EKUZ ważna przez pół roku

Nagłe pogorszenie stanu zdrowia, wypadek czy uraz na wakacjach wcale nie musi oznaczać konieczności płacenia za leczenie z własnych środków. Jedynym warunkiem jest wyrobienie EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można ją uzyskać w każdym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.
 

Za wyrobienie karty EKUZ nie jest pobierana żadna opłata. Okres ważności karty, liczony od dnia złożenia wniosku w NFZ o jej przyznanie, to 6 miesięcy. Na 5 lat otrzymują ją jedynie emeryci. – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zobacz: Karta EKUZ – do czego służy?

Posiadanie EKUZ zapewnia każdej osobie opłacającej składkę zdrowotną leczenie gwarantowane przez publiczny system ubezpieczeń kraju UE, w którym pacjent aktualnie przebywa.

Wyrobienie karty EKUZ

Aby otrzymać EKUZ, należy złożyć wniosek o wydanie karty w oddziale lub delegaturze NFZ. Można go pobrać ze strony internetowej Funduszu lub bezpośrednio w jego oddziale. Po wypełnieniu wniosku i (koniecznie!) dołączeniu do niego dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne osoby ubiegającej się o kartę, należy dostarczyć oba dokumenty do oddziału NFZ.

Jeżeli wniosek wypełniony jest prawidłowo oraz dostarczony został dokument ubezpieczenia, karta może zostać wydana nawet w dniu złożenia wniosku. „Dziennik Gazeta Prawna” informuje jednak, że w okresie wakacyjnym czas oczekiwania może się wydłużyć, dlatego nie warto zwlekać z wyrobieniem EKUZ do ostatniej chwili przed wyjazdem na urlop.

Czytaj: Jak bezpiecznie spędzić urlop w kraju i za granicą

Zobacz też: Ubezpieczenia podróżne - przewodnik

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA