Dla Ciebie, na zdrowie!

Domowa diagnostyka – badania, które możesz zrobić w swoim domu

Coraz więcej osób bada się samodzielnie w domu. Obecnie w domowym zaciszu można nie tylko zbadać ciśnienie krwi czy zmierzyć temperaturę ciała. Dzięki domowym testom diagnostycznym, możemy np. sprawdzić, czy chorujemy na niedoczynność tarczycy lub czy nasz układ trawienny toleruje gluten. Nowością na rynku aptecznym jest test na krew utajoną w kale. Sprawdź, jakie jeszcze badania można wykonać w ramach domowej diagnostyki.
Badanie diagnostyczne
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Domowe diagnostyka. Jakie badania można zrobić samodzielnie w domu?

Nie wszystkie badania diagnostyczne musimy wykonywać w przychodni POZ lub w przyszpitalnej poradni. Niektóre możemy zrobić samodzielnie w domu. Do jednych będziemy potrzebować specjalistycznych urządzeń, a inne możemy wykonać, kupując w aptece testy diagnostyczne. Jeszcze do niedawna samodzielnie mogliśmy tylko zmierzyć temperaturę ciała oraz ciśnienie krwi. Obecnie ciśnieniomierzem możemy wykonać także badanie EKG.

Termometry mierzą ciepłotę ciała na odległość, z wyjątkową dokładnością, wykorzystując podczerwień do wykonania pomiaru. Takim termometrem można też zmierzyć temperaturę otoczenia, wody oraz posiłku. Na tym możliwości domowej diagnostyki się nie kończą. Dzięki dostępnym w aptekach testom diagnostycznym, możemy stworzyć domowe laboratorium. Testy apteczne mogą nie tylko wykryć ciążę czy zastąpić podstawowe badania krwi. Dzięki nim możemy też sprawdzić, czy chorujemy na niedoczynność tarczycy, jaki mamy poziom cholesterolu, czy jesteśmy zakażeni bakterią Helicobacter Pylori, a nawet czy nasz układ trawienny toleruje gluten. Nowością na rynku aptecznym jest także test na krew utajoną w kale zalecany w diagnostyce raka jelita grubego.

Ciśnieniomierzem zrobisz sobie EKG

Zwykły domowy ciśnieniomierz nikogo już nie zaskakuje. Stanowi wyposażenie wielu domowych apteczek. Co innego ciśnieniomierz z funkcją EKG. Przenośny aparat EKG  wykrywa migotanie przedsionków, które jest główną przyczyną udarów, a także wszelkie niemiarowości pracy serca – dodatkowe skurcze oraz wczesne objawy zaburzenia krążenia.

Ciśnieniomierz z funkcją EKG dokonuje zapisu rytmu serca w 30 sekund, w dowolnym czasie i miejscu, a wyświetlane wyniki są zrozumiałe dla korzystającego, dzięki specjalnemu systemowi wskaźników. Urządzenie posiada walidację Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. 

Reklama

Domowe badanie tarczycy

W aptece można też kupić test diagnozujący niedoczynność tarczycy. Zalecany jest zwłaszcza osobom, którym jest ciągle zimno, odczuwającym zmęczenie i osłabienie, a także cierpiącym na zaparcia. W przebiegu niedoczynności tarczycy obserwuje się też przyrost masy ciała niezwiązany ze zmianą diety.

Test na niedoczynność tarczycy można wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy nakłuć palec dołączonym do opakowania nakłuwaczem, napełnić rurkę kapilarną krwią i umieścić ją w naczyniu do rozcieńczania próbek. Następnie pobiera się za pomocą pipetki kilka kropli roztworu i nanosi na wyznaczonego do tego pole kasetki testowej. Wynik pokaże się w ciągu 10 minut. 

Test na krew utajoną w kale

W domowym laboratorium można także wykonać test na krew utajoną w kale, który umożliwia wykrycie raka jelita grubego we wczesnym stadium. Rak jelita grubego jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów złośliwych, gdyż może rozwijać się przez wiele lat, nie dając żadnych objawów. Wczesnym objawem raka jelita grubego jest obecność krwi w kale, ale ta nie zawsze jest widoczna gołym okiem, dlatego w diagnostyce wykonuje się badanie kału na obecność krwi utajonej.

Od niedawna tego typu badanie można wykonać samodzielnie w domu za pomocą testu. Przeprowadza się go podobnie jak opisany wyżej test na tarczycę. Za pomocą patyczka pobiera się kilka próbek kału, następnie próbkę miesza się z rozcieńczalnikiem i umieszcza w kasetce. Na wynik trzeba poczekać około 5 minut.

Reklama

Inne domowe testy diagnostyczne

Jakie jeszcze testy można kupić w aptece? W domowym zaciszu kobiety mogą sprawdzić, czy weszły już w okres menopauzalny, a także wykonać test owulacyjny. Panowie z kolei mogą zbadać prostatę oraz sprawdzić jakość nasienia. Rodzice obawiający się, że dzieci eksperymentują z narkotykami, mogą zaopatrzyć się w test na obecność narkotyków w moczu lub ślinie. W sezonie kleszczowym warto wykonać sobie w domu test wykrywający infekcję Borrelia, a w okresie pylenia, jeśli zaczęło nam doskwierać kichanie i łzawienie oczu – test do wykrywania przeciwciał IgE.

Ciekawą propozycją dla kobiet w ciąży, rodziców dzieci w okresie dojrzewania oraz wegetarian jest test na niedobór żelaza. Grupy te są szczególnie narażone na niedobór żelaza, który z kolei może być jedną z przyczyn rozwoju anemii. Anemia wywołana niedoborem żelaza wpływa na układ odpornościowy, zwiększając podatność na choroby i infekcje, to jedna z najczęstszych dolegliwości wśród społeczeństwa. Objawy anemii często mylone są z przemęczeniem, przepracowaniem a nawet depresją. Niezdiagnozowana i nieleczona może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne jak np. niedotlenienie całego organizmu czy zaburzenie rytmu serca.

Domowy test diagnostyczny pomoże nam dowiedzieć się więcej na temat stanu naszego zdrowia, do jego przeprowadzenia wystarczy kropla krwi z palca. Wynik otrzymuje się po dziesięciu minutach.

Czytaj:

 

Bibliografia

  • Baszczuk A., Kopczyński Z., Musialik K., Rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego na świecie i w Polsce, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2014, tom 5, nr 4, 141–147.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Lekarz podczas zabiegu na sali operacyjnej
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Podobne artykuły
Badanie współczynnika białych krwinek
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja
Badania profilaktyczne
Badania profilaktyczne – jakie należy wykonywać?
Wykonywanie badania poziomu cukru z użyciem gleukometru
Badania na cukrzycę - jakie trzeba wykonać?
Mężczyzna z oparzeniami skóry na plecach
Presoterapia - na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co najczęściej stosujesz na zgagę?