Do jakich chorób doprowadza alkoholizm?

Starszy niż rok
Nadużywanie alkoholu jest przyczyną wielu nieodwracalnych zmian w ciele – uszkadza i zatruwa narządy, doprowadzając do stopniowego obumierania organizmu. Lista chorób wynikających z alkoholizmu jest długa i niepokojąca.

Alkoholizm należy do jednego z większych współczesnych problemów, zarówno natury społecznej, jak i medycznej. Długotrwałe nadużywanie wysokoprocentowych napojów wyniszcza organizm, doprowadzając do wielu chorób. Konsekwencje bywają czasem tak poważne, że zniekształcają rzeczywisty obraz choroby, utrudniając tym samym prawidłową diagnozę lekarską.

Zaburzenia rytmu serca

Jedną z poważnych konsekwencji picia alkoholu są problemy z pracą serca oraz choroby, takie jak na przykład kardiomiopatia rozstrzeniowa. Do tego dochodzą problemy z nadciśnieniem tętniczym. Głównym winowajcą tego stanu rzeczy jest etanol, który w dużych dawkach bywa trujący dla organizmu.

Działanie etanolu spowalnia pracę serca i zwiększa ciśnienie krwi. Mięsień pracuje w sposób nieskoordynowany. To z kolei skutkuje niewystarczającą ilością tlenu transportowanego do organizmu, co może skończyć się zawałem serca.

Choroby wątroby

Jednym z narządów, który cierpi najbardziej z powodu nadużywania alkoholu, jest wątroba – to właśnie ona odpowiedzialna jest za jego metabolizm. Długotrwałe picie alkoholu może początkowo doprowadzić do stłuszczenia wątroby, a następnie przejść w marskość wątroby, wynikająca z zatrucia organizmu. Jest ona nieuleczalna, ale przy odpowiednio szybko podjętym leczeniu istnieje możliwość zahamowania choroby.

Udar mózgu

Nadużywanie alkoholu może przyczynić się również do zmian chorobowych w obrębie układu nerwowego. W przypadku osób mających problem z alkoholem możliwe jest wystąpienie udaru mózgu. Ryzyko to wzrasta u osób starszych, płci męskiej, mających nadciśnienie tętnicze lub choroby serca. Udar bywa bezpośrednią przyczyną śmierci, jeśli nie zostanie zapewniona odpowiednia pomoc.

Oprócz tego osoby mające problem z alkoholem częściej narażone są na urazy głowy, w wyniku braku świadomości lub zmniejszonej wrażliwości na ból. Częste upadki oraz obrażenia z pozoru tylko mogą wyglądać niegroźnie, w rzeczywistości stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia.

Nadużywanie alkoholu skutkuje również uszkodzeniem móżdżku, odpowiedzialnego za utrzymywanie prawidłowej równowagi ciała, koordynację ruchową oraz napięcie mięśni. U osób, które często sięgają po alkohol, uwidaczniają się wyraźne problemy z utrzymaniem równowagi oraz płynnością ruchów.

Przewlekłe zapalenie trzustki

Trzustka odpowiedzialna jest za wytwarzanie enzymów trawiennych, niezbędnych do prawidłowej pracy żołądka. Nadużywanie alkoholu jest jedną z najczęstszych przyczyn przewlekłego zapalenia trzustki, które prowadzi do poważnych zaburzeń, objawiających się bólem brzucha. Do pozostałych objawów zalicza się nagłą utratę masy ciała, częste i ostre biegunki, rozwój cukrzycy. Przewlekłe zapalenie trzustki może prowadzić do poważnych powikłań, między innymi żółtaczki wątroby, zakrzepicy, tętnicy śledzionowej, a nawet raka trzustki.

Czytaj też: Mity medyczne – lecznicze właściwości alkoholu

Zobacz też: Alkohol a antybiotyki – fakty i mity

Sprawdź: Alkohol a antykoncepcja – na co trzeba uważać?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA