Dolegliwości o utajonym podłożu

Starszy niż rok
Wyparte do podświadomości przykre fakty z przeszłości nie ulatują w eter, ale muszą znaleźć ujście. I znajdują – w nagłej, niespodziewanej chorobie, której przyczyna nie jest łatwa do rozpoznania.
 

Jeśli leki nie skutkują, lekarze zapętlają się w diagnozach i wciąż nie dochodzą do przyczyny, a ból fizyczny nie pozwala normalnie funkcjonować, mamy powody do niepokoju. Ciało jest jak ekran, na którym wyświetla się historia naszych lęków, ukrytych kompleksów czy zranień. Choroby psychosomatyczne związane są bowiem z trudnymi do odkrycia bolesnymi uczuciami.

To, co się dzieje w świecie emocji i uczuć, prowadzi do realnych jednostek chorobowych: łysienia plackowatego, wrzodów żołądka i dwunastnicy, zapalenia jelita grubego, atopowego zapalenia skóry, nadciśnienia tętniczego czy astmy. Chroniczny, długotrwały i nierozładowywany stres znajduje sobie ujście w chorobach niedokrwiennych serca i niewydolności krążenia, kłopotach z metabolizmem, a silne urazy na tle psychicznym mogą być czynnikiem decydującym o łuszczycy, hemoroidach, apatii, nieprzemijającym przemęczeniu, zaburzeniach seksualnych, a nawet niepłodności. Lista dolegliwości psychosomatycznych, bo tak się nazywa te związane ze stanem psychiki, ciągle się wydłuża.

Symptomy chorób na tle psychosomatycznym dają o sobie znać nagle, nawet kiedy jesteśmy zrelaksowani i nie mamy poważniejszych problemów. Koncentrujemy się wtedy na objawach, kupujemy maści, łykamy tabletki, co przynosi jedynie tymczasową ulgę. Rentgen nie wykazuje zmian, gastroskopia także nie daje odpowiedzi, a bóle brzucha traktujemy jako niestrawność niezależnie od przyjętej diety.

Szukanie przyczyn chorób

Dolegliwości psychosomatyczne zazwyczaj są przewlekłe, nawracające i oporne na środki farmakologiczne. Najczęściej atakują najdelikatniejsze ogniwo w organizmie, którym może być osłabiony organ lub miejsce pourazowe. Taka trudna w zdiagnozowaniu i leczeniu choroba może zostać złagodzona lub wyleczona jedynie dzięki wizytom u psychoterapeuty.

Praca nad odkryciem prawdziwej przyczyny uporczywych dolegliwości jest często żmudna i wymaga od pacjenta wielu godzin rozmów, stopniowego dochodzenia do bolesnych urazów z przeszłości, o których starał się zapomnieć – na tyle skutecznie, że inwazyjnie wyparł je do sfery podświadomości. Ścieżki dojścia do realnego powodu mogą prowadzić przez uczucia takie jak poczucie winy, brak akceptacji, szok, przedawniony gniew i żal.

Czytaj: Choroby autoimmunologiczne – czyli jakie?

Choroby a nasza psychika

Często łączy się choroby z uczuciami, jakie mogą je wywoływać: zawał - zawiść, nowotwór - zazdrość, nadciśnienie - perfekcjonizm. Dotarcie do sedna problemu wymaga szczerości wobec siebie, aktu odwagi zmierzenia się z bestiami własnej psychiki, a co najważniejsze - przyznania się do złych emocji, które mogą wydawać się nieadekwatne do naszej osoby. Specjalista naprowadzi na trop, z którego nie pozwoli się wycofać oraz pomoże uporać się z przykrymi uczuciami.

Holistyczne podejście do człowieka zakłada współzależność sfery psychiki, umysłu i ciała, które jest skarbnicą wiedzy na temat wewnętrznych procesów. Bagatelizowanie objawów widocznych na ciele świadczy o braku świadomości siebie. Dlatego oprócz leczenia farmaceutykami, ważne jest przyjrzenie się własnej psychice.

Regularne rozprawianie się z gromadzącymi się hormonami stresu i napięciem jest ważne, by organizm ze stanu gotowości mógł się przestawić w stan regeneracji. Codzienna 20-minutowa, podnosząca tętno aktywność fizyczna skutecznie odpręży i doda sił. Dodatkowo nauczy pracy z własnym ciałem i jego ograniczeniami.

Zobacz: Choroby, które należy zgłaszać do sanepidu

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: W jakim miejscu najczęściej pojawiają Ci się afty lub pleśniawki?

  w gardle

  na języku (lub pod nim)

  na wardze

  na dziąśle

  wewnątrz policzka

  na podniebieniu

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA