Dla Ciebie, na zdrowie!

Elastyczny bandaż samoprzylepny a inne rodzaje opatrunków. Jakie ma zastosowanie?

Bandaż samoprzylepny służy do mocowania opatrunku, wykorzystuje się go w terapii urazów narządów ruchu oraz w schorzeniach układu krążenia. Sprawdź, czym bandaż różni się od innych materiałów opatrunkowych, jakie są rodzaje bandaży oraz jakie mają zastosowanie.
Bandaż elastyczny do opatrywania ran
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Bandaż elastyczny samoprzylepny a inne materiały opatrunkowe

W podstawowym podziale materiałów opatrunkowych wyróżnia się:

 • gazę opatrunkową jałową lub niewyjałowioną– gaza jałowa wykorzystywana jest do bezpośrednich opatrunków, a niesterylna ma zastosowanie w okładach,
 • kompres – służy do okładów, opatrywania ran, skaleczeń i otarć, a także do zabezpieczania rurek, cewników czy wkłuć, 
 • plastry i przylepce– posiadają warstwę kleju, która utrzymuje opatrunek na skórze. Plastry są wyposażone w opatrunek, którym można bezpośrednio zabezpieczyć ranę, natomiast przylepce wymagają założenia niezależnego opatrunku, czyli gazy lub kompresu, 
 • bandaże – nie zawierają kleju, są wykorzystywane do podtrzymywania opatrunku i kompresu oraz do unieruchamiania stawów. 

Reklama

Bandaż samoprzylepny elastyczny i nieelastyczny

Bandaże dzieli się przede wszystkim na elastyczne i nieelastyczne. Bandaż nieelastyczny służy do trwałego zamocowania opatrunku.Tego typu bandaż stosuje się na przykład w celu zatamowania krwawienia. 

Bandażem elastycznymnie tylko mocuje się opatrunek. Wykorzystuje się go w terapii urazów narządów ruchu oraz w schorzeniach układu krążenia.Wśród bandaży elastycznych można wyróżnić bandaże samoprzylepne z klejem oraz chłodzące stosowane na kontuzje. Bandaż samoprzylepny elastyczny stosuje się przede wszystkim do usztywnienia stawów, w zwichnięciach, nadwyrężeniach, skręceniach itp. W przypadku opatrywania ran i otarć naskórka bandaż samoprzylepny elastyczny przymocuje opatrunek do rany, ale jednocześnie zapewni swobodny przepływ krwi. Nie należy go mylić z kinesio tapami, czyli elastycznymi plastrami. 

Reklama

Bandaże (opaski) samoprzylepne elastyczne a tejpy 

Kinesio tapy nazywa się taśmami kinezjologicznymi, dynamicznymi plastrami lub tejpami. Wykorzystywane są przez fizjoterapeutów:

 • w zespołach bólowych kręgosłupa, 
 • w stanach pourazowych mięśni i stawów, 
 • w zwichnięciach i skręcaniach. 

Tejpy stabilizują stawy, zmniejszają napięcie mięśniowe, redukują ból i obrzęk oraz poprawiają przepływ krwi i limfy. Taśmy kinezjologiczne można podzielić na elastyczne, które mają zastosowanie w przypadku dolegliwości bólowych oraz sztywne, stabilizujące stawy. Naklejanie taśm kinezjologicznych wymaga fachowej wiedzy i umiejętności. Skuteczność ich zależy od:

 • kształtu, 
 • długości, 
 • stopnia napięcia, 
 • odpowiedniej lokalizacji i napięcia skóry. 

Jedynie fizjoterapeuta będzie w stanie precyzyjnie dobrać i założyć taśmę do konkretnego urazu. 

Reklama

Bandaż samoprzylepny kolorowy

Na rynku aptecznym można znaleźć samoprzylepne bandaże elastyczne białe oraz kolorowe, jednak dany kolor nie ma żadnych dodatkowych właściwości. Został stworzony z myślą o dzieciach oraz sportowcach – zwłaszcza zawodnikach sportów drużynowych.Dobrze widoczny opatrunek w czasie gry zespołowej może uchronić zawodnika przed kolejnymi kontuzjami. Jeżeli chodzi o dzieci, bandaż kolorowy może je zainteresować, przez co odciągnie uwagę od bólu. Pomoże także złagodzić strach i ułatwi założenie opatrunku. 

Reklama

Bandaż samoprzylepny – krótka historia 

Bandażowanie ciała znane już było w starożytności. Bandaż służył wówczas jedynie do podtrzymania opatrunku. W VII wieku zaczęto rozróżniać rodzaje i sposoby bandażowania ciała w zależności od miejsca na ciele i przeznaczenia opatrunku. W późniejszych wiekach poszukiwano coraz to nowszych materiałów, aby bandaż był elastyczny i należycie spełniał swoją funkcję. W XIX wieku stosowano 15 rodzajów bandaży elastycznych, które wymagały założenia zapinki. W XX wieku powstał pierwszy elastyczny bandaż samoprzylepny, którym można opatrywać rany bez dodatkowej zapinki. 

Czytaj również

Bibliografia

 • B. Kochański, A. Plaskiewic, M. Dylewska, M. Cichosz, W. Zukow, W. Hagner, Plastrowanie dynamiczne w terapii wybranych dysfunkcji stawu kolanowego.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Oczyszczacze i nawilżacze powietrza - odkryj ich korzyści zdrowotne!
Oczyszczacze i nawilżacze powietrza
Waga elektroniczna – jaką warto kupić? Na co zwrócić uwagę?
Kobieta z pączkiem w ręki stoi na wadze elektronicznej
Gruszka do nosa - dla niemowlaka i dzieci. Jak używać?
Pomarańczowa gruszka do nosa
Podobne artykuły
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy
Ogrzewanie mieszkania na podczerwień
Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe, a może zdrowe? Jak wybrać promiennik?
Ciśnieniomierz elektroniczny
Kalibracja i walidacja ciśnieniomierza – jak zrobić to dobrze?
Męska dłoń z pulsoksymetrem na palecu
Pulsoksymetr na palec - jakie ma zastosowanie?
Kardiowerter
Kardiowerter: co to jest? Wskazania do wszczepienia i cena

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!