Endometrioza – zdecyduj się na leczenie

Endometrioza należy do tej grupy chorób kobiecych, której brak leczenia może doprowadzić do bezpłodności. Jaki przebieg ma choroba i kiedy należy udać się do specjalisty?
 

Specyfika choroby

Endometrioza jest chorobą wywołaną obecnością endometrium, czyli błony śluzowej macicy, poza jamą macicy. Ma to swoje nieprzewidziane często konsekwencje w prawidłowym funkcjonowaniu żeńskich narządów płciowych.

Na endometriozę może chorować nawet co 10 kobieta w wieku rozrodczym. Lekarze uważają ją za jedną z najczęściej występujących chorób ginekologicznych. Przyczyny występowania nie są w pełni znane, dlatego leczenie przyjmuje najczęściej charakter objawowy. Inne określenia choroby to wędrująca śluzówka lub gruczolistość zewnętrzna.

Rozwój choroby

Ognisko choroby sytuuje się najczęściej na jajnikach, jajowodach, w okolicach między odbytem i pochwą. W wyniku zalegania śluzówki macicy na narządach rozrodczych powstają guzki, zrosty i torbiele zwane czekoladowymi, w których znajdują się skrzepy krwi. W przypadku endometriozy krew miesiączkowa zbiera się w torbielach, przez co z każdym miesiącem znacznie się powiększa.

Pierwsze objawy endometriozy

Początkowo choroba może przebiegać bezobjawowo. Pierwsze oznaki dotyczą bardzo bolesnych miesiączek, bólu podbrzusza, obfitych krwawień w trakcie miesiączki. Możliwe jest również nieuzasadnione krwawienie. Kobietom chorym na endometriozę towarzyszy często ból w trakcie stosunków płciowych.

Oprócz bolesnych miesiączek możliwe jest wystąpienie nudności i wymiotów, biegunki, bólu miednicy i odcinka krzyżowego kręgosłupa, rzadziej krwiomoczu i krwi w kale. W wyniku rozwoju choroby pojawiają się poważne problemy z zajściem w ciążę.

Silny ból podbrzusza może świadczyć o pęknięciu torbieli, z której wylewa się gromadzona wcześniej treść. Może doprowadzić do zapalenia otrzewnej lub krwotoku wewnętrznego. Nieleczona endometrioza i związane z nią następstwa mogą natomiast skutkować bezpłodnością.

Diagnoza i leczenie

By zdiagnozować endometriozę, konieczna jest wizyta u ginekologa, który po wywiadzie i wstępnych badaniach zdecyduje się na laparoskopię lub laparotomię wraz z biopsją. Po zdiagnozowaniu prowadzi się leczenie objawowe, polegające na podawaniu odpowiednich leków, których zadaniem jest zahamowanie namnażania się komórek endometrium.

Bywa jednak, że leczenie objawowe nie przynosi skutków. Wówczas lekarz decyduje się na leczenie operacyjne, polegające na wycięciu rozwijających się torbieli lub guzków. Niestety, mimo usunięcia ogniska choroby możliwy jest dalszy jej rozwój. Dlatego endometriozę uznaje się za chorobę nieuleczalną.

Walka z bezpłodnością

Endometrioza może w znacznym stopniu przyczynić się do problemów z płodnością, stąd też głównym celem leczenia jest jej przywrócenie i zachowanie. Po operacji usunięcia torbieli stosuje się leczenie farmakologiczne, które łagodzi skutki choroby. Rzadko jednak bywa tak, że endometrioza doprowadza do zupełnej utraty płodności, znacznie przyczynia się jednak do problemów z zajściem w ciążę.

Czytaj też: Diagnostyka niepłodności u kobiet

Czytaj też: Ból brzucha po stosunku. Znajdź przyczynę!

Czytaj też:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA