Dziecko je za dużo? Grożą mu poważne choroby

Starszy niż rok
Badania pokazują, że otyłością dotkniętych jest prawie 300 tys. dzieci. Są one narażone na rozwój poważnych chorób układu krążenia. Sprawdź, czy nie popełniasz błędów żywieniowych i nie przekarmiasz swojego dziecka.

Otyłość u dziecka

Do pierwszych oznak otyłości u dziecka nie zawsze należy spożywanie niezdrowych przekąsek czy brak ruchu, ale błąd żywieniowy popełniany przez rodziców, a mianowicie przekarmianie. Chcąc zadbać o prawidłowy rozwój dziecka, często nieumyślnie doprowadzamy do tego, że maluch zjada zbyt dużo. Jeśli do tego dochodzi ograniczona aktywność fizyczna oraz częste sięganie po słodycze i słone przekąski, to bardzo możliwe, że dziecko może mieć problemy z układem krążenia.

Czytaj też: 7 chorób i schorzeń, które powodują otyłość

Przekarmianie dzieci

U dziecka, które je za dwoje, znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia chorób, które dotychczas kojarzono z osobami niedbającymi o zdrowie przez większość swojego życia. Okazuje się, że równie niebezpieczna jest otyłość dziecięca, ponieważ doprowadza do poważnych, nieodwracalnych zmian w organizmie.

Początek nadciśnienia

U dzieci i młodzieży z otyłością wcześnie pojawia się problem z nadciśnieniem tętniczym. Maluch szybciej się męczy, nie lubi uprawiać sportu, miewa problemy z oddychaniem, odczuwa duszności i częste bóle głowy, a z nosa cieknie mu krew. W takim przypadku możliwe, że u dziecka rozwija się nadciśnienie.

Zagrożenie cukrzycą

Inną poważną konsekwencją otyłości u dziecka jest rozwój cukrzycy, która (jak pokazują najnowsze badania) znacznie częściej dotyczy osób młodych. W organizmie malucha zaczyna brakować insuliny, niezbędnej do utrzymywania prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Do objawów można zaliczyć szybkie męczenie się, uczucie pragnienia, moczenie się w nocy, brak energii i chęci do zabawy oraz ospałość. W przypadku wystąpienia cukrzycy należy przede wszystkim zmienić dietę dziecka. Otyłość jest bowiem główną przyczyną rozwoju choroby.

Czytaj też: W 5 krokach zadbaj o dziecko

Przekarmianie szkodzi dziecku

Skutków przekarmiania dzieci jest znacznie więcej. Możliwe jest wystąpienie u młodych osób problemów z prawidłowym rozwojem, niebezpiecznego bezdechu sennego czy kamicy pęcherzyka żółciowego. U dziecka zmagającego się z otyłością może dojść do uszkodzenia stawów, kości oraz problemów z kręgosłupem i kolanami.

Obok niekorzystnych dla zdrowia skutków dziecko narażone jest również na brak akceptacji ze strony rówieśników. Złe samopoczucie wynikające z otyłości ma wyraźny wpływ na wyniki w nauce – dziecko jest zdekoncentrowane i zmęczone, nie potrafi skupić się na wykonywanym zadaniu, ma słabą pamięć, spada jego samoocena.

Zmiany zachowań żywieniowych

By nie doprowadzić do rozwoju otyłości u dzieci i tym samym uchronić je przez wystąpieniem poważnych chorób wieńcowych, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim przyjrzyj się porcjom, które podajesz dziecku - jeśli przypominają porcje pozostałych domowników, to dziecko je stanowczo zbyt wiele. Należy wówczas zmniejszyć ilość dania, które podajemy dziecku.

Po drugie, należy przyjrzeć się temu, jak wygląda jedzenie między posiłkami. Jeśli pozwalamy dziecku na spożywanie kilku przekąsek dziennie, a na dodatek przybierają postać słodyczy lub czipsów, koniecznie należy to zmienić. Znacznie zdrowsze będą warzywa, owoce, soki lub orzechy.

Dziecko często samo sygnalizuje, że nie ma ochoty na więcej. Jeśli zauważasz, że w trakcie posiłku maluch bawi się jedzeniem lub nie chce dokładki, to znaczy, że najadło się i nie potrzebuje więcej energii. Zmuszanie dziecka do jedzenia może niekorzystnie odbić się na jego zdrowiu. Kary za niezjedzenie całego obiadu również są błędem, ponieważ wymuszają na dziecku jedzenie posiłku, na które nie ma już siły.

Zanim jednak wprowadzimy konieczne zmiany u dziecka, zacznijmy od siebie i dajmy naszym pociechom dobry przykład. Restrykcyjna dieta nie jest konieczna, wystarczy sięgać po żywność nieprzetworzoną, z małą ilością soli i cukru, nietłustą i naturalną. Dziecko podglądając dorosłego uczy się zdrowych nawyków żywieniowych.

Czytaj też: Jak zapobiegać otyłości u dzieci?

Zobacz: Ile kosztuje nas otyłość?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA