Drugie dziecko, druga ciąża

Jesteś szczęśliwą mama i pragniesz ponownie zajść w ciążę? Sprawdź, jak powinnaś się do tego przygotować
 

Ciąża jest dla organizmu kobiety wysiłkiem i wielką zmianą, dlatego zanim ponownie zdecydujesz się na potomstwo zadbaj, by się do tego odpowiednio przygotować.

Ciało podczas kolejnej ciąży

Regeneracja organizmu kobiety po porodzie trwa mniej więcej rok. Kobieta powinna pamiętać, że w kolejną ciążę powinna zajść przynajmniej kilka tygodni po zakończeniu karmienia piersią. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę, kiedy nadal karmi pierwsze dziecko piersią powinna pamiętać, że maluchowi może grozić niedostatek pokarmu. Ciąża hamuje laktację, dlatego mamom zaleca się zdrową dietę bogatą w białko i witamy. Podczas karmienia uwalnia się hormon, który pobudza macicę do skurczy (oksytocyna), dlatego karmienie może być problemem, jeśli kobiecie grozi przedwczesny poród.

Czytaj też: Seks a ciąża

Już czas?

To, kiedy nadejdzie czas na kolejne dziecko zależy także od stanu zdrowia matki. Zdrowa i młoda kobieta nie powinna mieć problemów z zajściem i utrzymaniem kolejnej ciąży. Samopoczucie mamy zależy także od innych czynników: niewyspanie, zmęczenie psychiczne może powodować osłabienie organizmu. W takim wypadku należy pamiętać o dobrym odżywianiu się i łykaniu witamin dla kobiet w ciąży. Dobrze jest też szczególną troską otoczyć kręgosłup. Jeśli pierwsze dziecko przyszło na świat dzięki cesarskiemu cięciu lepiej zaczekać z kolejną ciąża rok lub dwa lata.

Czytaj też: Ciąża i poród – NFZ czy prywatnie?

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Zdrowe odżywianie

Przyszła mama powinna także uważać na wagę podczas ciąży. Idealny przyrost wagi w ciąży wynosi  11-13 kg. Dieta przyszłej mamy powinna być zdrowa i zbalansowana. Należy unikać tłustych potraw i słodyczy, a pamiętać o warzywach i owocach. Dobrze, gdy młoda mama prowadzi aktywny tryb życia. W czasie ponownej ciąży, kiedy twoje pierwsze dziecko jest jeszcze małe warto dużo spacerować. Przebywanie na świeżym powietrzu pomoże nie tylko dzieciom, ale także mamie.

SZO/ źródło: edziecko.pl

Zobacz też: Katar u kobiet w ciąży - metody leczenia

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Ile przeznaczył/abyś na bankowanie krwi pępowinowej w ciągu roku?

  0 zł

  do 1500 zł

  do 2500 zł

  do 4000 zł

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA