Doping w sporcie

Starszy niż rok
Sport zgodnie z zasadą „fair play” powinien być czysty. Sportowcy jednak łamią regułę, a organizacje antydopingowe – sportowców.
 

Astmatycy i prawo TUE

TUE jest to prawo do używania przez sportowca substancji lub metody zabronionej umieszczonych na „Liście substancji i metod zabronionych”. Z takiego wyłączenia korzystają między innymi astmatycy, o których jest teraz głośno podczas zawodów biegowych. Jest to bardzo kontrowersyjne, szczególnie wtedy, gdy zawodnicy ci zwyciężają.

Procedura przyznania TUE jest długa i szczegółowo analizowana. Substancja lecznicza musi być zatwierdzona przez lekarza specjalistę oraz lekarza medycyny sportowej. Musi zostać orzeczone, że zdrowie sportowca uległoby znacznemu pogorszeniu, jeśli lek zostałby wycofany oraz że użyta substancja nie przyczynia się do poprawy wyników innej niż poprawa, jakiej można by oczekiwać od sportowca po powrocie do stanu zdrowia.

Gdyby sportowcy wyznawali zasadę Pierre de Coubertin`a, że liczy się udział, nie zwycięstwo, problem dopingu byłby znacznie mniejszy.

Doping w tabletkach na grypę

W nieświadomy sposób możemy przyjąć niedozwoloną substancję w lekach. Najpopularniejszą substancją znajdującą się w bardzo wielu lekach na grypę jest pseudoefedryna (PSE). Jest to symulant, dzięki któremu objawy przeziębienia i grypy bardzo szybko znikają, jednak jej zbyt wysokie stężenie w organizmie może nawet na dwa lata pozbawić możliwości startów zawodnika.

Uprawiasz sport, będziesz spał lepiej

WADA zaleca sportowcom powstrzymanie się od przyjmowania tabletek z PSE na co najmniej 24 godziny przed zawodami. Jest to przykład jednej z wielu substancji znajdujących się w lekach. Profesjonalni sportowcy powinni mieć się na baczności na każdym kroku, dlatego w internecie można znaleźć wyszukiwarki leków i substancji zabronionych.

Organizacje antydopingowe

W Polsce badania antydopingowe przeprowadza Narodowa Agencja Antydopingowa oraz Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Jest to organizacja odpowiedzialna za planowanie i realizację programu antydopingowego.

Misją organizacji wypracowanie w świadomości sportowców przeświadczenia, iż sukces można osiągnąć jedynie dzięki ciężkiej pracy i własnemu talentowi, gdzie ciężka praca to 95% a talent 5% i nie warto iść drogą „na skróty”, gdyż zawsze wiąże się ona z porażką.

Gdzie można spotkać się z niedozwolonymi substancjami?

Tak naprawdę wszędzie i czasami w nieświadomy sposób spotykamy się z niedozwolonymi substancjami.

Odżywki i suplementy diety, które zażywają sportowcy w celu zniesienia dużych obciążeń treningowych powinny pochodzić zawsze od sprawdzonych producentów, których suplementy są testowane pod kątem zawartości niedozwolonych substancji. Na opakowaniu zawsze jest podany skład oraz informacja o takiej kontroli bądź jej braku. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy zakupiona odżywka jest „czysta” możemy sami to sprawdzić sprawdzając składniki na liście substancji zakazanych dostępnej na stronie www.antydoping.pl

Czytaj też: Suplementy diety - co warto wiedzieć, by sobie nie zaszkodzić?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA