Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗

Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?

Woda w plastikowych butelkach to poważny problem dla środowiska. Jednocześnie dla wielu osób uciążliwa jest konieczność jej kupowania i noszenia, często w dużych ilościach, a następnie składowania w swojej kuchni lub spiżarni. Tymczasem jest dla tego doskonała alternatywa, która sprawdzi się w każdym domu. Bardzo popularne w ostatnich latach stały się dzbanki filtrujące, które zapewniają dobry smak wody kranowej bez szkodliwych dla zdrowia substancji. To znaczna oszczędność dla portfela. Koszt dzbanka i filtrów będzie niższy, niż ciągłe wydatki na wodę butelkowaną. Dodatkowo dostępne są filtry wzbogacające wodę o jony magnezu, jony wapnia czy innych minerałów niezbędnych organizmowi. Jaki dzbanek filtrujący wybrać? Jaka pojemność dzbanka filtrującego będzie odpowiednia dla Twojej rodziny? Przygotowaliśmy krótki przewodnik po tych prostych akcesoriach domowych, które mogą Ci przynieść wiele korzyści. Przedstawiliśmy też przykładowe produkty z naszej oferty, by przedstawić dostępne możliwości i funkcje.
Dzbanek filtrujący wodę z filtrem
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Dlaczego warto filtrować wodę?

Chociaż miejskie przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne publikują wyniki badań, z których wynika, że woda kranowa jest w pełni zdatna do picia i różnych celów bytowych, doświadczenia konsumentów nieraz przeczą jej zaletom.

Zanieczyszczenia w wodzie mogą się też pojawiać już za punktem poboru próbek, chociażby w złej jakości rurach sieci wodociągowej.

Rozpuszczone minerały oraz dodatek bakteriobójczego chloru zawarte w wodzie wodociągowej mogą negatywnie wpływać na smak przyrządzanych z jej użyciem napojów i skracać żywotność urządzeń AGD.

Wynikająca z zawartości metali twardość wody objawia się także w uciążliwym w usuwaniu osadzie – nierzadko przecież musimy z trudem czyścić zupełnie zakamienioną grzałkę czajnika lub odkamieniać ekspres do kawy.

Odpowiedni dzbanek filtrujący wodę może nam pomóc uniknąć tych nieprzyjemnych konsekwencji oraz cieszyć się wybornym smakiem wody w zaciszu domowym, bez kosztownej konieczności stosowania wody butelkowanej.

Dobry dzbanek filtrujący pozwoli usunąć metale ciężkie i pozbyć się szkodliwych substancji, dostarczając czystą wodę w Twojej kuchni.

Reklama

Dlaczego dzbanek filtrujący, a nie woda butelkowana?

Jeżeli zależy nam na używaniu wysokiej jakości wody, wolnej od metali ciężkich, chloru i innych szkodliwych substancji, możemy polegać na wodzie butelkowanej – źródlanej lub mineralnej.

Chcąc zadbać o swoje zdrowie i wypijając sugerowane 2 l wody dziennie, oznaczałoby to konieczność zakupu co najmniej 40 1,5-litrowych butelek miesięcznie, co nawet przy wyborze najtańszych produktów z dyskontów będzie oznaczać wydatek kilkudziesięciu złotych.

W tej sytuacji zakup dzbanka filtrującego okazuje się bardzo opłacalnym rozwiązaniem, bo przeciętne wkłady filtrujące za kilka złotych mogą przefiltrować do 200 l wody. Różnica w kosztach jest ewidentna.

Z tego powodu dzbanek do filtrowania wody zwraca się zazwyczaj w ciągu pierwszego miesiąca użytkowania. Butelki trzeba non stop kupować, wnosić do domu i przede wszystkim gdzieś przechowywać. Dodatkowo produkuje to masę niepotrzebnego plastiku, co negatywnie odbija się na środowisku naturalnym.

Wybierając dzbanek filtrujący oszczędzamy pieniądze, czas, przestrzeń w domu i jesteśmy eko. Jednocześnie jakość wody, jej smak i jej właściwości będą takie same po przejściu przez proces filtracji, co w jej butelkowanym odpowiedniku.

Alternatywą dla dzbanków filtrujących jest butelka filtrująca. Pozwala pić wodę z kranu także poza domem.

Reklama

Cechy dzbanków filtrujących

Jak wybrać dzbanek filtrujący? Pierwszą kwestią jest jego opłacalność. Musimy pamiętać o konieczności wymiany filtra. Warto więc w pierwszej kolejności sprawdzić, ile kosztuje dany rodzaj filtra, by upewnić się, że będzie to ekonomiczne rozwiązanie. Liczy się także ich dostępność. W razie potrzeby niektóre są dostępne w sklepach z elektroniką.

A co możemy powiedzieć o budowie dzbanków filtrujących? Ważne jest wygodne napełnianie. Dobrze sprawdzają się modele z klapką w pokrywie dzbanka - wystarczy wówczas podstawić dany model pod kran, a klapka opadnie.

Dzięki temu nie musimy zdejmować pokrywy, co też pozwala na szybką obsługę jedną ręką. Uchwyt powinien leżeć ergonomicznie w dłoni, ponieważ dzbanek trzymamy pod bieżącą wodą przez dłuższy czas - i naturalnie może być dość ciężki po napełnieniu. Plusem będzie antypoślizgowa podstawa.

Jeśli w Twoich rurach płynie twarda woda, warto kupić dzbanek filtrujący, do którego przeznaczone są specjalne filtry zmiękczające. Są wydajniejsze w usuwaniu kamienia. Na rynku dostępne są modele, do których zaprojektowano alternatywny, drugi rodzaj filtra.

W wielu dzbankach filtrujących można samodzielnie ustawić datę wymiany filtra w sposób mechaniczny. Jeśli masz problemy z pamiętaniem o takich czynnościach, dobrym wyborem może okazać się elektroniczny dzbanek filtrujący, w którym na wyświetlaczu lub choćby poprzez diodę, będzie się wyświetlać przypomnienie o wymianie wkładu. Niektóre tego typu urządzenia ładuje się przez uniwersalne gniazdo USB, co też ułatwia eksploatację.

Estetycznie wykonany dzbanek filtrujący to dobry wybór. Dzbanki różnią się designem - i choć trudno się tu spodziewać modeli przykuwających wzrok, estetyka będzie dużym plusem, ponieważ takie urządzenie powinno stale znajdować się na widoku w kuchni, przypominając o konieczności spożywania wystarczającej ilości wody.

Reklama

Jaki dzbanek filtrujący wybrać?

Aby wybrać dla siebie najlepszy dzbanek filtrujący, należy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry:

  • Wydajność filtra - czyli ile litrów wody będzie w stanie oczyścić wkład filtrujący, zanim pojawi się konieczność jego wymiany; zazwyczaj jeden filtr pozwala oczyścić ok. 100-200 litrów wody; wpływ na finalny wynik ma oczywiście jej twardość.
  • Całkowita pojemność dzbanka - rozumiana jako suma pojemności górnego i dolnego zbiornika. Pojemność 1,2 l będzie odpowiednia dla jednej, maksymalnie dwóch osób. Dla dużej rodziny przewidziane są modele o pojemności powyżej 3 litrów.
  • Wydajność dzbanka, rozumiana jako pojemność dolnego pojemnika.
  • Szybkość filtracji - czyli jak długo zajmuje proces oczyszczania wody; zazwyczaj na przefiltrowaną wodę musimy odczekać ok. 5 minut, zanim zbiornik dolny całkiem się napełni.
  • Materiał wykonania -– szklane dzbanki filtrujące są cięższe i droższe od tych wykonanych z tworzyw sztucznych, jednakże problem pojawiającego się osadu jest większy w przypadku plastikowych dzbanków.

Dzbanki filtrujące znajdziesz także w medme sklep. Są tam m.in.:

Brita Dzbanek z filtrem Style XL szary 3.6 L - nowoczesny model o powiększonej pojemności dzbanka – mieści aż 2,3 l przefiltrowanej wody. W zestawie z silikonową, uchylną klapką wlewu wody, umożliwia on uzupełnianie wody bez konieczności podnoszenia pokrywki. Elektroniczny wskaźnik zużycia filtra samoczynnie przypomina o konieczności wymiany wkładu, a dzbanek możemy bez problemu przechowywać na drzwiach lodówki, zyskując dostęp do zimnej wody bez konieczności dodawania kostek lodu.

Brita Dzbanek z filtrem Aluna biała 2.4 L - klasyczny dzbanek filtrujący wykonany z przezroczystego tworzywa sztucznego. Zastosowanie mechanizmu PerfectFit gwarantuje optymalny poziom filtracji podczas korzystania oryginalnych wkładów. Elektroniczny wskaźnik zużycia wkładu BRITA Memo po 4 tygodniach korzystania sygnalizuje porę na wymianę wkładu. Pojemność przefiltrowanej wody to w jego przypadku 1,4 l. Uchylna klapka ułatwia nalewanie wody z użyciem jednej ręki. Ten odpowiedni do niewielkich kuchni, bo dość mały dzbanek można myć w zmywarce, jednakże samą pokrywkę należy myć ręcznie, uważając na wbudowany wskaźnik LED.

Brita Dzbanek z filtrem Aluna XL biała 3.5 L - model o większej pojemności całkowitej – pojemność dzbanka filtrującego 3,5 l oznacza w jego przypadku możliwość jednorazowego przechowywania dwóch litrów wody przefiltrowanej. Zastosowane wkłady filtrujące Maxtra+ Pure Performance są przeznaczone do średnio twardej wody i posiadają drobną siatkę, dzięki której oczyszczają wodę z zanieczyszczeń stałych pochodzących z rur, takich jak piasek i rdza. Kolejne warstwy filtra – perły wymiennika jonowego i węgla aktywnego, zmiękczają wodę i usuwają szkodliwe substancje, takie jak chlor, czy produkty ropopochodne.

Brita Dzbanek filtrujący do wody Marella XL niebieski + 1 wkład 2000 ml - ten pojemny dzbanek z tworzywa sztucznego wpasuje się idealnie w drzwi lodówki, a dzięki wyposażeniu w uchylną klapkę proces nalewania wody nie sprawi nam żadnego problemu. Został wyposażony w filtr węglowy MAXTRA+ Pure Performance dołączony do zestawu. Można go swobodnie myć w zmywarce oprócz pokrywki.

Brita Dystrybutor z filtrem FLOW - nie jest to dzbanek filtrujący jako taki, a dystrybutor z funkcją filtracji wody. Będzie odpowiedni do miejsc, w których nawet duży dzbanek filtrujący nie jest wystarczający - na przykład w dużych gospodarstwach domowych, czy w biurach. Jeden filtr wystarczy na cztery tygodnie pracy. Pojemność całkowita dzbanka-dystrybutora wynosi 8,2 l, z czego 5,2 l to woda przefiltrowana. W pokrywie znajduje się klapka do napełniania. Model posiada wskaźnik wymiany filtra.

Reklama

Zawsze czysta i zdrowa woda - wystarczy dzbanek filtrujący!

Filtrowanie wody pozwala na stałe pozbyć się problemu kupowania i noszenia plastikowych butelek, które poważnie zanieczyszczają środowisko. Pozwoli codziennie, bez dodatkowych kosztów uzyskiwać wodę dobrej jakości, z której odfiltrowano kamień i inne zanieczyszczenia. Wystarczy wymiana filtrów zgodnie z zaleceniami producenta, by cieszyć się oszczędnością dla portfela i korzyścią dla środowiska.

W medme sklep znajdziesz różne rodzaje dzbanków do filtrowania wody. Proponujemy modele zarówno mniejsze, jak i większe, w zależności od potrzeb. U nas dostaniesz także odpowiedni filtr, również przeznaczony do mieszkań o wyższej twardości wody.

To, co nas wyróżnia, to formuła marketplace. Nieustannie wyszukujemy najlepsze oferty cenowe, by nasi klienci zyskali dostęp produktów dostosowanych do swoich potrzeb, bez ponoszenia dużych wydatków.

Zestawiamy promocje u różnych dostawców i pośredniczymy w transakcji. Zakupy dostarczamy pod drzwi lub w inny sposób. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swoje i swojej rodziny, w medme sklep możesz kupić dzbanek filtrujący wodę bez dużych nakładów finansowych.

Czytaj również
Aleksandra Seń
Artykuł napisany przez
Aleksandra Seń
Specjalistka od SEO, zorientowana na sektor medyczny oraz zagadnienia HR. Swoje umiejętności rozwijała pracując w firmach marketingowych i redakcjach online. Obecnie jest doktorantką studiującą kulturę i religię na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie skupia się na badaniach nad zbiorową pamięcią i dziedzictwem kulturowym. W czasie wolnym eksploruje górskie trasy i odkrywa wyjątkowe elementy designu z lat sześćdziesiątych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Napoje
Syrop z imbiru, miodu i cytryny, czyli domowy sposób na przeziębienie i kaszel
Zastosowanie imbiru w leczeniu
Herbata z hibiskusa: właściwości i przeciwwskazania. Kto powinien ją pić?
Herbata z rośliny hibiskus
Nalewka z czosnku niedźwiedziego - właściwości. Jak ją zrobić i kiedy dawkować?
Nalewka z czosnku niedźwiedziego na białym tle
Podobne artykuły
Wypicie piwa a jazda samochodem
Ile trzyma jedno piwo i jak dużo można wypić przed prowadzeniem auta?
Filiżanka mleka z kurkumą
Złote mleko - przepis z kurkumą. Jak zrobić i na co pomaga?
Parzenie melisy
Melisa - właściwości i działanie. Jak parzyć i ile razy dziennie pić?
Grzaniec alkoholowy
Grzaniec - jak go zrobić? Rodzaje, właściwości i przepis
Srebro koloidalne do picia na ból gardła
Srebro koloidalne do picia: dawkowanie i właściwości. Jakie?

Reklama