Domek pod miastem. Marzenie niedobre dla zdrowia?

Starszy niż rok
Czy na otyłość może mieć wpływ miasto, w którym się mieszka? Okazuje się, że tak. Naukowcy zaobserwowali, że mieszkańcy przestrzeni o zwartej zabudowie są częściej szczupli i nawet zdrowsi niż osoby zamieszkałe na przedmieściach.
 

Już wcześniej znane były badania wskazujące na wyraźny związek między charakterem zabudowy miasta a zdrowiem mieszkańców. Norman Garrick i Wesley Marshall z Uniwersytetów w Connecticut i Colorado postanowili jednak przeprowadzić badania na dużą skalę, które miały sprawdzić, jak naprawdę miejska przestrzeń wpływa na zdrowie osób żyjących w niej na co dzień.

Naukowcy wzięli pod uwgę trzy podstawowe kryteria charakteryzujące siatki ulic w 24 miastach Kaliforni: gęstość, połączenia i konfigurację, a następnie zestawili te dane z różnymi dolegliwościami. Okazało się, że tam, gdzie siatka ulic jest gęsta, a więc więcej jest skrzyżowań, występuje niższy odsetek osób otyłych, chorych na cukrzycę, cierpiących na nadciśnienie i mających choroby serca. Te wyniki stają w sprzeczności z wizjami osób przeprowadzających się za miasto w nadziei na spokojne, zdrowe życie za miastem.

Czytaj też: Urazy dzieci w domu

Przez całe wieki wzorem rozwoju miast była siatka prostopadłych ulic z niewielkimi kwartałami. Ten model zaczął się zmieniać w XX wieku. Pojawienie się samochodów wiąże się ze zmianą układów zabudowy i jej rozrzuceniem na dużym obszarze.

I obserwacja dotycząca samochodów jest kolejnym efektem badania. Okazuje się, że mieszkańcy przestrzeni o rzadszej siatce ulic spędzają aż 18% więcej czasu, podróżując autami, niż osoby zamieszkałe na obszarach zwartych. Wiąże się to oczywiście z niezdrowymi nawykami i często występującym niedostatkiem aktywności fizycznej. W zwartych miastach mieszkańcy częściej spacerują i jeżdżą na rowerach. Dzieci z przedmieści częściej - zamiast pójść do szkoły na piechotę - muszą wybierać autobusy. Układ przestrzenny i odległości uniemożliwiają wplecenie aktywności fizycznej do codziennego życia. Czy na pewno więc domek na wsi i codzienne dojazdy samochodem to marzenie warte spełnienia?

Czytaj też: Czy rośliny w Twoim domu są trujące?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA