Domowa apteczka – czy masz w niej wszystko, czego trzeba?

Starszy niż rok
Odpowiednio zaopatrzona apteczka to domowy niezbędnik. Jest niezastąpiona w przypadku nagłego zachorowania, złego samopoczucia lub udzielania pierwszej pomocy. Co powinno się w niej znajdować?

1. Leki przeciwbólowe

Najczęstszą domową dolegliwością, na którą szukamy doraźnej pomocy, są bóle głowy, brzucha, zębów, bóle reumatyczne czy menstruacyjne. Dlatego warto mieć w apteczce odpowiedni lek przeciwbólowy.

Dostępne na rynku leki bez recepty dostosowane są różnego natężenia oraz rodzaju bólu. Dla dzieci należy wybrać leki w postaci syropów i czopków, dla dorosłych zaś – w tabletkach. Leki te tworzone są na bazie paracetamolu, ibuprofenu lub naproxenu.

Zobacz: Leki przeciwbólowe - co wybrać?

2. Leki przeciwgorączkowe

Pierwszymi objawami przeziębienia są: kaszel, podwyższona temperatura ciała oraz katar. W apteczce poza lekami zbijającymi gorączkę może znaleźć się syrop na kaszel. Należy jednak pamiętać, że miewają krótki okres ważności.

Warto posiadać w apteczce lek na katar, na przykład krople do nosa, a także na ból gardła – pastylki do ssania lub płyn w sprayu, który działa także przeciwbólowo. Przydadzą się też leki, które poradzą sobie z zatkanymi oraz bolącymi zatokami.

3. Leki przeciw biegunce

Częstą dolegliwością są problemy żołądkowe, a w tym nudności oraz biegunka. By nie doprowadzić do powikłań lub odwodnienia, warto posiadać w domowej apteczce węgiel leczniczy. Przydadzą się również inne, dostępne w aptece środki w postaci tabletek lub zawiesiny. Pomocne okażą się też środki z dodatkiem elektrolitów, które zapobiegną odwodnieniu.

4. Probiotyki

Warto posiadać w domowej apteczce probiotyki, w których skład wchodzą odpowiednie kultury bakterii odpowiedzialne za prawidłową pracę układu pokarmowego. Potrzebne są zwłaszcza podczas leczenia antybiotykami, jako lek osłonowy. Są również skuteczne w przypadku zaparć oraz wzdęć, wpływając korzystnie na florę bakteryjną jelit.

5. Leki uspokajające

Domowa apteczka powinna zawierać również środki uspokajające lub nasenne. Przydadzą się w momentach zwiększonego stresu, zdenerwowania lub trudności z zasypianiem. Najlepsze będą leki na bazie ziół, w postaci tabletek lub syropów.

6. Maść na stłuczenia, żel na poparzenia

W domowej apteczce powinny znajdować się środki na stłuczenia oraz poparzenia. Najczęściej w postaci maści lub żelu, skutecznie poradzą sobie z drobnymi stłuczeniami, siniakami, a także poparzeniami. W przypadku poważniejszych urazów środki te nie są wystarczające –należy wówczas udać się do lekarza.

7. Woda utleniona oraz sól fizjologiczna

Przydatna w przypadku drobnych urazów czy skaleczeń jest woda utleniona, która oczyszcza skórę i nie doprowadza do zakażenia. Pożyteczna jest również sól fizjologiczna, którą można przemyć zanieczyszczone oczy.

8. Opatrunki, plastry, termometr

Obok wspomnianych leków i preparatów niezbędnikiem w apteczce są opatrunki oraz plastry. Skuteczne w przypadku drobnych urazów, zatamują krwawienie i pozwolą na szybsze gojenie się ran. W apteczce powinny znajdować się: gaza, bandaże, plastry z dodatkiem srebra, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się zakażenia i przyspieszają gojenie. Nie należy również zapominać o tym, by w apteczce znalazły się termometr i nożyczki.

Wytyczne dotyczące apteczki domowej:

  • apteczkę najlepiej jest ulokować w szafce, do której nie dotrze wilgoć ani światło słoneczne
  • szafka powinna znajdować się w miarę wysoko, by do leków nie miały dostępu dzieci
  • kuchnia lub łazienka to najodpowiedniejsze miejsce na ulokowanie apteczki
  • nie należy kupować leków na zapas
  • nie należy przechowywać antybiotyków i leków o krótkim terminie

Czytaj też: 7 badań profilaktycznych, które musisz wpisać do kalendarza

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA