Dobra sylwetka nie zwiększa płodności

Starszy niż rok
Twierdzenie, że odchudzanie zwiększa płodność, jest nieprawdziwe - przekonują badacze na łamach „Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism". Ich zdaniem utrata wagi pomaga jedynie poprawić libido.
 

Prowadzący badania naukowcy z Penn State College of Medicine podważyli w ten sposób lansowaną (również przez lekarzy) tezę, że „otyłość kobiet powiązana jest z brakiem owulacji i tym samym brakiem płodności”. Jeszcze do niedawna w środowisku medycznym funkcjonowało przekonanie, że najtrudniej zajść w ciążę paniom z otyłością brzuszną.

Zobacz: Czynniki, jakie wpływają na płodność

Płodność u otyłych kobiet

W tekstach  wzięło udział 29 otyłych kobiet – badane regularnie oddawały próbki moczu oraz wypełniały specjalne kwestionariusze. Wynik okazał się zaskakujący – bez względu na wagę ciała poziom hormonów odpowiedzialnych za owulację pozostawał bez zmian.

Dobra sylwetka pomaga jednak pacjentkom w staraniu się o dziecko. Ze względu na zwiększone libido szanse, że dojdzie do zapłodnienia, stają się kilka razy większe. Co ciekawe, podobne badania z udziałem mężczyzn (wyniki ukazały się na łamach „Journal of Sexual Medicine”) wskazują, że utrata już 5 proc. masy ciała zwiększa poziom testosteronu i poprawia erekcję. Mężczyznom powinno zależeć na bezproblemowej erekcji także z innego powodu – wszelkie zaburzenia w tej materii oznaczać mogą bowiem ryzyko udaru.

Poznaj: 8 sposobów na zwiększenie płodności

Czytaj też: Słabe plemniki – częsta przyczyna niepłodności

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA