Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Domowe sposoby na ból zęba

Ból zęba to dokuczliwa dolegliwość, która potrafi negatywnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa, by nie doprowadzić do niechcianych powikłań. Przed planowanym spotkaniem z dentystą można zastosować domowe sposoby na ból zęba, jak użycie rumianku, goździków czy czosnku.
Co na ból zęba
Źródło: 123RF
Spis treści

Istnieją skuteczne sposoby na ból zęba, jednak należy pamiętać, iż ich głównym zadaniem jest niwelowanie bólu, a więc zmniejszanie odczuwania dolegliwości. Nie wyeliminują one przyczyny schorzenia, dlatego niezwykle ważna jest konsultacja z dentystą, który dobierze właściwą formę leczenia. 

Niektóre domowe metody można stosować również u dzieci oraz kobiet w ciąży, jednak wcześniej warto zapytać lekarza, by nie zaszkodzić sobie lub maluszkowi. 

Reklama

Przyczyny bólu zęba

Przyczyn wystąpienia bólu zęba jest wiele, jednak w większości przypadków pojawia się on na skutek próchnicy. Za jej obecność przede wszystkim odpowiadają bakterie i cukry. Gdy leczenie nie jest wprowadzone od razu to może przedostać się do miazgi, skutkując ostrym lub przewlekłym stanem zapalnym. 

Główne przyczyny bólu zęba to:

  • pęknięcie szkliwa – występuje ono, gdy dojdzie do działania zbyt dużych sił na zęby. Najczęstszą przyczyną pęknięcia jest bruksizm. Niekiedy za ten stan odpowiada również nieumiejętnie wypełnienie protetyczne,
  • nadwrażliwość zębów – pojawia się przede wszystkim podczas działania niskich temperatur – w czasie wdychania zimnego powietrza, bądź picia zimnych płynów,
  • wyrastanie zęba mądrości– potocznie nazywanego, jako ósemka. Trzecie zęby trzonowe w czasie wyrastania powodują ból, najczęściej ze względu na zbyt małą przestrzeń w jamie ustnej,
  • ból na skutek leczenia kanałowego – zwykle jest to pulsujący bój zęba, który występuje podczas stanu zapalnego przyzębia. Najczęściej ból pojawia się zaraz po zabiegu i trwa przez kilka dni. W sytuacji, gdy nie ustępuje po czasie 3 tygodni ważne jest, by ponownie udać się do stomatologa w celu skontrolowania takiego stanu.

Ponadto ból zęba może pojawić się, gdy dojdzie do powiększenia węzłów chłonnych, a także podczas chorób żuchwy.Ważne jest, by dokładnie obserwować wszystkie objawy, ich natężenie oraz dokładne położenie, gdyż z pewnością ułatwi to odpowiednie rozpoznanie, 
a tym samym zastosowanie właściwej formy leczenia.  

Reklama

Jakie badania na ból zęba?

Ból zęba należy zgłosić stomatologowi, który poza dokładnym obejrzeniem go niekiedy może zlecić wykonanie badań, jak:

  • badanie stomatologiczne– polega na rozmowie z pacjentem oraz z dotykaniu, osłuchiwaniu i opukiwaniu uzębienia. Niekiedy lekarz ogląda węzły chłonne, jamę ustną, a także stawy skroniowo-żuchwowe, 
  • RTG zęba – to badanie radiologiczne, które polega na prześwietleniu zęba,
  • testy termiczne– sprawdzane jest reagowanie zęba na ciepło i zimno.

Jeśli po wykonaniu testów termicznych pacjent nie odczuwa działania temperatur może oznaczać to obumarcie zęba. 

Reklama

Domowe sposoby na ból zęba

Sposoby na ból zęba są różnorakie – począwszy od domowych metod, a skończywszy na zażywaniu leków. Należy pamiętać, iż wiele z domowych sposobów ma przede wszystkim na celu redukowanie odczuwania bólu, a nie eliminację jego przyczyny.

Jak złagodzić ból zęba samodzielnie? Warto sięgnąć po:

  • czosnek– jest naturalnym antybiotykiem, który usuwa bakterie z jamy ustnej, a także zmniejsza infekcję zapalną. Ząbek czosnku można umieścić pod obolałym zębem lub żuć go. Innym sposobem jest płukanie jamy ustnej naparem z czosnku,
  • rumianek na ból zęba – działa antyseptycznie i antybakteryjnie,
  • goździki –mają w swoim składzie substancję o nazwie eugenol, której zadaniem jest skuteczna eliminacja bólu, jak również działanie znieczulające.

Dodatkowo warto stosować olejek goździkowy o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Ważne jest odpowiednie dawkowanie, zgodne z zaleceniami na ulotce, by nie podrażnić jamy ustnej. 

Reklama

Domowe sposoby na ból zęba u dziecka

Naturalne sposoby na ból zębau dzieci również mają na celu przede wszystkim niwelowanie objawów, jednak niezbędna jest wizyta stomatologiczna. 

Ból bardzo często występuje u maluszków w czasie ząbkowania i wtedy pomocne może okazać się działanie niskich temperatur. Warto przygotować dziecku gryzak np. z zamrożonych owoców i warzyw, które należy umieścić w torebce. Można wykonać dziecku masaż zęba,który uśmierzy nieprzyjemny ból.

Reklama

Domowe sposoby na ból zęba w ciąży

Sposoby na ból zęba w ciążyzwykle opierają się na domowych metodach, gdyż wiele kobiet boi się zażywania jakichkolwiek medykamentów w trosce o prawidłowy rozwój płodu. 

Substancją, która jest dopuszczalna w czasie ciąży jest paracetamol, dlatego wiele kobiet decyduje się na sięgnięcie po niego podczas odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Można stosować zimne okłady, ziołowe płukanki, a także delikatny masaż 
z użyciem szczoteczki.

Należy jednak pamiętać, iż nie domowe metody nie powinny być zamiennikiem wizyty 
u stomatologa. 

Czytaj również
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zęby i dziąsła
Ekstrakcja ósemki – kiedy należy wykonać zabieg?
Wyrwanie ósemki
Protezy akronowe - wady, zalety i cena. Jak wyglądają?
Kobieta ogląda protezę u stomatologa
Czy ropień zęba może pęknąć samoistnie? Sprawdź, kiedy udać się do stomatologa
Leczenie ropnia zęba
Podobne artykuły
Dewitalizacja zęba
Zatrucie zęba - jak wygląda zabieg? Skutki uboczne
Mężczyzna z opuchlizną od zęba
Opuchlizna twarzy od zęba - jak się jej pozbyć? Ile czasu schodzi spuchnięte dziąsło i policzek?
Czyszczenie osadu na zębach
Osad na zębach – od kawy, papierosów i nie tylko. Przyczyny, usuwanie
Wizualizacja korony porcelanowej
Korona porcelanowa - ceny i kolory. Jak długo może wytrzymać?
Ból dziąsła przy ósemce może utrudniać funkcjonowanie
Co wywołuje ból dziąsła przy ósemce i jak go złagodzić?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior