Dzień Matki chwilą dla zdrowia

Starszy niż rok
Menopauza rozpoczyna kolejny etap w życiu kobiety. W tym czasie należy szczególnie o siebie dbać, by móc realizować swoje pragnienia i potrzeby.
 

menopauza,451,0,1.html">Menopauza rozpoczyna kolejny etap w życiu kobiety – dojrzałość, która otwiera przed nią naprawdę piękny czas, podczas którego można w pełni skupić się na swoich pragnieniach i potrzebach. To najlepszy moment na realizowanie marzeń, a Dzień Matki może być do tego doskonałym impulsem. Pamiętajmy, że zdrowie jest bezcenne, a w tym okresie należy o nie szczególnie dbać, np. dostarczając organizmowi produktów bogatych w witaminy, mikro- i makroelementy.

Matka jest najważniejszą osobą w życiu każdego człowieka. Dzień Matki to idealny czas, aby wynagrodzić jej trudy włożone w nasze wychowanie i przypomnieć o swojej miłości.

Przy okazji tak pięknego święta zwróćmy uwagę na konieczność okresowych badań oraz przestrzegania zasad zdrowego trybu życia. Dzięki temu każda z nich będzie mogła cieszyć się dobrą kondycją.

Organizm dojrzałej kobiety ma przecież swoje specyficzne potrzeby. Wszystkie zbliżające się do pięćdziesiątki panie powinny zastanowić się na własnym sposobem odżywiania – to, co dobre dla córki, niekonieczne jest odpowiednie dla jej matki.

Wyznaczenie sobie nowych celów prozdrowotnych na kolejne dekady życia jest niezwykle ważne.

Czytaj też: Menopauza - czas na pozytywne zmiany

Zobacz wideo: Czy neonatolog zajmuje się nieprawidłowościami w rozwoju płodu?

Menopauza – piękny czas zmian

Menopauza to proces fizjologiczny stanowiący naturalny etap w życiu każdej kobiety, który przypada zazwyczaj ok. 50 roku życia. W związku z osłabieniem funkcji jajników postępują wówczas zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu, prowadzące do zaniku menstruacji, co z praktycznego punktu widzenia jest dość komfortowe.

To okres zmian, które nie muszą oznaczać rezygnacji z uroków życia czy kobiecości. Dzieci już dorosły, sytuacja zawodowa i materialna ustabilizowana… Czas na własne pasje i marzenia. Aby móc je swobodnie realizować, oddychać pełną piersią, czerpiąc garściami z uroków życia, należy zadbać o swoje zdrowie i kontrolować częściej niż w młodości jego stan.

Przebieg menopauzy jest indywidualnie zróżnicowany, niektórym paniom towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, ale można nad nimi zapanować.

Przede wszystkim należy uważać na nagłą utratę masy mięśniowej na rzecz tkanki tłuszczowej, czego skutkiem może być nadwaga. Zwiększona masa ciała powoduje przecież duże obciążenia stawów, co może przyczyniać się wystąpienia urazów układu kostnego oraz podniesienia ryzyka rozwoju osteoporozy przy znacznym spadku gęstości kości. Szczególnie teraz należy dbać o uzupełnianie poziomu wapnia w organizmie, który wraz z witaminą D ma dobroczynny wpływ na przebudowę tkanki kostnej.

Zadbaj o ciśnienie

Większość objawów menopauzy wynika z załamania poziomu estrogenów. Nie bez znaczenia jest także spadek aktywności fizycznej wraz z wiekiem. – Zmniejszona produkcja hormonów, przede wszystkim estrogenów, pociąga za sobą wzrost ciśnienia tętniczego, co niezauważone może przyczynić się do rozwoju schorzeń układu sercowo-naczyniowego – wyjaśnia lek. med. Arkadiusz Zieliński.

Do czynników żywieniowych skutecznie regulujących ciśnienie tętnicze należą: redukcja masy ciała, zmniejszenie konsumpcji sodu (składnik soli), zwiększenie spożycia potasu oraz ograniczenie alkoholu. Istotne jest także dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki kwasów tłuszczowych omega-3, błonnika pokarmowego, magnezu, węglowodanów złożonych, białka zwierzęcego i roślinnego oraz odpowiednio wybranych rodzajów tłuszczów.

Złagodzić objawy menopauzy można za pomocą aktywności fizycznej oraz odpowiednio dobranej diety bogatej w witaminy i makroelementy.

Zdrowy styl życia na pierwszym planie

Ważnym elementem zmiany trybu życia kobiety dojrzałej jest wzmożona aktywność fizyczna. – Ryzyko wystąpienia osteoporozy u osób, które czynnie uprawiają sporty jest znacznie mniejsze – tłumaczy lek. med. Arkadiusz Zieliński. Prostą formą aktywności, odpowiednią do wieku mam, może być spacer czy jogging.

Warto zdecydować się na wspólne treningi wraz córką czy przyjaciółką, wzajemna motywacja jest przecież nieoceniona. To doskonały sposób na zdrowe spędzanie wolnego czasu. Wystarczy być aktywnym przynajmniej trzy razy w tygodniu, aby zyskać wyraźne korzyści dla swojego zdrowia. Można wzmocnić w ten sposób główne grupy mięśni rąk i nóg oraz zrzucić kilka zbędnych kilogramów, co może uchronić przed otyłością. Ruch sprzyja ponadto poprawie funkcji mózgu oraz przyczynia się do ustąpienia objawów somatycznych i psychicznych, takich jak lęk i depresja, które czasem towarzyszą przekwitaniu.

Stan naszego zdrowia zależy w dużej mierze od nas samych.

Jak prawidłowo się odżywiać?

Kolejną istotną kwestią jest zmiana sposobu odżywiana, który należy dostosować do zmieniających się potrzeb ciała. Powinnyśmy dostarczać naszemu organizmowi produkty bogate w cenne składniki odżywcze, a ograniczyć spożycie tłustych, kalorycznych potraw.

Kluczowym postulatem powinno być zwiększenie spożycia potasu regulującego ciśnienie tętnicze, na którego wzrost jesteśmy narażone podczas menopauzy. Ten makroelement znajduje się w każdej komórce ciała, dostarcza jej cennych substancji odżywczych i usuwa zbędne produkty przemiany materii. Odpowiada również za mobilizację mięśni, wpływa na poprawę samopoczucia i likwidację zmęczenia. Jego dobroczynny wpływ jest nieoceniony.

Codzienną dietę warto oprzeć o produkty bogate w ten życiodajny pierwiastek. Znajdziemy go m.in. w produktach pełnoziarnistych, grubych kaszach, roślinach strączkowych, orzechach, owocach oraz warzywach.

Warto również kontrolować stan zdrowia, wykonując okresowe badania. Jeśli nie uda nam się dostarczyć potasu wraz naturalnymi produktami, możemy wesprzeć się suplementacją i wybrać, np. dostępny bez recepty suplement diety Katelin+SR, który pomoże przywrócić odpowiednie stężenie tego pierwiastka we krwi.

Dojrzałość jest w cenie, kobiecość nie wie, co to metryka – głoszą tytuły ze znanych kobiecych gazet i ich redaktorzy mają rację! Menopauza rozpoczyna prawdziwą drogę do szczęścia, podczas której bez skrępowania można korzystać z uroków życia. Wewnętrzna świadomość i doświadczenie przecierają szlaki skrywanym wcześniej marzeniom, wystarczy jedynie zatroszczyć się o swoje zdrowie i można mieć je w garści…

Czytaj też: Żywienie w menopauzie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA