Dobry tusz do rzęs pogrubiający i wydłużający. Jaki wybrać?

Im dłuższe i grusze rzęsy, tym lepiej – z takiego założenia wychodzi większość pań, dlatego tusz do rzęs pogrubiający i wydłużający zarazem cieszy się największą popularnością. Sprawdź, jaki tusz pogrubiający i wydłużający wybrać, aby osiągnąć zadowalający efekt.
Kobieta maluje rzęsy tuszem pogrubiającym i wydłużającym
źródło:123RF

Spis treści

Tusz do rzęs, czyli maskara 

Która kobieta nie marzy o długich, grubych, gęstych i podkręconych rzęsach? Taka oprawa oczu dodaje spojrzeniu głębi i zalotności. Odkąd na rynku kosmetycznym pojawiły się maskary, kobiety wprost nie wyobrażają sobie bez nich życia. Do codziennego stosowania tuszu do rzęs przyznaje się niemal każda Europejka. Co więcej, 7 na 10 pań nie wychodzi z domu w niewytuszowanych rzęsach, co czyni maskarę najpopularniejszych kosmetykiem na świecie. Na drogeryjnych półkach możemy znaleźć całe mnóstwo tuszów do rzęs – pogrubiające, wydłużające, podkręcające lub łączące w sobie kilka funkcji. Jednym z najczęściej wybieranych jest tusz do rzęs pogrubiający i wydłużający

Dobry tusz do rzęs pogrubiający i wydłużający 

Im dłuższe i grubsze rzęsy, tym lepiej. Z takiego założenia wychodzi większość pań, dlatego tusz do rzęs pogrubiający i wydłużający zarazem to najczęściej wybierana maskara. Co sprawia, że jedne maskary wydłużają rzęsy, inne pogrubiają, a jeszcze inne łączą w sobie obie właściwości? Kluczowe znaczenie ma skład masy do tuszowania rzęs oraz kształt i materiał, z którego wykonana została szczoteczka. Sprawdź, co powinien mieć w składzie dobry tusz do rzęs pogrubiający i wydłużający oraz jak dobrać odpowiednią szczoteczkę do gęstości i długości naturalnych rzęs. 

Skład tuszu pogrubiającego 

Na początek przyjrzymy się składowi. Generalnie każda maskara jest mieszaniną następujących składników: 

  • pigmentów, 
  • wosków, 
  • olejów
  • silikonów, 
  • polimerów, 
  • utwardzaczy, 
  • konserwantów. 

Pigment to podstawowy składnik, który nadaje rzęsom kolor. W tuszach najczęściej znajdziemy carbon black, czyli czarny pigment, ale rynku dostępne są także różnokolorowe maskary z zielonymi, fioletowymi, brązowymi czy niebieskimi barwnikami. Woski sprawiają, że tusz pogrubia rzęsy oraz lepiej do nich przylega. Zatem jest to jeden z kluczowych składników maskar o działaniu pogrubiającym. W składzie tuszu zwykle znajdziemy wosk pszczeli lub wosk Carnauba. Oleje odpowiadają za nawilżenie i odżywienie niewielkich włosków. Z kolei silikony ułatwiają rozprowadzanie produkty na rzęsach. W tubce z tuszem nie może też zabraknąć konserwantów - zwykle dodaje się alkohol i parabeny oraz utwardzaczy, takich jak guma arabska. Dzięki zmieszczeniu wyżej wymienionych składników powstaje większość dostępnych na rynku tuszów pogrubiających. 

Pogrubiający tusz do rzęs – szczoteczka 

Decydujący wpływ na to, czy maskara spełni nasze oczekiwania ma wygląd szczoteczki do rzęs. Producenci maskar prześcigają się w opracowywaniu coraz to nowszych kształtów szczoteczek do rzęs. W tubkach tuszów znajdziemy szczoteczki proste, wygięte, w kształcie klepsydry, okrągłe, wykonane z plastiku, silikonowe, z włosia etc. Jaką wybrać, żeby maksymalnie pogrubić rzęsy? W tej roli idealnie sprawdzi się puszysta szczoteczka z miękkim i gęsto osadzonym włosiem. Jeśli mamy krótkie rzęsy wybierzmy mniejszą szczoteczkę z krótkim włosiem, natomiast przy długim rzęsach lepiej sprawdzi się większa szczoteczka z dłuższym włosiem. 

Tusz do rzęs pogrubiający i wydłużający – skład 

Czym zatem różni się tusz pogrubiający i wydłużający od zwykłego tuszu pogrubiającego? Oprócz wymienionych wyżej składników w tubce tuszu pogrubiającego, który dodatkowo wydłuża rzęsy, znajdziemy drobne włókna otrzymywane z naturalnych polimerów. Zwykle są to włókna sztucznego jedwabiu, które oblepiają naturalne rzęsy w taki sposób, aby je maksymalnie wydłużyć. Ponadto włókna sztucznego jedwabiu mają dodać rzęsom elastyczności oraz sprężystości. Co warto podkreślić, na rynku kosmetycznych znajdziemy wiele tuszów pogrubiająco-wydłużających dwufazowych, czyli składających się z dwóch buteleczek i dwóch szczoteczek. W jednej buteleczce znajdziemy bezbarwną lub białą bazę, której zadaniem jest przedłużenie rzęs i pogrubienie. Ten produkt nakładamy jako pierwszy. Następnie rzęsy malujemy tuszem znajdujących się w drugiej buteleczce. Po takie maskary najczęściej sięgają panie o cienkich i krótkich rzęsach. 

Tusz do rzęs pogrubiający i podkręcający 

Posiadaczki długich, lecz cienkich i prostych rzęs wybiorą natomiast tusz do rzęs pogrubiający i podkręcający. Czym będzie się on różnił od tuszu pogrubiającego? Przede wszystkim szczoteczką. Większość tuszów pogrubiających i podkręcających zarazem ma szczoteczkę wykonaną z miękkiego, gęsto osadzonego i długiego włosia, ale o nietypowym kształcie. Żeby szczoteczka podkręciła proste rzęsy powinna mieć kształt klepsydry. W tuszach pokręcających znajdziemy też wyprofilowane szczoteczki, wygięte w łuk. 

Czytaj też:

Bibliografia

  • https://www.elle.pl/artykul/szkodliwe-substancje-w-kosmetykach-na-co-trzeba-uwazac?page=4
  • https://biotechnologia.pl/kosmetologia/technologia-tuszy-do-rzes,10934

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.
Zamknij