Dla Ciebie, na zdrowie!

Domowe sposoby na ból zęba

Ból zęba to dokuczliwa dolegliwość, która potrafi negatywnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa, by nie doprowadzić do niechcianych powikłań. Przed planowanym spotkaniem z dentystą można zastosować domowe sposoby na ból zęba, jak użycie rumianku, goździków czy czosnku.
Co na ból zęba
Źródło: 123RF
Spis treści

Istnieją skuteczne sposoby na ból zęba, jednak należy pamiętać, iż ich głównym zadaniem jest niwelowanie bólu, a więc zmniejszanie odczuwania dolegliwości. Nie wyeliminują one przyczyny schorzenia, dlatego niezwykle ważna jest konsultacja z dentystą, który dobierze właściwą formę leczenia. 

Niektóre domowe metody można stosować również u dzieci oraz kobiet w ciąży, jednak wcześniej warto zapytać lekarza, by nie zaszkodzić sobie lub maluszkowi. 

Reklama

Przyczyny bólu zęba

Przyczyn wystąpienia bólu zęba jest wiele, jednak w większości przypadków pojawia się on na skutek próchnicy. Za jej obecność przede wszystkim odpowiadają bakterie i cukry. Gdy leczenie nie jest wprowadzone od razu to może przedostać się do miazgi, skutkując ostrym lub przewlekłym stanem zapalnym. 

Główne przyczyny bólu zęba to:

  • pęknięcie szkliwa – występuje ono, gdy dojdzie do działania zbyt dużych sił na zęby. Najczęstszą przyczyną pęknięcia jest bruksizm. Niekiedy za ten stan odpowiada również nieumiejętnie wypełnienie protetyczne,
  • nadwrażliwość zębów – pojawia się przede wszystkim podczas działania niskich temperatur – w czasie wdychania zimnego powietrza, bądź picia zimnych płynów,
  • wyrastanie zęba mądrości– potocznie nazywanego, jako ósemka. Trzecie zęby trzonowe w czasie wyrastania powodują ból, najczęściej ze względu na zbyt małą przestrzeń w jamie ustnej,
  • ból na skutek leczenia kanałowego – zwykle jest to pulsujący bój zęba, który występuje podczas stanu zapalnego przyzębia. Najczęściej ból pojawia się zaraz po zabiegu i trwa przez kilka dni. W sytuacji, gdy nie ustępuje po czasie 3 tygodni ważne jest, by ponownie udać się do stomatologa w celu skontrolowania takiego stanu.

Ponadto ból zęba może pojawić się, gdy dojdzie do powiększenia węzłów chłonnych, a także podczas chorób żuchwy.Ważne jest, by dokładnie obserwować wszystkie objawy, ich natężenie oraz dokładne położenie, gdyż z pewnością ułatwi to odpowiednie rozpoznanie, 
a tym samym zastosowanie właściwej formy leczenia.  

Jakie badania na ból zęba?

Ból zęba należy zgłosić stomatologowi, który poza dokładnym obejrzeniem go niekiedy może zlecić wykonanie badań, jak:

  • badanie stomatologiczne– polega na rozmowie z pacjentem oraz z dotykaniu, osłuchiwaniu i opukiwaniu uzębienia. Niekiedy lekarz ogląda węzły chłonne, jamę ustną, a także stawy skroniowo-żuchwowe, 
  • RTG zęba – to badanie radiologiczne, które polega na prześwietleniu zęba,
  • testy termiczne– sprawdzane jest reagowanie zęba na ciepło i zimno.

Jeśli po wykonaniu testów termicznych pacjent nie odczuwa działania temperatur może oznaczać to obumarcie zęba. 

Reklama

Domowe sposoby na ból zęba

Sposoby na ból zęba są różnorakie – począwszy od domowych metod, a skończywszy na zażywaniu leków. Należy pamiętać, iż wiele z domowych sposobów ma przede wszystkim na celu redukowanie odczuwania bólu, a nie eliminację jego przyczyny.

Jak złagodzić ból zęba samodzielnie? Warto sięgnąć po:

  • czosnek– jest naturalnym antybiotykiem, który usuwa bakterie z jamy ustnej, a także zmniejsza infekcję zapalną. Ząbek czosnku można umieścić pod obolałym zębem lub żuć go. Innym sposobem jest płukanie jamy ustnej naparem z czosnku,
  • rumianek na ból zęba – działa antyseptycznie i antybakteryjnie,
  • goździki –mają w swoim składzie substancję o nazwie eugenol, której zadaniem jest skuteczna eliminacja bólu, jak również działanie znieczulające.

Dodatkowo warto stosować olejek goździkowy o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Ważne jest odpowiednie dawkowanie, zgodne z zaleceniami na ulotce, by nie podrażnić jamy ustnej. 

Domowe sposoby na ból zęba u dziecka

Naturalne sposoby na ból zębau dzieci również mają na celu przede wszystkim niwelowanie objawów, jednak niezbędna jest wizyta stomatologiczna. 

Ból bardzo często występuje u maluszków w czasie ząbkowania i wtedy pomocne może okazać się działanie niskich temperatur. Warto przygotować dziecku gryzak np. z zamrożonych owoców i warzyw, które należy umieścić w torebce. Można wykonać dziecku masaż zęba,który uśmierzy nieprzyjemny ból.

Reklama

Domowe sposoby na ból zęba w ciąży

Sposoby na ból zęba w ciążyzwykle opierają się na domowych metodach, gdyż wiele kobiet boi się zażywania jakichkolwiek medykamentów w trosce o prawidłowy rozwój płodu. 

Substancją, która jest dopuszczalna w czasie ciąży jest paracetamol, dlatego wiele kobiet decyduje się na sięgnięcie po niego podczas odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Można stosować zimne okłady, ziołowe płukanki, a także delikatny masaż 
z użyciem szczoteczki.

Należy jednak pamiętać, iż nie domowe metody nie powinny być zamiennikiem wizyty 
u stomatologa. 

Czytaj również
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Kobietę boli szczęka
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Podobne artykuły
Leczenie ropnia zęba
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Mężczyzna pokazuje jakiej używa pasty do zębów
Pasta do zębów - rodzaje. Czym się kierować przy wyborze?
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna: wady i zalety. Jak dobrać odpowiednią?
Clear Aligner na zęby
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co najczęściej stosujesz na zgagę?