Domowa apteczka każdej mamy

Leki i środki dostępne bez recepty czyli czego nie może zabraknąć w domowej apteczce
 

Domowa apteczka powinna zawierać tylko niezbędne minimum. Leki niewykorzystane, szczególnie w postaci płynnej można podać po dokładnym sprawdzeniu daty ważności i warunków przechowywania.

Woda utleniona to podstawa

Woda utleniona bądź specjalne jałowe gaziki nasączone spirytusem (Leko) – produkty potrzebne do odkażania ewentualnych ran i skaleczeń. Warto też zaopatrzyć się w materiały opatrunkowe – plastry (kolorowe), bandaż czy gaziki.

Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe

Dla noworodków i niemowląt wybierajmy preparaty na bazie paracetamolu lub ibuprofenu w postaci czopków, a dla dzieci starszych w postaci syropu. Podając czopek mamy pewność, że maluch dostał odpowiednią dawkę. Przyjmowany doodbytniczo lek jest szybciej wchłaniany, dzięki czemu szybciej zaobserwujemy spadek gorączki. Taka forma leku jest zalecana w przypadku dzieci wymiotujących.

>>> Leki przeciwbólowe

Rodzice samodzielnie mogą także podawać leki stosowane w stanach łagodnie przebiegających infekcji górnych dróg oddechowych tj Pyrosal, Lipomal, witamina C (krople, tabletki) czy Rutinoscorbin, Ascorutical etc.

>>> Sprawdz gdzie najtaniej kupisz potrzebne leki i preparaty

Problemy z brzuszkiem malucha

W przypadkach problemów brzusznych warto zaopatrzyć się w kilka saszetek Smecty ograniczających biegunkę czy krople zawierające simeticon (działające rozkurczowo).  

Ponadto apteczka może zawierać preparat wapna w syropie czy fenistil">Fenistil w żelu – obydwa farmaceutyki przydatne w razie wystąpienia reakcji uczuleniowej na alergen pokarmowy, kontaktowy  czy wystąpienia nadmiernego odczynu po ugryzieniu przez owady (komary, meszki).

Podstawowa zasada obowiązująca nie tylko w stosunku do dzieci brzmi - podawaj leki wyłącznie po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

ek,szo

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Co Twoim zdaniem najlepiej pomaga na odparzenia?

  kąpiel w krochmalu

  zasypywanie odparzeń mąką ziemniaczaną lub talkiem

  częsta zmiana pieluchy/bielizny

  specjalistyczne maści na odparzenia z lanoliną

  wietrzenie odparzonych miejsc

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA