Dolegliwości, których mężczyźni się wstydzą

Starszy niż rok
Drobne objawy często sygnalizują poważną chorobę, dlatego pod żadnym pozorem nie można ich lekceważyć. Ale nie jest też tajemnicą, że mężczyźni znacznie rzadziej odwiedzają specjalistów. W niektórych przypadkach jest to jednak konieczność.

Otyłość brzuszna

Jest ona charakterystyczna dla starszych mężczyzn, którzy przestali dbać o sposób żywienia oraz aktywność fizyczną. Coraz częściej jednak można spotkać otyłość brzuszną nawet o nastolatków! Każdy rodzaj otyłości jest szkodliwy. Ale zbieranie się tkanki tłuszczowej wokół pasa, jak ma to miejsce u mężczyzn, może mieć swoje poważne konsekwencje.

Otyłość brzuszna zagraża przede wszystkim prawidłowemu funkcjonowaniu organów wewnętrznych. Wzrasta zagrożenie zachorowania na choroby układu krążenia, nadciśnienie, cukrzycę oraz choroby serca.

Walkę z otyłością brzuszną należy rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych oraz stylu życia – tłuste przekąski, piwo i inne alkohole oraz obfite wieczorne posiłki powinny zniknąć z codziennej diety. Konieczny będzie również ruch.

Zobacz: Groźna otyłość brzuszna. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Problemy z erekcją

Często bywa tak, że zauważając problemy z erekcją mężczyźni przypisują je zmęczeniu bądź przepracowaniu. Jeśli jednak problem ten trwa dłużej niż trzy miesiące, należy udać się do urologa lub androloga. Zaburzeniom erekcji mogą towarzyszyć inne, znacznie poważniejsze schorzenia.

Problemy z erekcją charakterystyczne są dla mężczyzn po 50. roku życia. Coraz częściej jednak przejawia się u młodych mężczyzn. Brak erekcji może być związany ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi oraz urologicznymi. Sygnalizuje też o cukrzycy, nadciśnieniu, problemach z nerkami.

Niestety mężczyźni bardzo często bagatelizują ten problem, wzbraniając się przed wizytą u specjalisty. Nie należy jednak lekceważyć tej dolegliwości.

Czytaj też: Przyczyny zaburzeń erekcji

Boląca wątroba

Kiedy wątroba zaczyna kłuć lub pobolewać po prawej stronie pod żebrami, czas na jej regenerację. Zarówno kobiety jak i mężczyźni miewają problemy z wątrobą. U mężczyzn jednak zdominowane są przez niezdrowy tryb życia, tłuste posiłki oraz nadużywanie alkoholu.

Wątroba, która domaga się zainteresowania, może się powiększać, a wskutek tego boleć, spowalniając czynności fizjologiczne. Ból jest sygnałem, że nie można bagatelizować problemu i należy udać się do lekarza.

Przyczyną przewlekłego zapalenia wątroby może być nadużywanie alkoholu oraz leków, wirusy zapalenia wątroby typu B, C i D czy tłusta dieta. Objawia się m.in. żółtym odcieniem skóry, pobolewaniem, wzdęciami, porannym niesmakiem w ustach, skurczami w łydkach, przewlekłym zmęczeniem oraz żółtawym zabarwieniem spodu języka.

Bezdech senny

Na okresowe zatrzymanie oddechu podczas snu narażeni są zwłaszcza mężczyźni w średnim wieku, z nadwagą lub otyłością, którym mogą towarzyszyć wady w budowie górnych dróg oddechowych.

Bezdech senny jest niebezpieczny, ponieważ może doprowadzać do niedotlenienia organizmu. Zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych, zawału serca oraz udaru. Objawia się poprzez nieregularne, ale głośne chrapanie, zatrzymanie oddechu podczas snu, pocenie się, częste oddawanie moczu, niespokojne poruszanie kończynami podczas snu.

Leczeniem bezdechu zajmują się pulmonolodzy przy pomocy laryngologów oraz stomatologów. By zniwelować skutki bezdechu, należy konieczne przejść na dietę w przypadku nadwagi, zrezygnować z alkoholu i papierosów oraz spać na boku, a nie plecach.

Czytak też: Badania ginekologiczne dla mężczyzn, czyli wizyta u androloga

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA