Działania niepożądane suplementów

Suplementy diety stosowane razem z lekami mogą powodować powikłania wymagające leczenia szpitalnego
 

Suplementy diety jak wszystkie środki farmakologiczne mogą wywoływać powikłania. Działania niepożądane występują na skutek przedawkowania oraz łączenia składników suplementów (np. ziół, witamin i składników mineralnych) z lekami.

Przykłady interakcji pomiędzy składnikami suplementów diety a lekami

Mikroelementy
Suplementy zawierające wapń mogą powodować zmniejszenie wchłaniania niektórych antybiotyków stosowanych w leczeniu zakażeń dróg oddechowych i moczowych, a także leków stosowanych w nadciśnieniu i schorzeniach serca. Obniżenie stężenia leków we krwi może sięgać nawet 60%. W konsekwencji oznacza to całkowity brak skuteczności leczenia.

Zobacz: Suplementy diety - co warto wiedzieć, by sobie nie zaszkodzić?

Witaminy
Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny wystrzegać się witaminy K oraz produktów, w których obficie występuje. Są to np. brokuły lub szpinak. Witamina zwiększa krzepliwość krwi co może wywoływać powikłania takie jak zawał serca czy udar mózgu.


Błonnik
Błonnik, czyli inaczej włókno pokarmowe może wpływać na obniżenie wchłaniania leków antydepresyjnych oraz stosowanych w leczeniu niewydolności krążenia i zaburzeniach rytmu serca. Jeśli zjemy posiłek boagty w błonnik może doprowadzić  do powstania stanów lękowych i depresyjnych, w drugim zaś do wystąpienia powikłań zatorowych.

Aby uniknąć interakcji pomiędzy suplementami a lekami:
•    Podczas wizyty u lekarza przepisującego leki, zawsze informuj o przyjmowanych suplementach diety.
•    Nie stosuj preparatów witaminowych, mineralnych oraz ziół razem z lekami.
Suplementy mogą zmniejszać wchłanianie wielu leków, zwiększać ich wydalanie z organizmu oraz zaburzać ich metabolizm.


Jeśli decydujesz się na wzbogacanie diety suplementami, pamiętaj aby nie przekraczać dawek uznawanych za bezpieczne, a jednocześnie koryguj błędy żywieniowe tak, aby zwykłe posiłki dostarczały niezbędnych składników.

Przeczytaj więcej: Suplementy szkodzą starszym

Więcej o zasadności stosowania suplementów diety przeczytasz Suplementy za i przeciw

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA