Dziecko u okulisty - kalendarium wizyt

Z badań wynika, że problemy ze wzrokiem ma 20 procent dzieci w wieku od 0-14 lat, a około 60 procent osób po 16. roku życia. Dlatego tak ważna jest wczesna profilaktyka, która pozwala znacznie zmniejszyć ilość zaburzeń wzroku w późniejszym okresie życia.

Spis treści

Pierwsze dni życia – zabiegi profilaktyczne

Zaraz po urodzeniu wykonuje się u noworodka zabieg profilaktyczny, by zapobiec chorobie zwanej ropotokiem. W tym celu przemywa się oczy dziecka kwasem bornym lub wodą destylowaną, a następnie zakrapia  jednoprocentowym roztworem lapisu lub zawiesiną penicylinową.

Trzeci miesiąc życia – badania profilaktyczne

Pierwszy kontakt małego dziecka z okulistą powinien mieć miejsce po ukończeniu trzeciego miesiąca życia. Aby wykonać badanie profilaktyczne, maluchom podaje się krople porażające akomodację oka. Samo badanie jest bezbolesne i nie ma negatywnego wpływu na narząd wzroku dziecka. Jest ono niezmiernie ważne, ponieważ pozwala wykluczyć tak poważne schorzenia oczu jak retinopatię wcześniaków czy nowotwory oka.

Dzieci dwuletnie i trzyletnie – kontrola

Kolejne badanie kontrolne można wykonać już u 2-3-latków. Najczęściej u najmłodszych dzieci występuje nadwzroczność, ale coraz częściej także krótkowzroczność oraz wrodzona wada, polegająca na nieprawidłowej krzywiźnie rogówki. Wczesne badania  pozwalają wykryć wady wrodzone, dziedziczone genetycznie, które nieleczone mogą stać się przyczyną poważniejszych schorzeń, takich jak zez czy trwałe niedowidzenie.

Sprawdź, czy dolega ci zespół suchego oka

Kontrola wzroku u przedszkolaka – badania bilansowe

W wieku 3-5 lat przeprowadza się tak zwane badania bilansowe. Są one bardzo istotne, ponieważ dziecko z nierozpoznaną i nieskorygowaną wadą wzroku może mieć gorsze wyniki w nauce. Nierozpoznana wada wzroku u małych dzieci może prowadzić do problemów ze wzrokiem w dorosłym życiu. 

Kontrola wzroku u ucznia – badania okulistyczne

Następny etap w życiu dziecka to czas rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Właśnie wtedy powinno się wykonać kolejne badanie okulistyczne. Jeśli lekarz stwierdzi wadę wzroku, to należy ją natychmiast skorygować okularami, ewentualnie soczewkami kontaktowymi. Badania kontrolne powinny odbywać się nie rzadziej niż co trzy miesiące. Jeśli nie ma zastrzeżeń do stanu narządu wzroku, to kolejne badanie okulistyczne powinno być wykonywane minimum raz w roku.

Prawidłowa dieta i higiena oczu dziecka

U dzieci w wieku rozwojowym bardzo ważna jest dieta. Wpływa ona na właściwy rozwój całego organizmu, w tym narządu wzroku. Należy spożywać pokarmy, które są bogate w witaminę A.

Szczególną uwagę  należy zwrócić na prawidłową higienę narządu wzroku. Rodzice powinni uczyć swoje dzieci, że nie należy trzeć oczu rękami. Trzeba także kontrolować, w jakich warunkach dziecko odrabia lekcje, rysuje czy czyta. Ważne jest prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy, kierunek, z którego pada światło, ustawienie biurka w stosunku do okna. Niezmiernie istotny jest również czas, który spędza dziecko przed monitorem komputera czy ekranem telewizora. Zbyt długa i częsta praca oczu z bliskiej odległości i związane z tym napinanie mięśni w oczach prowadzi do powstania krótkowzroczności, na początku odwracalnej ale po pewnym czasie już utrwalonej. Dlatego rozsądne jest kontrolowanie oczu u okulisty minimum co 6 miesięcy, szczególnie gdy dziecko zaczyna skarżyć się na gorsze widzenie z odległości i w okresie dojrzewania.

AW

Zobacz: 7 badań profilaktycznych, które musisz wpisać do kalendarza

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!