Ekspert: Nie ma przełomu w testach nad nową szczepionką przeciwko HIV

Hiszpańscy specjaliści twierdzą, że aż 90 proc. poddanych testom ochotników w pełni zareagowało na nową szczepionkę przeciwko wirusowi HIV. "Niestety, to nie znaczy jeszcze, że preparat chroni przed tym groźnym zarazkiem" - powiedział PAP dr Paweł Grzesiowski.
 

Pisma "Vaccine" oraz "Journal of Virology" poinformowały, że u 85 proc. badanych osób odpowiedź immunologiczna utrzymała się przez rok. "Przejrzałem dokładnie uzyskane przez hiszpańskich specjalistów wyniki badań. Wykazały one, że jedynie u 33 proc. ochotników nastąpiła neutralizacja przeciwciał" - podkreśla dr Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń w Warszawie.

Specjalista tłumaczy, że odpowiedź immunologiczna nie oznacza jeszcze, że u zaszczepionych osób organizm wytworzył ochronę przed zakażeniem. "Taka reakcja świadczy tylko o tym, że organizm zauważył wirusa" - twierdzi dr Grzesiowski.

Mariano Esteban, szef Najwyższej Rady Badań Naukowych (CSIC), przekonuje, że szczepionka, oznaczona skrótem MVA-B, wykazała w I fazie badań co najmniej taką samą skuteczność jak inne tego typu preparaty, które były lub są testowane. Pierwsze próby hiszpański specjalista przeprowadził na 30 osobach.

Czytaj: Lekarstwa przedłużają życie ludzi z HIV

Szczepionka na HIV

W szczepionce wykorzystano unieszkodliwionego wirusa krowianki (Modified Ankara Vaccinia virus), który wcześniej posłużył już do produkcji preparatów chroniących przez ospą prawdziwą (posługiwano się nim także w badaniach nad innymi szczepionkami). Litera "B" w nazwie preparatu oznacza, że chroni on przed typem wirusa HIV, który występuje na półkuli północnej, w Europie i USA.

Wirus został też zmodyfikowany genetycznie i pozbawiony możliwości rozmnażania się. Do jego DNA wprowadzono cztery geny (Gag, Pol, Nef i Env), dzięki którym potrafi go rozpoznać ludzki organizm wytwarzając odpowiednie przeciwciała.

"W ten sposób pokazujemy jak "wygląda" wirus HIV, by układ odpornościowy mógł go łatwo rozpoznać" - twierdzi w komentarzu do badań Mariano Esteban. Dodał, że dzięki temu, gdy wirus wniknie do organizmu człowieka i będzie próbował się namnażać w jego komórkach, zostanie unieszkodliwiony przez system immunologiczny, a komórki, do których zdążył już się przedostać, zostaną zniszczone.

Czy HIV da się wyleczyć?

Badania nad szczepionką

Hiszpański uczony ma nadzieję, że jeśli kolejne dwie fazy badań wypadną równie pomyślnie, w przyszłości dzięki nowej szczepionce wirus HIV przestanie być groźny, podobnie jak zakażenia wywoływane przez herpeswirusy (wywołujące m.in. opryszczkę i ospę wietrzną - PAP).

Dr Paweł Grzesiowski jest bardziej sceptyczny. Jego zdaniem za wcześnie jest, by mówić o jakimkolwiek przełomie w badaniach nad szczepionką przeciwko HIV. "Moim zdaniem to nie jest nowe osiągnięcie" - podkreśla polski specjalista.

Czytaj też: HIV - nie warto zakładać, że jesteśmy zdrowi, lepiej to sprawdzić

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy skorzystasz z bezpłatnego szczepienia przeciw pneumokokom czy wybierzesz płatną szczepionkę?

  Wybiorę szczepionkę bezpłatną

  Wybiorę szczepionkę płatną

  Przed wyborem muszę poznać opinię lekarza

  Przed wyborem poznam opinię innych rodziców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA