Duża część populacji cierpi na tę chorobę skóry. Sprawdź, czy jesteś wśród nich

Choroba, o której mowa w tytule to atopowe zapalenie skóry. Jest to dermatoza, która dotyczy głównie mieszkańców krajów cywilizacji zachodniej. W ostatnich 30 latach podwoiła się częstotliwość jej występowania, co skłoniło naukowców Do ponownego przyjrzenia się atopowemu zapaleniu skóry Nam natomiast dało impuls do napisania tego artykułu i pogłębiania świadomości na temat AZS.
Czerwone zmiany skórne na ręce

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Spis treści

Czym jest AZS ?

Atopowe zapalenie skóry zwane inaczej wypryskiem atopowym jest to przewlekła, nawrotowa, zapalna choroba skóry.  Istotną rolę w AZS odgrywa podłoże genetyczne, czynniki immunologiczne, jak również środowiskowe (np. zanieczyszczenie środowiska; alergeny pokarmowe: mleko i jego produkty, jajo kurze, ryby, orzeszki ziemne; alergeny powietrznopochodne: roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, alergeny pochodzenia zwierzęcego, bakteryjnego lub grzybiczego; czynniki psychiczne i sytuacje stresowe). W Polsce choroba ta występuje u 4,7% dzieci w wieku 3-16 lat i u 1,6% dorosłych. Atopowe zapalenie skóry cechuje się silnym świądem i wyraźnie nasiloną suchością skóry.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Jak rozpoznać AZS? Są trzy główne kryteria pozwalające zdiagnozować atopowe zapalenie skóry.

- Jest to przede wszystkim świąd i suchość skóry.

-  W drugiej kolejności charakterystyczne umiejscowienie W wieku młodzieńczym i u dorosłych zmiany skórne mogą występować we wszystkich okolicach ciała, ale najczęstsza lokalizacja to: skóra powiek, czoła, warg, szyi, górnej części klatki piersiowej, obręczy barkowej, dołów zgniataczy i grzbietowej powierzchni rąk. U niemowląt i dzieci do 2. roku życia najczęściej objawy chorobowe występują  na policzkach, owłosionej skórze głowy i kończynach.

- Po trzecie AZS jest chorobą przewlekłą a jej przebieg charakteryzuje się nawrotami.

Inne objawy, które mogą towarzyszyć atopowemu zapaleniu skóry to: rogowacenie przemieszkowe, alergie skórne i pokarmowe i wiele innych. Aby prawidłowo zdiagnozować AZS należy zgłosić się do lekarza specjalisty. Objawy, właściwe dla AZS mogą wskazać na inną chorobę, o czym przekonamy się dopiero po dokładnych badaniach i konsultacji z lekarzem.

Zobacz też: Zespół Cushinga

Reklama

Jak leczyć?

Niestety atopowe zapalenie skóry jest chorobą, której nie da się wyleczyć. Rozwiązaniem jest jedynie łagodzenie jej przebiegu. Dzięki stosowaniu określonych środków ostrożności można unikać nieprzyjemnych objawów AZS. Żeby nie podrażniać skóry zaleca się noszenie ubrań bawełnianych, nieobcisłych. Zdecydowanie należy zrezygnować z ubrań wełnianych, które przez swoją fakturę mogą powodować swędzenie. Należy ponadto unikać wszystkich czynników, które wysuszają skórę. W pierwszej kolejności należy ograniczyć stosowanie zwykłego mydła i zrezygnować z długich kąpieli w wannie na rzecz prysznica. Warto również odstawić na bok perfumy, których  stosowanie bezpośrednio na skórę,  może spowodować jej podrażnienie. Specjaliści zalecają ponadto nawilżanie skóry kremami, które są odpowiednie dla osób z atopowym zapaleniem skóry.

Tutaj zlecamy ostrożność w doborze konkretnych produktów. Skóra atopowa wymaga szczególnej pielęgnacji, więc warto skupić swoją uwagę na produktach wysokiej jakości. Na pewno dobrym wyborem będzie stosowanie dermokosmetyku Poldermin. Jest to krem, o działaniu silnie nawilżającym. W jego składzie nie znajdziemy barwników, parabenów i substancji zapachowych, czyli związków, które mogłyby podrażniać chorą skórę, więc można bez obaw stosować Poldermin przy AZS.  

Wskazania do stosowania:

  • Atopowe zapalenie skóry
  • Kontaktowe zapalenie skóry
  • Łuszczyca
  • Po zabiegach medycyny estetycznej
  • Po opalaniu
  • Do codziennej pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, atopowej

Producent: Pater Laboratorium, ul. Kołłątaja 28, 05-092 Łomianki. Dystrybutor: Polfa Tarchomin S.A., ul. Fleminga 2, 03-176 Warszawa, tel.: (22) 510 80 01.

Artykuł sponsorowany.

Przeczytaj także: Swędzi, piecze, zmienia barwę – skóra bije na alarm!

Czytaj też: Plamy wątrobowe - leczenie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

16682
Pytanie: Co stosujesz na podrażnienia i otarcia w jamie ustnej?

  Żel stomatologiczny

  Płukanki ziołowe

  Preparaty w sprayu

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!