Do starości trzeba się przygotować

Starość nie radość ale jeżeli się do niej przygotujemy, to jesień naszego życia może być złota
 

Starości się boimy i dopiero jak nadchodzi to zaczynamy o niej myśleć. A to błąd, bo lepiej zawczasu się do niej przygotować psychicznie i fizycznie. Przygotowujmy się do niej tak samo, jak szykujemy się na nadejście jesieni i zimy, kiedy wyciągamy z szafy cieplejsze ubrania a z pawlacza zimowe buty.

Do starości powinniśmy się przygotowywać od urodzenia. Zdrowe odżywianie, uprawianie sportów, unikanie stresów, palenia tytoniu i nadmiernego spożywania alkoholu, kontrolowanie wagi ciała, regularne badania profilaktyczne – to wszystko ma ogromny wpływ na naszą kondycję w późnych latach życia.

Poznaj: Sposoby na pogodną starość

Starość trzeba zaakceptować

Ważna jest też psychiczna akceptacja podeszłego wieku. Starość kojarzy się z samotnością, chorobami, niedołęstwem, małą atrakcyjnością fizyczną, wegetacją, brakiem rozrywek. A przecież w dzisiejszych czasach granica ludzkiej aktywności się przesuwa. Jeszcze na początku XX wieku za bardzo starego człowieka uważano kogoś, kto miał 50 lat. Z czasem, dzięki nowym metodom leczenia, podniesieniu poziomu higieny i zmianie przyzwyczajeń żywieniowych, ludzie uzyskali możliwość prowadzenia aktywnego, pełnowartościowego trybu życia w wieku 70 - 80 lat. Warunkiem jest jednak odpowiednie przygotowanie się na starość.
Po pierwsze, ze starością trzeba się oswoić, trzeba zaakceptować ją. Jest to możliwe, jeżeli w okresie młodości i dojrzałości nie będziemy jej unikać, jeżeli będziemy szukali kontaktu z seniorami. Ludzie, którzy przez całe życie obcowali z osobami starszymi, nie odczuwają tak dotkliwego lęku przed starością jak ci, którzy nie nawiązywali takich relacji.

Choroby starszych ludzi

Ale trudno też ukryć, że im będziemy starsi, tym łatwiej będą nas dopadać choroby charakterystyczne dla wieku starszego. Możemy się do nich przygotować zdobywając odpowiednią wiedzę, poddając się badaniom profilaktycznym i zawczasu orientując się którzy specjaliści i które placówki medyczne zapewnią najlepsze leczenie.
Jakie choroby dopadają seniorów? Ujawnia to raport z sondażowego badania wykonanego w 2011 r. w ramach interdyscyplinarnego projektu PolSenior. W badaniu wzięło udział 5695 osób, przy czym 4979 respondentów było po 65 roku życia i 716 badanych było w wieku 55-59 lat.

Na starość boli serce, słabnie wzrok, pogarsza słuch...

Badania wykazały, że u polskich seniorów powszechne są problemy z nadciśnieniem tętniczym. Występują prawie u 75% ludzi starszych, choć najczęściej choroby układu krążenia dopadają nas po 65 roku życia. Większość badanych wiedziała o swojej chorobie, ale odpowiedniej kontroli ciśnienia poddawana była tylko co u czwartego pacjenta, choć konsekwencje braku takiej kontroli mogą być tragiczne.
Starzy ludzie mają też często problemy z cukrzycą. Na tę chorobę zapadł co czwarty respondent w wieku 65 – 80 lat.  Blisko połowa seniorów miała powikłania związane z cukrzycą. Szczególnie często występowały powikłania okulistyczne (40%), nerkowe (7%) a co czwarty chory cierpiał na tzw. stopę cukrzycową. Co piąty respondent ma również zaburzenia glikemii na czczo.
Starość to problemy z oczami. Zaćma dopadła prawie co trzeciego seniora, jaskra co 14stego. W dodatku prawie połowa chorych miała źle skorygowane wady wzroku. Ponadto u części respondentów zdiagnozowano zwyrodnienie plamki żółtej.
Starsi ludzie często gorzej słyszą. Starcze osłabienie ostrości słuchu jest dość powszechne, bo co trzeci senior po 65 roku życia słyszy gorzej a całkowita głuchota dopadła 1,3% respondentów.

Szwankuje umysł i nerwy wysiadają...

Seniorzy mają też kłopoty z pracą umysłu i z psychiką. U prawie 30% respondentów występowały stałe objawy depresji, u jednej trzeciej - zaburzenia pamięci. Lekkie lub umiarkowane otępienie wystąpiło u 28% seniorów po 65 roku życia. U co piątego respondenta wystąpiło znaczne zaburzenie funkcji poznawczych, które pozbawia samodzielności.
Katalog chorób na które zapadają starsi ludzie jest oczywiście dużo większy. Nowotwory, choroba Alzheimera, osteoporoza, zmiany zwyrodnieniowe stawów, problemy gastrologiczne, hipotonia ortostatczna (nadmierne obniżenie ciśnienia krwi tętniczej) – częściej atakują ludzi starszych niż młodych i w średnim wieku. Dlatego tak ważne są zdrowy tryb życia i profilaktyka, które zmniejszają ryzyko zachorowania w wieku starszym.
 

Złotą jesień zabezpieczą złotówki i nasi bliscy

Profilaktyka i leczenie wymagają jednak często posiadania środków finansowych. Przygotowując się do starości, powinniśmy je gromadzić, co ułatwi dostęp do szybszych badań i dobrych leków. Unikniemy dzięki temu stresów i depresji („nie mam na leki, co to za życie, po co mam żyć”).
Na pogodną starość zapracujemy też budując dobre relacje z rodziną, zwłaszcza z dziećmi, sąsiadami i przyjaciółmi. W późnych latach ich pomoc może się okazać na wagę życia a towarzystwo zapobiegnie poczuciu samotności.
 

 
 
 

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA