Dziecko - wcześniak, czyli 600 gramów szczęścia

Starszy niż rok
Co dziesiąte dziecko w Polsce rodzi się jako wcześniak. Dla większości rodziców wiąże się to z traumą, niedowierzaniem, zwątpieniem, niepewnością i paraliżującym lękiem o los malucha.

Co dziesiąte dziecko w Polsce rodzi się jako wcześniak. Dla większości rodziców wiąże się to z traumą, niedowierzaniem, zwątpieniem, niepewnością i paraliżującym lękiem o los malucha. Rodzice najczęściej nie są emocjonalnie przygotowani do nowej sytuacji, brakuje im profesjonalnego wsparcia i merytorycznej wiedzy na temat skutecznych metod terapii. Wciąż dominuje przekonanie, że wcześniactwo oznacza wyrok.

Ruszyły zdjęcia do nowej produkcji TVP2 zatytułowanej „Moje 600 gramów szczęścia”. W emitowanych od poniedziałku do piątku odcinkach poznamy poruszające losy wcześniaków i ich rodzin. Cykl wyreżyseruje Aneta Kopacz, twórczyni nominowanego do Oscara dokumentu "Joanna". Premiera na antenie Dwójki 14 września.

Czytaj też: Pierwsze zakupy dla niemowlaka

Przełamać stereotypy

Seria dokumentalna „Moje 600 gramów szczęścia”, która we wrześniu zagości na antenie TVP2, to cykl o nadziei i miłości. O walce ze zwątpieniem, oddaniu, determinacji, przyjaźni i ludzkiej solidarności w najtrudniejszych chwilach. Twórcy chcą także przełamać stereotypy, które narosły wokół tematu wcześniactwa, podnieść świadomość społeczną i udowodnić, że nawet wcześniak urodzony w 24 tygodniu ciąży i ważący 600 gramów ma szansę na życie.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Oddział neonatologii jak drugi dom

W ramach 40-minutowych odcinków widzowie będą mieli okazję poznać losy rodzin, znajdujących się pod pieką personelu neonatologii Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek w Krakowie. Kamera będzie im towarzyszyć od samego początku, od spotkania z lekarzem specjalistą, poprzez poród i pobyt na oddziale intensywnej terapii, aż do momentu wyjścia ze szpitala i pierwszych tygodni życia rodziny poza oddziałem. Poznamy także niezwykłych ludzi należących do personelu szpitalnego, lekarzy i pielęgniarki, którzy stają się przyjaciółmi małych pacjentów i ich rodziców. Oddział neonatologiczny dla wielu rodzin jest bowiem drugim domem, w którym spędzają wiele miesięcy. Trudne chwile przeplatają się z momentami szczęścia i wzruszeń, zwątpienie ustępuje determinacji i nadziei.

Zobacz wideo: Jak pomóc wcześniakowi, który nie potrafi samodzielnie oddychać?

Wiedza i profesjonalizm

„Moje 600 gramów szczęścia” to także ogromna dawka merytorycznej wiedzy z zakresu opieki nad wcześniakami i najnowszych metod terapii, w wydaniu światowej klasy ekspertów – neonatologów, pediatrów, kardiologów, ginekologów, psychologów, położnych i pielęgniarek. Cykl wyreżyseruje Aneta Kopacz, twórczyni wyróżnionego nominacją do Oscara filmu "Joanna". Dokument opowiada o życiu kobiety, u której zdiagnozowano śmiertelną chorobę.

Zobacz też: Co robić, gdy dziecko urodzi się poza szpitalem?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA