Dla Ciebie, na zdrowie!

Domowa diagnostyka – badania, które możesz zrobić w swoim domu

Coraz więcej osób bada się samodzielnie w domu. Obecnie w domowym zaciszu można nie tylko zbadać ciśnienie krwi czy zmierzyć temperaturę ciała. Dzięki domowym testom diagnostycznym, możemy np. sprawdzić, czy chorujemy na niedoczynność tarczycy lub czy nasz układ trawienny toleruje gluten. Nowością na rynku aptecznym jest test na krew utajoną w kale. Sprawdź, jakie jeszcze badania można wykonać w ramach domowej diagnostyki.
Badanie diagnostyczne
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Domowe diagnostyka. Jakie badania można zrobić samodzielnie w domu?

Nie wszystkie badania diagnostyczne musimy wykonywać w przychodni POZ lub w przyszpitalnej poradni. Niektóre możemy zrobić samodzielnie w domu. Do jednych będziemy potrzebować specjalistycznych urządzeń, a inne możemy wykonać, kupując w aptece testy diagnostyczne. Jeszcze do niedawna samodzielnie mogliśmy tylko zmierzyć temperaturę ciała oraz ciśnienie krwi. Obecnie ciśnieniomierzem możemy wykonać także badanie EKG.

Termometry mierzą ciepłotę ciała na odległość, z wyjątkową dokładnością, wykorzystując podczerwień do wykonania pomiaru. Takim termometrem można też zmierzyć temperaturę otoczenia, wody oraz posiłku. Na tym możliwości domowej diagnostyki się nie kończą. Dzięki dostępnym w aptekach testom diagnostycznym, możemy stworzyć domowe laboratorium. Testy apteczne mogą nie tylko wykryć ciążę czy zastąpić podstawowe badania krwi. Dzięki nim możemy też sprawdzić, czy chorujemy na niedoczynność tarczycy, jaki mamy poziom cholesterolu, czy jesteśmy zakażeni bakterią Helicobacter Pylori, a nawet czy nasz układ trawienny toleruje gluten. Nowością na rynku aptecznym jest także test na krew utajoną w kale zalecany w diagnostyce raka jelita grubego.

Reklama

Ciśnieniomierzem zrobisz sobie EKG

Zwykły domowy ciśnieniomierz nikogo już nie zaskakuje. Stanowi wyposażenie wielu domowych apteczek. Co innego ciśnieniomierz z funkcją EKG. Przenośny aparat EKG  wykrywa migotanie przedsionków, które jest główną przyczyną udarów, a także wszelkie niemiarowości pracy serca – dodatkowe skurcze oraz wczesne objawy zaburzenia krążenia.

Ciśnieniomierz z funkcją EKG dokonuje zapisu rytmu serca w 30 sekund, w dowolnym czasie i miejscu, a wyświetlane wyniki są zrozumiałe dla korzystającego, dzięki specjalnemu systemowi wskaźników. Urządzenie posiada walidację Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. 

Reklama

Domowe badanie tarczycy

W aptece można też kupić test diagnozujący niedoczynność tarczycy. Zalecany jest zwłaszcza osobom, którym jest ciągle zimno, odczuwającym zmęczenie i osłabienie, a także cierpiącym na zaparcia. W przebiegu niedoczynności tarczycy obserwuje się też przyrost masy ciała niezwiązany ze zmianą diety.

Test na niedoczynność tarczycy można wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy nakłuć palec dołączonym do opakowania nakłuwaczem, napełnić rurkę kapilarną krwią i umieścić ją w naczyniu do rozcieńczania próbek. Następnie pobiera się za pomocą pipetki kilka kropli roztworu i nanosi na wyznaczonego do tego pole kasetki testowej. Wynik pokaże się w ciągu 10 minut. 

Reklama

Test na krew utajoną w kale

W domowym laboratorium można także wykonać test na krew utajoną w kale, który umożliwia wykrycie raka jelita grubego we wczesnym stadium. Rak jelita grubego jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów złośliwych, gdyż może rozwijać się przez wiele lat, nie dając żadnych objawów. Wczesnym objawem raka jelita grubego jest obecność krwi w kale, ale ta nie zawsze jest widoczna gołym okiem, dlatego w diagnostyce wykonuje się badanie kału na obecność krwi utajonej.

Od niedawna tego typu badanie można wykonać samodzielnie w domu za pomocą testu. Przeprowadza się go podobnie jak opisany wyżej test na tarczycę. Za pomocą patyczka pobiera się kilka próbek kału, następnie próbkę miesza się z rozcieńczalnikiem i umieszcza w kasetce. Na wynik trzeba poczekać około 5 minut.

Reklama

Inne domowe testy diagnostyczne

Jakie jeszcze testy można kupić w aptece? W domowym zaciszu kobiety mogą sprawdzić, czy weszły już w okres menopauzalny, a także wykonać test owulacyjny. Panowie z kolei mogą zbadać prostatę oraz sprawdzić jakość nasienia. Rodzice obawiający się, że dzieci eksperymentują z narkotykami, mogą zaopatrzyć się w test na obecność narkotyków w moczu lub ślinie. W sezonie kleszczowym warto wykonać sobie w domu test wykrywający infekcję Borrelia, a w okresie pylenia, jeśli zaczęło nam doskwierać kichanie i łzawienie oczu – test do wykrywania przeciwciał IgE.

Ciekawą propozycją dla kobiet w ciąży, rodziców dzieci w okresie dojrzewania oraz wegetarian jest test na niedobór żelaza. Grupy te są szczególnie narażone na niedobór żelaza, który z kolei może być jedną z przyczyn rozwoju anemii. Anemia wywołana niedoborem żelaza wpływa na układ odpornościowy, zwiększając podatność na choroby i infekcje, to jedna z najczęstszych dolegliwości wśród społeczeństwa. Objawy anemii często mylone są z przemęczeniem, przepracowaniem a nawet depresją. Niezdiagnozowana i nieleczona może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne jak np. niedotlenienie całego organizmu czy zaburzenie rytmu serca.

Domowy test diagnostyczny pomoże nam dowiedzieć się więcej na temat stanu naszego zdrowia, do jego przeprowadzenia wystarczy kropla krwi z palca. Wynik otrzymuje się po dziesięciu minutach.

Czytaj:

 

Bibliografia

  • Baszczuk A., Kopczyński Z., Musialik K., Rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego na świecie i w Polsce, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2014, tom 5, nr 4, 141–147.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania
Wymaz z nosa - wyniki i przygotowanie do badania
Dziecko w czasie badania nosa
Test na przeciwciała - jak, kiedy i gdzie go zrobić? Wyniki i cena
Test na przeciwciała w labolatorium
Kreatynina podwyższona - czy to powód do niepokoju? O czym świadczy zbyt wysoki poziom kreatyniny?
Badanie kreatyniny
Podobne artykuły
Badanie EMG
Badanie EMG (elektromiografia) - jak wygląda i ile trwa? Cena i wyniki
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Kiedy i gdzie warto wykonać badanie USG?
Patyczki do wymazu z odbytu
Wymaz z odbytu - jak jest pobierany i w jakim celu?
Badanie poziomu CMV IgG
CMV IgG – jak badanie wpływa na ciążę i rozwój płodu?
Pobieranie krwi do badania
CMV IgM - cena i normy. Kiedy niereaktywny i reaktywny?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!