Domowy test na boreliozę – który test powinien znaleźć się w Twojej apteczce?

Wiele osób już wie, że ukąszenie kleszcza może skończyć się przewlekłą boreliozą i licznymi problemami zdrowotnymi. Objawy boreliozy można łatwo pomylić z innymi schorzeniami, co potęguje ryzyko nierozpoznania choroby i wystąpienia licznych powikłań. Z roku na rok lawinowo rośnie liczba chorych! W aptekach od niedawna dostępne są tzw. domowe testy na boreliozę, które pomagają we wczesnym rozpoznaniu infekcji i podjęciu szybkich działań.
Kleszcz

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Na rynku dostępne są dwa rodzaje testów domowych:

  • testy domowe wykonywane z krwi (wykrywanie przeciwciał w krwi człowieka)
  • tzw. testy „z kleszcza” (badanie stwierdza, czy kleszcz był nosicielem boreliozy)

O ile te pierwsze są stosowane od wielu lat również przez profesjonalistów, to badanie kleszcza budzi znacznie więcej kontrowersji ze strony środowisk medycznych.

Jeżeli chcesz mieć badanie na boreliozę w domowej apteczce - sprawdź jaki test wybrać.

Testnaboreliozęzkrwi">

Test na boreliozę z krwi

Jeżeli przytrafiło Ci się ukąszenie musisz bacznie obserwować miejsce po kleszczu oraz objawy jakie mogą pojawić się w ciągu następnych kilku tygodni. Co zalecają specjaliści od chorób zakaźnych?

Żeby sprawdzić, czy nie doszło do infekcji boreliozy, tzn. przeniesienia bakterii Borrelia wraz ze śliną kleszcza – należy wykonywać tylko i wyłącznie badania na boreliozę z krwi!

Domowy test na boreliozę z krwi dostępny w aptekach jest certyfikowanym wyrobem medycznym do samokontroli. Kupując taki test diagnostyczny masz pewność, że posiada on certyfikat zgodności, czuwa nad nim tzw. unijna jednostka notyfikowana oraz zostały przeprowadzone wnikliwe badania kliniczne potwierdzające jego skuteczność i wiarygodność.

Badanie na boreliozę z apteki można wykonać samodzielnie. Test jest prosty do przeprowadzenia, a wynik odczytuje się już po już kilku minutach. Do badania wystarczy pobrana z palca niewielka ilość krwi. Test sprawdza, czy w badanej próbce krwi znajdują się przeciwciała IgM przeciwko bakterii Borrelia, co świadczy o rzeczywistym zakażeniu. Jeżeli test wskaże wynik pozytywny konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem.

Tylko wykonanie testu z krwi może potwierdzić aktywną infekcję

Testdo„badaniakleszcza”">

Test do „badania kleszcza”

Mimo popularności test z kleszcza nie jest wyrobem medycznym do samokontroli. Takie produkty nie podlegają unijnej procedurze oceny zgodności oraz nie posiadają znaku CE z numerem jednostki notyfikowanej. Oznacza to brak nadzoru nad jakością oraz wiarygodnością takiego wyrobu.

Ponieważ przydatność i wiarygodność badania z kleszcza nie została dowiedziona - stąd takie testy nie są oficjalnie uznane przez specjalistów oraz instytucje działające w dziedzinie chorób zakaźnych. Zastrzeżenia dotyczą szczególnie tzw. badania kleszcza na obecność w nim materiału genetycznego bakterii Borrelia

Wobec zasadności wykonywania badania kleszcza na obecność boreliozy wymienia się cztery bardzo solidne zarzuty:

  1. Testy tego typu potwierdzają infekcję w ciele kleszcza, a nie w organizmie człowieka
  2. Ukąszenie zarażonego kleszcza tylko w 5% przypadków powoduje przeniesienie bakterii na człowieka
  3. Bakterie wykryte w kleszczu mogą być martwe, w związku z czym nie ma możliwości zarażenia
  4. Wynik dodatni badania kleszcza i tak trzeba potwierdzić badaniami krwi!

Na podstawie wyniku dodatniego testu z kleszcza, żaden lekarz nie przepisze antybiotykoterapii.

Wykonywanie badania kleszcza nic nie wnosi od strony diagnostycznej. Generuje tylko niepotrzebne koszty, ponieważ finalnie i tak należy wykonać badania z krwi, które potwierdzą bądź wykluczą infekcję.

Dodatkowo co z osobami, które ukąszenia nie zauważyły? Tu też mają zastosowanie domowe testy na boreliozę z krwi, które można wykonać profilaktycznie w ramach samokontroli zdrowia.

Rekomendacjeorazstandardydiagnostycznebadańnaboreliozę">

Reklama

Rekomendacje oraz standardy diagnostyczne badań na boreliozę

Zgodnie z obowiązującymi standardami diagnostycznymi (według Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych) rozpoznanie boreliozy wspomagane jest badaniami serologicznym, czyli wykryciem przeciwciał w krwi chorego.

Specjaliści rekomendują również takie testy, które posiadają certyfikaty jakości, certyfikat zgodności CE wraz z numerem jednostki notyfikowanej, są wyprodukowane na terenie Unii Europejskiej, są zgodne z procedurą oceny zgodności oraz przeszły restrykcyjną kontrolę jakości.

Jeśli zależy Ci na jakości testu w swojej domowej apteczce – wybierz TIK’ALERT® wykonywany z krwi.

Wiarygodne badanie na boreliozę - test Labhome.pl

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->