string(8) "szukanie" Egzotyczne filariozy

Egzotyczne filariozy

Wuszerelioza, onchocenrkoza, loaloza – za ten egzotycznie brzmiący zestaw chorób odpowiadają nicienie, pasożyty najczęściej przenoszone przez owady. Filariozy występują w Afryce, niektórych rejonach Azji i Ameryki Południowej.

Filariozy to grupa egzotycznych chorób wywoływanych przez pasożyty zwane nicieniami. Do organizmu człowieka dostają się one podczas ukąszenia przez zarażonego owada. Zasiedlają zwykle tkankę podskórną i układ chłonny, prowadząc do wystąpienia nieprzyjemnych objawów. Do filarioz zaliczamy choroby o dość trudnych i dziwnie brzmiących nazwach, wywodzących się od nazw gatunków nicieni, które je wywołują, mianowicie: wuszereliozę, onchocenrkozę oraz loalozę.

wucherelioza">

Wucherelioza

Wuchereliozą zarazić się można, odwiedzając Afrykę, niektóre rejony Azji (głównie Chiny i Indie), Amerykę Południową, Indonezję i Wyspy Karaibskie. Chorobę przenoszą komary. Dorosłe pasożyty bytują zazwyczaj w układzie chłonnym człowieka. W ostrym stadium wuchereliozy, niedługo po wniknięciu pasożyta do ustroju, dochodzi najczęściej do rozwoju zapalenia naczyń chłonnych oraz wystąpienia pokrzywki alergicznej na skórze.

W przypadku choroby przewlekłej, długotrwałej, zwłaszcza u osób żyjących na stałe na terenach występowania wuchreliozy, które ulegają wielokrotnemu zarażeniu pasożytami, obserwuje się bardzo charakterystyczne dla tej choroby, często wręcz monstrualne obrzęki, zwane potocznie słoniowacizną. Obejmują one zazwyczaj kończyny dolne, górne, u mężczyzn mosznę, u kobiet zaś sutki. Obrzęki te wynikają z zastoju chłonki w układzie limfatycznym. Zastój ten spowodowany może być obecnością dużej liczby dorosłych pasożytów w naczyniach chłonnych i/lub zwłóknieniem i zwężeniem naczyń chłonnych na skutek przewlekłego procesu zapalnego.

Ciekawe jest to, że wucherelioza przez wiele lat od zarażenia może pozostawać całkowicie bezobjawowa.

onchocerkoza">

Onchocerkoza

Onchocerkoza, zwana inaczej ślepotą rzeczną, rozpowszechniona jest głównie na dużych obszarach tropikalnej Afryki. Chorobę przenoszą muszki z rodzaju Simulium. Onchocerkoza objawia się początkowo guzkowatą wysypką oraz licznymi odbarwieniami i przebarwieniami skóry, tworzącymi obraz przypominający centkowaną „skórę lamparta”. Dochodzi też do znacznego powiększenia węzłów chłonnych pachwinowych, co skutkuje zwisaniem tkanek krocza.

Jednak narządem najdotkliwiej dotykanym przez chorobę jest oko. Wędrujące larwy nicieni wnikają do gałki ocznej, prowadząc do rozwoju zapalenia różnych jej struktur, a w najgorszym wypadku do zaniku nerwu wzrokowego i ślepoty.

loaloza">

Loaloza

Loaloza, inaczej zwana obrzękiem kalabarskim, rozpowszechniona jest w zachodniej i środkowej Afryce. Przenoszona jest przez pewien rodzaj dużych bąków, podobnych do gzów końskich. Choroba objawia się łagodnym, przejściowym zapalnym obrzękiem, któremu towarzyszy świąd i gorączka. Czasem może też dojść do rozwoju reakcji alergicznej na obecność pasożyta, głównie pod postacią pokrzywki. Pasożyty mogą wędrować do różnych tkanek, często umiejscawiają się w oku i bywają widoczne pod spojówką.

Leczenie filarioz powinno być prowadzone w wyspecjalizowanych klinikach. Polega ono na zastosowaniu odpowiednich leków – głównie dietylokarbamazyny oraz w niektórych przypadkach iwermektyny. 

Zapobieganie filariozom polega głównie na ochronie przed owadami, a więc ubieraniu długich spodni i bluzek z długimi rękawami, spaniu pod moskitierami i używaniu środków odstraszających owady (tzw. repelentów). W niektórych przypadkach można też rozważyć zapobiegawcze zastosowanie leków, normalnie używanych do terapii filarioz. Na obszarach występowania filarioz, jak też innych chorób przenoszonych przez owady, stosuje się środki owadobójcze w celu zmniejszenia populacji potencjalnych przenosicieli.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij