Dobra kasza na zdrowie

Dobra kasza na zdrowie
Źródło: 123RF
Kasze! Mają niepowtarzalny smak, są bogate w węglowodany złożone i praktycznie nie zawierają tłuszczu. To sprawia, że mimo iż są kaloryczne nie powodują odkładania się tkanki tłuszczowej u osób na diecie.
 

Kasza to skarbnica składników mineralnych oraz witamin i błonnika, który wymiata toksyny i inne produkty zalegające w organizmie. Posiada białko roślinne, które najbardziej wartościowe będzie gdy połączymy je z produktami pochodzenie zwierzęcego – mięsem i mlekiem. Kasze działają kwasotwórczo, powinny więc być spożywane przez osoby cierpiące na zgagę czy choroby wrzodowe żołądka. Wyjątek stanowią kasza gryczana i jaglana.

Czy wiesz, że: Błonnik to nasz sprzymierzeniec

Jaką kaszę wybrać?

Do produkcji kasz używa się różnego rodzaju ziarna. I tak z jęczmienia powstaje pęczak i kasza perłowa, z prosa – kasza jaglana, gryki – kasza gryczana, z pszenicy – kasza manna i kuskus. Zanim ziarno trafi na stół podlega oczyszczeniu i polerowaniu, albo dodatkowo rozdrabnianiu. Jednak im ziarno mniej rozdrobnione, tym bogatsze w składniki odżywcze.

Kasza gryczana

Posiada najbardziej wartościowe białko spośród wszystkich kasz. Dużo aminokwasów, które muszą być dostarczone organizmowi z pożywienia, zawiera rutynę, kwercetyny, które uszczelniają naczynia krwionośne. Dlatego polecana jest osobom z tendencją do żylaków.. Czytaj więcej: Kasza gryczana – dlaczego jest taka zdrowa

Kasza jaglana

Zawiera najwięcej krzemu i żelaza, które wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci. Żelazo w kaszy jest niehemowe, a więc jego przyswajalność biologiczna jest mniejsza, ale można ją poprawić przez spożywanie dodatkowo witaminy C, białka zwierzęcego czy produktów kiszonych. Nie należy łączyć tej kaszy ze szpinakiem. Kasza jaglana podnosi odporność organizmu, regeneruje błonę śluzową i usuwa nadmiar wilgoci, dlatego polecana jest przy katarze czy kaszlu. Polecana jest także dla osób na diecie bezglutenowej lub odkwaszającej. Warto włączyć ją do codziennego menu na śniadanie jako jaglankę – z suszonymi owocami i pestkami.

Kasza jęczmienna

Zawiera gluten. Najzdrowszą i najmniej przetworzoną z kasz jęczmiennych jest pęczak. Rozdrobniona – staje się kaszą perłową. Długotrwale gotowana prowadzi do uwolnienia znajdującej się w niej skrobi. Kasza jęczmienna wyróżnia się przede wszystkim zawartością błonnika pokarmowego rozpuszczalnego w wodzie, co daje poczucie sytości i pomaga obniżyć we krwi zawartość tzw. złego cholesterolu. Spośród wszystkich zbóż tylko jęczmień i owies posiadają ten typ błonnika.

Zobacz też: Menu bez glutenu

Kasza manna

Posiada najmniej błonnika spośród kasz. Powstaje w wyniku przemiany ziaren pszenicy. Taki rodzaj obróbki powoduje, że traci ona błonnik i wiele innych składników odżywczych. Posiada za to dużą zawartość jodu, który wpływa pozytywnie na tarczycę. Jest lekkostrawna, dlatego polecana jest dla dzieci, osób starszych oraz mających problemy z trawieniem.

Ewelina Polna

Sprawdź: Dziki ryż: właściwości, jak dobrze gotować ryż dziki?

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA