwas moczowy może także gromadzić się w nerkach i być przyczyną kamicy nerkowej. Zazwyczaj zapalenie i ostry ból mijają po kilku dniach. Po pierwszym ataku dny następuje okres stopniowego wycofania choroby. Niestety, nie zwalnia to pacjenta z dalszego leczenia, ponieważ choroba tylko utajniła się. Należy bezwzględnie przestrzegać rad specjalisty, w przeciwnym razie prawdopodobnie wystąpią kolejne, silniejsze ataki. Po kilkunastu latach dna moczanowa z reguły przechodzi w fazę przewlekłą.

Czytaj też: Dna moczanowa - rodzaj zapalenia stawów

Reklama

Kto jest podatny na chorobę

Istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko występowania dny moczanowej. Należą do nich m.in. płeć, sposób odżywiania się, wiek, otyłość. Warto poznać je wszystkie.

 1. Grupą największego ryzyka są mężczyźni, którzy chorują kilka razy częściej niż kobiety.
 2. Choroba często ma podłoże genetyczne. Szacuje się, że ponad 20 procent osób to chorzy, u których w wywiadzie zanotowano dnę moczanową w rodzinie.
 3. Otyłość w znacznym stopniu zwiększa ryzyko choroby.
 4. Jeżeli kobieta zapada na chorobę, zazwyczaj jest już po menopauzie. Mężczyźni chorują po 40 roku życia. Rzadko odnotowuje się chorobę przed trzydziestymi urodzinami.
 5. Nadużywanie alkoholu, zwłaszcza piwa.
 6. Nieprawidłowy sposób odżywiania się, spożywanie produktów zawierających duże ilości puryny (orzechy, wędzone ryby, anchois, warzywa strączkowe, podroby).
 7. Stosowanie niektórych leków, zwłaszcza moczopędnych i aspiryny.
 8. Inne choroby, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby cywilizacyjne.

Sposób postępowania w czasie ataku dny

 1. Sprawa podstawowa to wizyta u specjalisty, najlepiej reumatologa. Lekarz zleci odpowiednie badania, a po zapoznaniu się z wynikami zaproponuje sposób leczenia.
 2. Przykładamy na bolący staw zimy okład, na przykład z kostek lodu owiniętych w bandaż lub gazę. Taki okład złagodzi ból i zmniejszy obrzęk. Okłady można stosować kilka razy dziennie przez pierwsze dni choroby. Nigdy nie przykładamy lodu bezpośrednio na skórę.
 3. W czasie ostrego ataku podagry staramy się nie ruszać. Najlepsza metoda to położyć się tak, aby bolący staw był wyżej od reszty ciała.
 4. Stan zapalny stawów może złagodzić odpowiednia dieta. Warto pić napar z pokrzywy, która pomaga obniżyć stężenie kwasu moczowego we krwi. Z diety należy usunąć pokarmy wysokobiałkowe, a także pokarmy zawierające purynę: podroby – wątróbka, cynaderki, krewetki, homary, sardynki, śledzie, dziczyzna, biała mąka, wszelkie produkty z drożdżami, mak, niektóre warzywa(szparagi, groch, soja, fasola, szpinak, kalafior), orzechy, wędzone ryby, anchois, soja.
 5. Należy pić jak najwięcej wody, nawet 8 szklanek dziennie, ponieważ płyn pomoże usunąć z organizmu kwas moczowy. Unikajmy piwa, które zawiera dużo puryny.

Zobacz również: Dysplazja stawu biodrowego

Reklama

Metoda domowa

 Stara metoda przekazywana od naszych babć to jedzenie wiśni, które zwierają w sobie składniki, neutralizujące kwas moczowy we krwi. Kuracja wiśniowa to dobry sposób na wzmocnienie organizmu witaminami, a ponadto wiśnie mają właściwości przeciwzapalne. Nie ma większego znaczenia czy wiśnie są świeże, czy mrożone. Można jeść także wiśnie z kompotu. Podobne właściwości, choć dużo słabsze, mają też truskawki i maliny. Trzeba jednak pamiętać, że domowe metody leczenia dny moczanowej nie mogą zastąpić zaleconej przez lekarza kuracji, a jedynie ją wspomagają.

Beata Borys

 

 

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

Pytanie: Jaki jest Twój najlepszy sposób na bolące stawy?

  aktywność fizyczna

  regularne stosowanie suplementów diety, m.in. z kolagenem

  korzystanie ze sprzętu medycznego, np. wkładek ortopedycznych lub opasek uciskowych

  leki przeciwbólowe na receptę

  gorące kąpiele i okłady