Echonawigacja w kardiochirurgii

Echonawigacja w kardiochirurgii1
25 września w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu przeprowadzona została pokazowa operacja zamknięcia uszka lewego przedsionka z użyciem pierwszego w Polsce urządzenia do precyzyjnego obrazowania tkanek o nazwie EchoNavigator.

Operacja odbyła się w ramach I Edukacyjnego Spotkania Kardiochirurgicznego KARDIOREGIONALIA GRUDZIĄDZ 2015, którego tematem przewodnim była nowa strategia w prewencji powikłań zakrzepowo-zatorowych u chorych z migotaniem przedsionków i przeciwwskazaniami do stosowania doustnej antykoagulacji.

Czy wiesz, że: Zdrowe serce to podstawa

Szpital w Grudziądzu

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu jest pierwszym w Polsce ośrodkiem posiadającym system echonawigacji. Urządzenie zapewnia doskonałą wizualizację anatomii, dzięki czemu możliwe jest postawienie trafniejszej diagnozy i dobór odpowiedniego sposobu leczenia. System EchoNavigator automatycznie łączy funkcje obrazowania echo TEE i RTG (echokardiograficznego i rentgenograficznego) w czasie rzeczywistym, co umożliwia szybsze prowadzenie przyrządów w objętości 3D, usprawnia współpracę zespołu pracowni i skutkuje większą precyzją prowadzenia narzędzia. Od marca tego roku szpital w Grudziądzu przeprowadził 25 takich zabiegów i wszystkie zakończyły się powodzeniem.

Zobacz wideo: Choroby serca - niepokojące objawy

Sprawdź: Profilaktyka chorób serca

„Dzięki doskonałej jakości obrazowania operator ma pewność, że przeprowadzaną procedurę wykonuje prawidłowo. Krótszy jest czas przeprowadzenia zabiegu, tym samym zmniejsza się ilość kontrastu i dawka promieniowania, któremu poddany jest nie tylko pacjent, ale i personel” – mówi lek. med. Wojciech Ogorzeja, ordynator Oddziału Kardiochirurgii w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu.

Dzięki wykonywaniu zabiegów w krótszym czasie ośrodek jest w stanie je wykonać u większej ilości pacjentów, a tym samym skrócić czas oczekiwania oraz poprawić ich dostępność. To szczególnie ważne, ze względu na fakt, że częstotliwość występowania migotania przedsionków rośnie z wiekiem, a tym samym zwiększa się ryzyko wystąpienia udaru. Społeczeństwo się starzeje, a dzięki postępowi medycyny wydłuża się długość życia. To sprawia, że coraz większą część pacjentów cierpiących z powodu migotania przedsionków stanowią osoby po 75 roku życia.

Udar mózgu jest nadal pierwszą w Polsce przyczyną inwalidztwa i trzecią w kolejności przyczyną zgonów. Najczęstszym powodem są skrzepliny, które gromadzą się zwykle w uszku lewego przedsionka. Procedurę zamknięcia uszka lewego przedsionka stosujemy u wybranej grupy pacjentów z przeciwwskazaniami do doustnej koagulacji, bądź w przypadku kiedy takie leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. System echonawigacji wykorzystujemy właśnie podczas takich zabiegów, ale także przy innych procedurach np. zamykaniu ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej czy wszczepieniu stentgraftu do aorty. Wykorzystanie możliwości oprogramowania do echonawigacji okazało się rzeczą, którą trudno przecenić. Zabiegi wykonywane są jeszcze bardziej bezpiecznie dla pacjenta i dają ogromną satysfakcję operatorowi” – wyjaśnia lek med. Wojciech Ogorzeja.

Zobacz: 10 przykazań w profilaktyce chorób serca

Materiały prasowe

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA