Dziecko u dentysty

O jamę ustną naszego dziecka musimy dbać od razu po jego urodzeniu, mimo że jeszcze nie ma zębów. A gdy już pojawią się te pierwsze mleczaki, regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego to nasz obowiązek. Unikniemy wówczas przykrych niespodzianek, a dziecko szybciej przestanie się bać wizyty u dentysty.

Jeszcze w okresie ciąży

Im wcześniej zatroszczymy się o uzębienie naszej pociechy, tym mniejsze będą skutki naszych zaniedbań. Warto, aby przyszła mama udała się do stomatologa już na etapie ciąży. Nie tylko dowie się jak dbać o jamę ustną noworodka, ale zdobędzie wiedzę o rodzajach i zastosowaniu smoczków i gryzaków oraz w jaki sposób karmić dziecko butelką.

Pierwszy mleczak

Obowiązkowo należy wybrać się do dentysty w chwili pojawienia się pierwszego zęba mlecznego, czyli około 6 miesiąca życia dziecka. Wtedy lekarz powinien poinstruować o sposobie dbania o zęby dziecka, jego diecie oraz częstotliwości przyszłych spotkań. Czytaj więcej: Lecz mleczaki swojego dziecka!

Niepokojące objawy

Pierwsza wizyta adaptacyjna dziecka u stomatologa powinna się odbyć najpóźniej do 3 roku życia. Im wcześniej zaczniemy przygotowywać dziecko do kontaktu ze stomatologiem, tym lepiej.
Jeśli zachowamy regularność spotkań, nie musimy się martwić o żadne niemiłe sytuacje. Jednak gdy patrzymy na naszą rzeczywistość, wielu dorosłych zaniedbuje leczenie stomatologiczne swoich pociech. Objawy które powinny skłonić każdego rodzica do wizyty z dzieckiem u dentysty to przede wszystkim:
- obrzęk okolic twarzy i/lub uzębienia
- zgłaszane dolegliwości bólowe (dziecko niechętnie może przyjmować pokarmy, zwłaszcza słodkie, zimne, ciepłe)
- wszelkiego rodzaju zmiany na błonie śluzowej (zaczerwienienia, białe plamki, owrzodzenia)
- nieprzyjemny zapach z ust
- przerośnięte i krwawiące dziąsła
- przebarwienia i/lub plamki na zębach

Jak przygotować dziecko, aby się nie bało

„Idziemy do dentysty” – kogóż to zdanie nie przyprawia o dreszczyk na ciele? Ile razy sami, właśnie z powodu strachu odkładamy naszą własną wizytę? Nie możemy zatem dziwić się maluchom, które na tę wiadomość wybuchają płaczem, zaczynają się denerwować a zęby nagle przestają je boleć. Co zrobić żeby się nigdy już nie bało dentysty?

Sprawdź: Jak dbać o zęby najmłodszych?

Przede wszystkim NIE STRASZYĆ!

Przed pierwszą wizytą należy dokładnie wyjaśnić gdzie dziecko pójdzie, np. do cioci która obejrzy zęby, opowiedzieć czym się zajmuje, jak pracuje i dlaczego trzeba trzymać szeroko otwartą buzię. Świetnym sposobem jest czytanie bajek w których bohaterowie udają się do stomatologa np. „Kamyczek u dentysty”, „Basia i dentysta” i późniejsze zabawy w dentystę - leczenie zębów misiom, lalkom. Można również wykorzystać zabawy edukacyjne: gry dla starszych i „zestawy dentysty” z popularnej ciastoliny. Warto również zaopatrzyć dziecko w szczoteczkę elektryczną. Dzięki niej zostanie oswojone z "czymś" w buzi, co się samo kręci, warczy i wibruje, nie będzie więc całkowicie zaskoczone urządzeniami, które zobaczy siedząc na fotelu dentystycznym.

Lekarz stomatolog: Aleksandra Brylikowska

Zobacz: 5 przysmaków, które służą Twoim zębom

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA