Endometrioza – główna przyczyna bólu podbrzusza u kobiet

Bolesne miesiączki mogą być częstym objawem endometriozy, dlatego nie należy ich bagatelizować. Jeśli dokuczają, warto wybrać się do lekarza, by wykluczyć tę chorobę. Nieleczona, gdy są do tego u danej pacjentki wskazania, może w przyszłości skutkować m.in. niepłodnością.
 

Endometrioza/wiadomosci">Endometrioza to rozrost błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. Najczęstszą lokalizacją jest jajnik oraz otrzewna. Zazwyczaj występuje w jamie otrzewnej, znikomo poza nią.

W obecnej chwili nie znamy jednoznacznych przyczyny powstawania endometriozy.

W rozpoznawaniu endometriozy duże znaczenie mają objawy zgłoszone przez pacjentkę, badanie fizykalne wykonane przez lekarza, a także badania dodatkowe. Coraz częściej stosuje się laparoskopię w celu rozpoznania i leczenia endometriozy. Pomocna jest także ultrasonografia.

Objawy endometriozy

Lekarz diagnozujący endometriozę musi wykluczyć podobne w swych objawach stany zapalne miednicy, różne nowotwory oraz guzy jajnika.

Endometriozę należy brać pod uwagę w przypadku:

- problemów z zajściem w ciążę,

- bolesności podbrzusza,

- bolesnego miesiączkowania,

- dolegliwości bólowych związanych ze współżyciem.

Szczególnie charakterystyczny jest ból występujący przed rozpoczęciem krwawienia miesiączkowego i trwający przez cały czas jego trwania.

Inne, mniej charakterystyczne, objawy to:

- plamienia pozamiesiączkowe,

- nadmierne krwawienia miesiączkowe,

- krwiomocz i krwawienie z przewodu pokarmowego,

- plamienie podczas stosunku płciowego.

Należy jednak podkreślić, że u wielu kobiet endometrioza przebiega bezobjawowo.

Leczenie endometriozy u kobiet

Optymalnym postepowaniem w leczeniu endometriozy jest obecnie skojarzenie farmakoterapii z metodami chirurgicznymi.

Farmakoterapia opiera się głównie na przyjmowaniu hormonów. Stosuje się również leczenie objawowe, czyli leki przeciwbólowe.

Zakres postępowania operacyjnego jest zależny od wieku kobiety oraz od zaawansowania choroby. Może to być operacyjne usunięcie zmiany, usunięcie jajnika bądź całkowite usunięcie macicy z przydatkami.

W ostatnich latach w leczeniu operacyjnym endometriozy najczęściej stosuje się laparoskopię. Zobacz: Czym jest laparoskopia i jakie są jej rodzaje

Głównym powikłaniem endometriozy jest niepłodność, dlatego tak ważne jest zgłoszenie się do lekarza po zauważeniu u siebie charakterystycznych dla tej choroby objawów. Poza tym w wyniku pęknięcia torbieli endometrialnej może dojść do groźnego dla życia krwotoku oraz zapalenia otrzewnej.

Niestety, nie jest znany sposób zapobiegania endometriozie. Bardzo ważne są natomiast częste kontrole ginekologiczne, które pomagają wykryć endometriozę na jej wczesnym etapie.

Więcej: Endometrioza – zdecyduj się na leczenie

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA