string(8) "szukanie" E-recepty ważne przez rok. Zmiana przepisów

E-recepty ważne przez rok. Zmiana przepisów

W sobotę, 7 września 2019 roku, weszła w życie nowelizacja, która zmieniła przepisy dotyczące wystawiania e-recept. Lekarz może wystawiać je na rok, a pacjent nie musi ich od razu realizować. Sprawdź, jakie jeszcze zmiany wprowadzono i na czym dokładnie polegają.
Lekarz piszący na komputerze
Źródło: 123RF

Spis treści

Recepta ważna rok

Warto wiedzieć, iż od 7 września 2019 r. lekarz może wypisać na jednej recepcie leki na cały rok. Do tej pory było ograniczenie zwłaszcza jeśli chodzi o ilość produktu leczniczego.

W praktyce oznaczało to, iż na jednej recepcie specjalista nie mógł wypisać więcej produktów dla pacjenta niż na 3 miesiące.

Pielęgniarka i dentysta wystawią receptę

Na większość leków e-receptę mogą wystawiać także dentyści i pielęgniarki. Należy mieć jednak na uwadze, iż lekarz może przepisać leki na 360 dni, z kolei pielęgniarka na połowę tego czasu, czyli 180.

Dodatkowo ważna jest informacja, iż leków, które zostały przepisane na cały rok nie można wykupić za jednym razem – w aptece można nabyć preparaty na maksymalnie pół roku.

Kiedy recepta wystawiana jest na krócej?

Od recepty, która jest ważna rok istnieją jednak wyjątki. Przede wszystkich recepta nie będzie dostępna dłużej niż 30 dni, gdy jest wystawiona w formie papierowej. Nowelizacja ta dotyczy jedynie e-recept.

Ponadto recepta nie może mieć rocznej ważności w przypadku antybiotyków (wtedy jest to 7 dni), a także np. leków psychotropowych (e-recepta może być wystawiona na 30 dni).

Czytaj również:

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij